Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: AHCI czy IDE
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przeglądam różne wątki na ten temat i różne są opinie.
Mam Windows 7 Ultimate 64 bit obecnie na AHCI
Jednak wyczytalem ze ktos najpierw mial IDE potem AHCI i nastąpił spadek wydajności dysku

Jak to z tym jest?
AHCI jest wydajniejsze. Ale każda technologia źle zainstalowana/skonfigurowana działa gorzej. Stwierdzenie, że ktoś, gdzieś, coś bez podania szczegółów nic nie daje. A już na pewno powodów do generalizacji.
W praktyce sie to ma tak że to nic nie daje, tzn. czy HDD pracuje w trybie AHCI czy IDE to jego wydajność jest identyczna dzieje się tak dlatego że na szybkość działania HDD wpływa jego prędkość zapisu i odczytu a nie sposób wymiany danych z pamięcią systemową. Zacieszacz
Więcej możesz poczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Ho..._Interface
Ale gdy dysk pracuje z trybie AHCI to dysk uaktywnia technologię NCQ która już wpływa na wydajność/szybkość dostępu . AHCI jest lepsze i tyle a Windows 7 też lepiej pracuje na AHCI .
@ihatebuffering czy ty chociaż zrobiłeś pełne testy HDD w trybie AHCI i IDE? Nie ma żadnej różnicy, a NCQ wpływa głównie na jego zużycie a nie na prędkość. Co innego w teorii a co innego w praktyce. PRZETESTOWANE.
@arci7 na czym testowałeś? Tylko u siebie czy szerzej?

U mnie jest zdecydowana różnica. Prosty test - hibernacja czyli zrzucenie ramu na dysk trwa o wiele szybciej. Inni też mają takie doświadczenia. Może nie przy każdym kontrolerze/dysku daje efekty, ale nie słyszałem żeby spowalniało. Więc dlaczego nie korzystać?

P.S. Twój link do wiki był tak obok tematu.
Tylko dlaczego tryb IDE już idzie w zapomnienie ? Dla Windows 7 zalecane jest AHCI a dla XP musowy jest IDE . Po za tym jeśli producenci dysków twardych będą wprowadzać jakieś zmiany w konstrukcji to zapewne w trybie IDE nie będą one obsługiwane (tz. już nie są Zadowolony) a NCQ chyba stworzone jest po to żeby z niego korzystać co nie ? A NCQ akurat czuć jeśli pracuje się/kopiuje duże ilości małych pliczków i przy defragmentacji która trwa krócej, tak testowałem i to nie HDtune tylko gołym okiem Zadowolony . No i jak sam napisałeś zwiększa żywotność dysku a co za tym idzie bezpieczeństwo danych , dla mnie jest to ważniejsze niż 5 MB/s szybszy odczyt/zapis . Btw Hdtune a praktyka to co innego , chociaż przyznam rację że różnica nie jest ogromna .
Najważniejsze to mieć aktualne sterowniki to kontrolera Sata a pomoże w tym drivermax Uśmiechnięty
(21.04.2010 19:13)ihatebuffering napisał(a): [ -> ]Tylko dlaczego tryb IDE już idzie w zapomnienie ? Dla Windows 7 zalecane jest AHCI a dla XP musowy jest IDE .

Dlaczego dla Xpka AHCI jest musowy? Testowałem AHCI pod XPkiem i zauważyłem różnicę w wydajności (oczywiście testowałem to tylko na moim sprzęcie - nigdzie indziej). Plik 500 MB - transfer z jednej partycji na drugą 3-4 sekund - to chyba jest niezły wynik. Ale ja nie o tym...

Cytat:Po za tym jeśli producenci dysków twardych będą wprowadzać jakieś zmiany w konstrukcji to zapewne w trybie IDE nie będą one obsługiwane (tz. już nie są Zadowolony) a NCQ chyba stworzone jest po to żeby z niego korzystać co nie ? A NCQ akurat czuć jeśli pracuje się/kopiuje duże ilości małych pliczków i przy defragmentacji która trwa krócej, tak testowałem i to nie HDtune tylko gołym okiem Zadowolony . No i jak sam napisałeś zwiększa żywotność dysku a co za tym idzie bezpieczeństwo danych , dla mnie jest to ważniejsze niż 5 MB/s szybszy odczyt/zapis . Btw Hdtune a praktyka to co innego , chociaż przyznam rację że różnica nie jest ogromna . Najważniejsze to mieć aktualne sterowniki to kontrolera Sata a pomoże w tym Driverma-x Uśmiechnięty

No właśnie ja o tym. Od jakiegoś czasu mam Win7. Do mojej płyty głównej producent (czyli MSI) wypuścił stery AHCI SCSI, ale przy instalacji (to typowy problem - przynajmniej u mnie, chociaż czytałem również o tym na innych forach), kiedy trzeba dograć stery AHCI producenta to instalator za nic nie chciał mnie puścić - wyświetlając błąd, że stery są niekompatybilne. Zwróciłem się do supportu, ale oni mnie odesłali do strony, z której te sterowniki pobierałem - czyli sterowniki producenta. W trakcie instalacji (próbowałem wgrywać je ze USB sticka i z CDka - nic) opuściłem w końcu tę część wgrywania sterów AHCI.
Obecnie mam zainstalowane Windowsowe stery AHCI:
[Obrazek: AHCI.jpg]

Komputer działa, ale ja wciąż nie jestem pewien czy te stery obsługują NCQ - dlaczego? A to dlatego, że Everest pokazuje mi coś takiego:
[Obrazek: Schowek-1.jpg]
...czyli jest supported, ale czy jest enabled?

I teraz pytanie - w WinXP (tak jak jest to zalecane) musiałem aktywować obsługę NCQ poprzez RAIDXpert Tool - tam nie było z tym problemów.
W Win7 po zainstalowaniu RAIDXpert Tool nie pokazuje się nic - żadna opcja, świadcząca o tym czy mogę włączyć, albo czy NCQ jest aktywne Smutny
Macie jakieś pomysły?

Aha! jeszcze jedno - to moja druga instalacja Win7 - za pierwszym razem (nie wiem jakim cudem) udało mi się zainstalować stery AHCI od producenta, ale przy odpalaniu systemu dysk zaczynał wydawać jakieś dziwne dźwięki - takie pyknięcia - tak jakby głowica nie mogła trafić na odpowiednią ścieżkę (ten opis jest niezbyt obrazowy, ale naprawdę nie wiem jak to określić), i tak samo było przy zamykaniu systemu 5-6 takich "pyknięć" (co mnie strasznie denerwowało).
Wiem, że można już w zainstalowanym systemie updateować drivery do AHCI (gdybym chciał władować te od producenta MOBO) grzebiąc w rejestrze - gdzieś o tym czytałem.

Sorka, że się tak rozpisałem.
Pytanie jest takie - jak być pewnym, że NCQ działa na moim systemie - jak to sprawdzić?
P.S. Mam najnowszy BIOS i najnowsze stery ATI do chipsetu 790FX.

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.
Jeśli pisze support to raczej działa, a różnicę możesz zauważyć np w wykresie który robi w teście HDtune, w trybie AHCI jest mniej poszarpana "kreska". A sterowniki przez Drivermax-a spróbuj zaktualizować .
Przekierowanie