Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Software (/software-27-f)
+--- Wątek: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? (/jakim-programem-i-jak-zwiekszyc-pojemnosc-partycji-bez-utraty-danych-12445-t)



Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 26.12.2010 13:41

Witam.
Jakim programem zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych? Mam dysk 500GB podzielony na 4 partycje:
systemowa C:50GB, pozostałe D:150GB, E:150GB i F:115GB. Na F pozostało mi tylko 4 GB wolnego miejsca, dlatego chciałbym powiększyć tą partycje kosztem dysku D na którym jest 105GB wolnego miejsca.W jaki sposób to zrobić bez 100% utraty danych? A jeśli nie uda się tego zrobić bez utraty danych to jakim program zrobić kopie zapasową wszystkich plików znajdujących się na dysku F?
Pozdrawiam
sirtepek


RE: Jakim program i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - stingear - 26.12.2010 13:55

Po pierwsze, nie da się przenieść wolnego miejsca z partycji na partycję, jeśli nie są to partycje obok siebie. Czyli nie przeniesiesz miejsca z partycji D, na partycję F. Z D przeniesiesz na E albo C, a na F tylko z E. Musiałbyś przenieść najpierw z partycji D do partycji E, a następnie z partycji E do partycji F. Do partycjonowania bez utraty danych polecam program Paragon Partition Manager 9 Pro. Prosty w obsłudze, szybki i dobry. Zalecam także wykonać defragmentację partycji przed zmianami w rozmiarze.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 26.12.2010 14:19

A z programów darmowych co polecacie? bo Paragon Partition Manager 9 Pro niestety jest płatny...


RE: Jakim program i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - Illidan - 26.12.2010 14:53

Możesz też spróbować zrobić to z poziomu Windows.Klikasz na "Start" w pole wyszukiwania wpisujesz "partycje".Dalej kliknij na "Utwórz i sformatuj partycję dysku twardego".Potem kliknij na partycję którą chcesz przebudować prawym przyciskiem myszy i wybierz jedną z opcji "Rozszerz wolumin..." lub "Zmiejsz wolumin..".Pamiętaj o poradzie wyżej że możesz edytować partycje obok siebie.
Polecam "GParted":
http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - nunek21 - 27.12.2010 12:17

Cytat:Paragon Partition Manager 9 Pro niestety jest płatny...
Tak, masz rację, są wersje płatne, ale też jest dostępna bezpłatna wersja pod tym adresem KLIKNIJ TUTAJ


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - brunoramone - 27.12.2010 17:45

(26.12.2010 13:41)sirtepek napisał(a):  Witam.
Jakim programem zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych? [...]

Dwa tygodnie temu używałem tego bezpłatnego programu EASEUS Partition Master Home Edition 6.5.2, link: http://www.programosy.pl/program,easeus-partition-manager-home-edition.html
Bardzo szybko i sprawnie zrobiłem dokładnie to samo co Ty chcesz zrobić. Bezpiecznie zatem polecam.

BR


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - zbig - 27.12.2010 19:07

Ściągnij jakieś System Rescue CD i użyj GParteda. Prosty i intuicyjny. Przed użyciem musisz "czysto" zamknąć system.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 29.12.2010 18:07

Otóż dzisiaj próbowałem zmienić rozmiar partycji programem Paragon Partition Manager 10.0 Server i mam problem. W programie wszystko połączyłem tak jak chciałem, zatwierdziłem zmiany, windows się uruchamia ponownie, trwa "niby" zmiana partycji i wyskakuje błąd którego nie jestem w stanie naprawić. Dobrze że danych nie straciłem...
LINK do błedu
Co mam w takim razie zrobić ?


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - stingear - 29.12.2010 23:33

Zrobiłeś defragmentację przed partycjonowaniem? Prawdopodobnie jakiś plik znajduje się w lokacji dysku, którą masz zamiar przenieść na inną partycję, dlatego nie pozwala na rozbicie pliku. Defragmentacja zapobiega takim błędom.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 30.12.2010 11:24

Zrobiłem defragmentację wszystkich dysków przed rozpoczęciem zmiany pojemności partycji, ale programem PerfectDisk. Zauważyłem opcję defragmentacji w Partition Manager, więc chyba chodziło o tą defragmentacje ? Może popełniłem błąd instalując Partition Manager na dysku D, bo właśnie z tego dysku chcę zabrać trochę wolnego miejsca.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - stingear - 30.12.2010 13:41

No raczej na to by wyglądało. Jak chcesz wprowadzać zmiany w dysku, z którego aktualnie korzystasz?


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - Illidan - 30.12.2010 14:02

Spróbuj może użyć programu GParted ,tworzysz z programem wpierw płytkę " bootujacą " z której uruchamiasz komputer i możesz przeprowadzić operacje na dyskach.W załączniku zamieszczam instrukcje do tego programu.Zapoznaj się z nią przed użyciem GParted.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 30.12.2010 14:11

To jak mam wprowadzić zmiany na dysku nie korzystając z niego? Możecie mi wytłumaczyć jak zmienić rozmiar partycji za pomocą programu Paragon Partition Manager™ 10.0 Server ? Może jakiś tutorial ?


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - stingear - 30.12.2010 14:24

Z wersji 10 nie korzystałem, tym bardziej z wersji Server. Mam wersję 9 pro, ale nigdy nie miałem z nią żadnych problemów. Znalazłem w necie informację na temat tego błędu w Paragonie, powinno Ci pomóc uruchomienie CHKDSK dla wszystkich dysków.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - Illidan - 30.12.2010 14:37

Może ten link będzie pomocny dla Ciebie.Jest tu co prawda opis wcześniejszej wersji :
http://download.paragon-software.com/doc/manual_pm_pol.pdf
Tu jeszcze fajny opis jak zmieniać rozmiar partycji w GParted :
http://laptopy.info.pl/artykuly/Zmiana_rozmiaru_partycji_bez_utraty_danych/23/1


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 31.12.2010 19:20

Wybrałem Gparted. Wrzuciłem go na pendrive, program się zbootował, usunąłem wolne miejsce(49,8 GB - załącznik 1) z Dysku D i chciałbym je dodać na Dysk E, a później tyle samo usunąć z E i na końcu dodać wszystko do F. Trochę skomplikowana procedura, ale innej możliwości nie ma.
Natomiast mam problem, ponieważ przy próbie dodawania nieprzydzielonego miejsca (49,8 GB) na Dysku E wyskakuje mi błąd (załącznik 2), więc ja, jako niedoświadczony użytkownik programu Gparted, cofam dodanie wolnego miejsca na dysk E(boję się utracić dane Zacieszacz) i spieszę na forum Zadowolony
I jeszcze mam pytanie: Czy mogę dodać nieprzydzielone miejsce na początek dysku E wg poniższego schematu? Nie utracę w ten sposób danych? Chyba należy dodać wolne miejsce na koniec woluminu? W takim razie jak [WOLNE GB] przenieść za [DYSK E]?
[DYSK D] [WOLNE GB] [DYSK E] [Dysk F] lub załącznik 1
Myślę że łopatologicznie to wyjaśniłem Zacieszacz

ZAŁĄCZNIKI:
ZAŁĄCZNIK 1
ZAŁĄCZNIK 2


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - Illidan - 31.12.2010 22:08

Z tego co odczytałem na komunikacie który zamieściłeś w załączniku o nr 2 ,to jest to ostrzeżenie że zmiany mogą prowadzić do utraty danych i że jeśli jest to partycja systemowa to może się nie uruchomić Windows i że przenoszenie partycji może potrwać bardzo długo.Nie jest to komunikat o błędzie tylko ostrzeżenie,Co do ryzyka utraty danych to zawsze musisz być świadom że tego typu operacje je niosą.Dlatego doradzam przed tym w razie czego skopiować sobie dane na inny nośnik jeśli taki posiadasz w razie jakiś problemów.
W ostrzeżeniu masz tez podaną stronę z wyjaśnieniem najczęstszych pytań i problemów dotyczących GParted :
http://gparted.org/faq.php
W punkcie 6 masz napisane jakie jest ryzyko operacji na partycjach,szczególnie systemowej.Jest to dokładnie komunikat z Twojego zdjęcia.


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - stingear - 02.01.2011 16:48

Problem polega na tym, że z końca jednej partycji nie możesz przerzucić miejsca na koniec drugiej, tylko na jej początek.Chyba że partycja z której pobierasz miejsce znajduje się za drugą partycję, a wolne miejsce jest z przodu, a nie z tyłu tej partycji. Przenieś te miejsce z D na E, ale nie przenoś od razu z E na F, bo nie możesz z początku miejsca przenieść na koniec. Jak przeniesiesz, włącz system, zrób defragmentację dysku E, dzięki czemu wolne miejsce zrobi sie na końcu partycji, a nie jak jest teraz, na początku, co uniemożliwia "podanie dalej". Następnie ponownie uruchom narzędzie do zmiany rozmiaru partycji i wolne miejsce przenieś z E na F. Po tym wykonaj defragmentację na dysku F.

[attachment=2028]


RE: Jakim programem i jak zwiększyć pojemność partycji bez utraty danych ? - sirtepek - 04.01.2011 19:41

OK dzięki za pomoc. W najbliższym czasie zdefragmentuje PercetDiskiem dyski i zrobię to co napisałeś wyżej... Odezwę się czy się udało.

EDIT:
Wszystko to co miałem zamiar zrobić udało się! Trochę długo trwało przenoszenie wolnego miejsca na drugi dysk(100GB przenosiło się ok. 2h). Z czystym sumieniem mogę polecić program darmowy GParted. Porada dla innych użytkowników: polecam wcześniej wyłączyć tryb uśpienia i opcję "wyłączenia dysków twardych w czasie bezczynności". Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.