Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB (rozwiązany) - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB (rozwiązany) (/windows-7-starter-wykrywa-2gb-ram-ale-jest-dostepne-tylko-1-gb-rozwiazany-12355-t)



Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB (rozwiązany) - truskawka - 22.12.2010 14:13

Witam
Mam taki problem. Zmieniłam sobie kość pamięci w moim EEE PC z 1GB, na 2GB. Wszystko jest ok, komputer się uruchomił bez problemu, tylko jedna rzecz mnie zastanowiła, po sprawdzeniu właściwości systemu okazało się, że winda co prawda wykrywa nową kość i jest 2 gb, ale korzysta tylko z 1gb.
Everst pokazuje nową kość, linuks korzysta z 2 gb, czyli to chyba jest wina Windowsa i tak się zastanawiam czy starter nie ma jakiegoś hamulca na większe kości pamięci, lub czy gdzieś trzeba by w rejestrach pogrzebać, ale nie znam się na tym więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Aśka

A i screen tego co jest:
[Obrazek: c0aa3c8c738291fem.jpg]


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - ihatebuffering - 22.12.2010 15:21

Witam. Na początek przeprowadź jeszcze raz Indeks wydajności systemu Windows. Jeśli to nic nie zmieni, zaktualizuj sterowniki do grafiki i chipsetu (zaraz poszukam i jak coś zamieszczę linka). Najprawdopodobniej pamięć jest zarezerwowana sprzętowo, czyli najpewniej dla karty graficznej. Można to wyłączyć w biosie, chociaż w netbookach bios jest skromny. W menu start wpisz Monitor Zasobów, wejdź w zakładkę pamięć i sprawdź ile pamięci jest zarezerwowanej sprzętowo (szary kolor na wykresie). Dodatkowo wejdź do: PPM na pulpicie, rozdzielczość ekranu, ustawienia zaawansowane, zakładka karta. Sprawdź jaka wartość jest przy Udostępniona pamięć systemowa. Na razie tyle Cwaniak Aha, podaj model netbooka.


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - Illidan - 22.12.2010 15:53

Z tego Co widzę na zdjęciu to system wykrywa Ci kość 2 GB RAM ,masz dostępny tylko 1GB RAM a to dlatego że ten 1GB RAM rezerwuje system i karta graficzna.Sam system Windows 7 rezerwuje ok 750 MB RAM.Także wszystko jest ok i raczej już tego się nie da zmienić.


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - truskawka - 22.12.2010 16:39

Jest tak jak napisaliście, udostępniona pamięć systemowa wynosi 191MB, a system zajumał sobie 1025 MB.
Model lapka to eeePC 1005p.

Dla mnie to jest dziwne, wcześniej działał jak miał 1GB i musiało to się jakoś rozłożyć, wiec system tyle nie zżerał, teraz ma 2GB i zwiększył mu się apetyt ... Zadowolony

Dzięki za odpowiedzi.
Już się bałam, że to coś zdecydowanie poważniejszego, niż nie napasiony Windows.


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - ihatebuffering - 22.12.2010 20:08

Im masz więcej ramu, tym Windows 7 więcej go pobiera z pozytywnym skutkiem Cwaniak Chociaż dziwni mnie to, że aż 1GB jest zarezerwowane. Ja bym jeszcze spróbował zaktualizować sterowniki.
http://pl.asus.com/product.aspx?P_ID=zNIiqr35mY7CBZCp
Zakładka Download, z listy wybierz Windows 7 i będziesz mieć listę sterowników. Zainstaluj te do chipsetu. Możesz też zaktualizować Biosa do najnowszej wersji.
A ile Ci pobiera system pamięci przy odtwarzaczu muzyki plus przeglądarka itp?


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - truskawka - 22.12.2010 22:10

Jeśli chodzi o sterowniki to mam najnowsze, BIOS też aktualny.
Jeśli używam kości 1GB, to mozilla+foobar zużywa niecałe 635 MB, na system zarezerwowane jest 10 MB. Kość 2GB wyjęłam bo dziwne rzeczy się dzieją, kiedy chcę podłączyć kabelek od zasilania. Komputer zawiesza się i na ekranie pojawiają się różnokolorowe paski, jedyne wyjście to reset.
W chwili gdy była włożona kość 2GB menedżer pokazuje zużycie ok. 570-600 MB tylko na przeglądarkę.
W zasadzie w szybkości działania nie widzę różnicy, jak się zawieszał tak się zawiesza.
Zastanawiam się czy nie wywaliłam kasy w błoto, chociaż kość chyba nie jest zła bo GOODRAM.

Rozumiem, że system zabierając 1 GB RAMu, już nie zajmuje tej "wolnej" pamięci w momencie kiedy np. odtwarzam sobie jakiś film?


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - ihatebuffering - 22.12.2010 22:12

A sprawdzałaś kość programem Memtest? Może jest uszkodzona.


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB - truskawka - 23.12.2010 11:38

Memtest nic nie wykazał, dziś pojechałam do sklepu z kompem i z zasilaczem i pokazałam panu o co chodzi. Sprawdziliśmy drugą kość GOODRAM, i problem się powtórzył. Wychodzi na to, że GOODRAM nie współpracuje z płytą główna. Kość została wymieniona na ELIXIRA i wszystko bangla Zacieszacz.

Dzięki za pomoc i informacje, niestety z systemem nic się nie zrobi, tak musi być i trzeba się przyzwyczaić Uśmiechnięty


RE: Windows 7 Starter wykrywa 2GB RAM ale jest dostępne tylko 1 GB (rozwiązany) - dhapollo - 02.05.2011 06:24

Witam.

Dziękuję za odblokowanie tematu, ponieważ temat wygląda na nierozwiązany.

Więc zaczynając od początku czyli od wersji systemu w tym wypadku Windows 7 starter według danych M$ obsługuje max 2GB ramu więc nie wiem czemu sprzedawcy i wsparcie techniczne wprowadza nas w błąd podając że zobaczy i wykorzysta 1 GB? Może to wynika z niewiedzy a może z lenistwa. W netbooku Acer D255 miałem identyczny problem po zmianie RAM-u na 2GB to znaczy system widział 2GB ale przydzielone było 1GB (sytuacja jak w 1 poście). Rozwiązanie w moim wypadku było banalne wchodzimy w start wpisujemy polecenie msconfig, przechodzimy do zakładki Rozruch. Z listy wybieramy wpis rozruchu naszego systemu (Windows 7) i klikamy przycisk opcje zaawansowane. Teraz zaznaczamy dwie opcje 1. ilość procesorów i z listy wybieramy ilość rdzeni (u mnie dwa) oraz 2. Maksymalna pamięć i tu wpisujemy 2048 lub przytrzymujemy strzałkę na maxa do góry aż dojdzie końcaUśmiechnięty. Teraz zapisujemy zmiany i restart. Po uruchomieniu cieszymy się z 2GB pamięci, którą mamy do wykorzystania w całości.
U mnie różnica w pracy jest znaczna, uważam że 1 GB ramu jak na Windows 7 to stanowczo za mało 2 GB to takie rozsądne minimumUśmiechnięty
Pozdrawiam wszystkich, i sądzę iż temat został obecnie wyczerpany w 100% i jest do zamknięciaUśmiechnięty