Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Problem z podłączeniem karty graficznej.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, przed chwilą złożyłem swój nowy komputer, ale nie do końca wiem, czy aktualny sposób zasilania karty jest bezpieczny. Moja karta graficzna to GTX 1070, a zasilacz to BQ Pure Power L8 530W CM.

Na ten moment podłączyłem kabel od PCIe 1 (na zasilaczu) do 8-pinowego wejścia na karcie graficznej, a jako iż zostało jeszcze 6-cio pinowe wejście to wziąłem drugi kabel (domyślnie pod drugą kartę graficzną) i podłączyłem się tym kablem pod PCIe 2 i doprowadziłem go do niezajętego 6-cio pinowego wejścia.

PCIe 1 oraz 2 mają wtyczki 6+2, więc z podłączeniem nie było problemu, jednak przy uruchomieniu komputera i instalacji systemu było słychać skwierczenie z zasilacza. Tak szybko jak tylko mogłem zainstalowałem system i odłączyłem zasilanie.

Co zrobić? Odłączyć kabel od PCIe 2 i rozglądać się za jakąś konkretniejszą przejściówką 2x molex na 6pin? Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem. Jeśli nadal byłoby to ciężkie do odszyfrowania to dorzucę zdjęcia.
Cytat:Co zrobić? Odłączyć kabel od PCIe 2 i rozglądać się za jakąś konkretniejszą przejściówką 2x molex na 6pin? Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem. Jeśli nadal byłoby to ciężkie do odszyfrowania to dorzucę zdjęcia.

Zdjęć nie trzeba dorzucać. Nie trzeba też odłączać zasilania z grafiki. Nie jest wyspecyfikowane iż wtyczki PCIE muszą być wpinane osobno.
Moja konfiguracja i7 4770K+ GTX 770+ Bequiet 600W L8 była podłączona pod 2 wtyczki PCIE do jednej grafiki.
Przy niej w grach nigdy nie widziałem większego obciążenia sumarycznego jak rzędu 320W (mam podpięty panel Zalmana).
Przy Twojej grafice rekomendowany zasilacz to 450-500W oczywiście lepszych marek a nie najtańszy badziew. Sama grafika potrzebuje papu w wielkości 150W w trybie 3d kiedy wykorzystujemy GPU.
Ważnym jest aby czytać ze zrozumieniem informacje na tabliczce informacyjnej zasilaczy.

[Obrazek: 246213-158894-product_original-be-quiet-...-bn181.jpg]

Ten zasilacz ma 2 linie 12V przy czym:
- pierwsza V1 można obciążyć do 28A czyli 28x12=336W ale to tylko teoria kiedy druga niczego nie zasila
- druga V2 można obciążyć 20A czyli 20x12=240 ale to tylko teoria kiedy pierwsza niczego nie zasila
- w trybie kombinowanym kiedy linie obie 12V zasilają zarówno procesor, grafikę, pamięć i resztę elementów płyty jest to w sumie tylko 40A a nie 28+20, tak jest we wszystkich zasilaczach i to niekoniecznie z dwoma liniami, kluczową rolę w zasilaniu odgrywa zasilanie 12V, dużo mniejsze 5V a 3V jest można przyjąć pomijalne.

Pytaniem jest co faktycznie skwierczy - czy to zasilacz nie będący w pełnym obciążeniu czy też karta grafiki.
W zasadzie we własnym zakresie możesz co najwyżej wsadzić grafikę do innego sprzętu z zasilaczem ~500W lub na chwilę podmienić zasilacz u siebie. Niektóre grafiki po wyjściu z fabryki już skwierczą lub jest to wada jakiejś serii. Kluczowym jest podanie pełnej specyfikacji tego sprzętu, czy wszystko nowe w tym zasilacz.
Chętnie odłączyłbym zasilacz, ale za dużo zabawy miałbym z ponownym przeprowadzeniem EPS pod płytą główną. Postaram się na dniach podskoczyć do znajomego z kartą graficzną.

Drugą rzeczą, którą zakładam jest wada kabla od PCIe 2. Domyślnie wejście zasilacza (PCIe 2) ma osiem pojedynczych pinów, a dedykowana wtyczka miała 8 pinów, z czego sześć było pojedynczych i dwa były złączone, w ogóle nie wycięte - nie wiem dlaczego, pewnie wada fabryczna. Stwierdziłem, że prościej będzie to samemu wyciąć, niż bawić się w odsyłanie. Niby pasuje i idzie docisnąć ją do końca, ale dość niechlujnie to zrobiłem. Poprawię to i sprawdzę czy ustanie to skwierczenie.

Poprzez zbliżenie się trudno jest rozpoznać skąd dobiega.

Specyfikacja: (Wszystko kupione na morelach)
CPU: i5-6600K
MOBO: MSI Z170A GAMING PRO
HDD: WD Caviar Blue 1 TB 3,5
RAM: HyperX Savage DDR4, 8GB, 3000MHz, CL15
Cooler CPU: SilentiumPC Fortis 3
GPU: MSI GTX 1070 GAMING X
(27.08.2016 13:38)creatywny12 napisał(a): [ -> ]Chętnie odłączyłbym zasilacz, ale za dużo zabawy miałbym z ponownym przeprowadzeniem EPS pod płytą główną. Postaram się na dniach podskoczyć do znajomego z kartą graficzną.

A kto powiedział, że trzeba zasilacz zamienić miejscami Cwaniak
Bierzesz drugi zasilacz i wpinasz go "na pająka" obok obudowy. Swój tylko odpinasz z gniazd, kable zostają na swoich miejscach.

Cytat:Drugą rzeczą, którą zakładam jest wada kabla od PCIe 2. Domyślnie wejście zasilacza (PCIe 2) ma osiem pojedynczych pinów, a dedykowana wtyczka miała 8 pinów, z czego sześć było pojedynczych i dwa były złączone, w ogóle nie wycięte - nie wiem dlaczego, pewnie wada fabryczna. Stwierdziłem, że prościej będzie to samemu wyciąć, niż bawić się w odsyłanie. Niby pasuje i idzie docisnąć ją do końca, ale dość niechlujnie to zrobiłem. Poprawię to i sprawdzę czy ustanie to skwierczenie.

Takich rzeczy się nie robi. To nie wada ! Jak zasilacz jest na gwarancji to go najzwyczajniej "ujeba**(^%eś".
Jedna wtyczka jest z pełnymi 8 pinami natomiast druga 6+2. Te 2 oddzielne są po to ponieważ karty mają różne gniazda zasilania, nie koniecznie 2x PCIE 8 pin ale i także 8+6 a są i takie co są zasilane tylko z 8 pinami bądź tylko 6-cioma (niski pobór energii).

[Obrazek: Graphic-Cards-Power,C-P-170233-13.jpg]

Cytat:Poprzez zbliżenie się trudno jest rozpoznać skąd dobiega.

Trzeba dokładnie ucho przyłożyć w oba miejsca a nie tylko zbliżyć się. Da się to wychwycić wprawnym uchem.
Nie zrozumieliśmy się, mam nadzieję że ten obrazek uświadomi Cię w tym, co mam na myśli Uśmiechnięty

Z zasilacza na 99% nie dobiegają skwierczenia. Dobiegają one z okolic karty graficznej.

Jest szansa wyjąć GTX'A 1070 i uruchomić kompa na zintegrowanej karcie? Jeszcze nie zdażyło mi się tego robić, ale pewnie ułatwiłoby lokalizację.

[Obrazek: 72592242398643933698.jpg]
Cytat:I tak a propos, jest szansa wyjąć 1070 i uruchomić kompa na zintegrowanej karcie?

Tak, monitor musi obsługiwać złącze HDMI lub DVI-D bo takie wyjścia ma płyta główna natomiast procesor dysponuje iGPU Intel HD 530. Nie zrobisz tego z kabla DSUB (VGA).

Cytat:Skwierczy coś jeszcze poza kartą graficzną i zasilaczem? Z zasilacza na 90% to nie dobiega.

Albo skwierczy na 100% albo nie. Tylko jedno albo drugie.
Czym się to skwierczenie objawia - skwierczenie jak z patelni przy smażeniu kotleta albo popcornu czy pisk (cewek) ?
Mam do dyspozycji przejściówkę (konwerter) HDMI->VGA i ewentualnie telewizor, więc raczej problemu z tym nie będzie.

To nie jest intensywne jak piszczące cewki, i tak głośne. Te skwierczenie można porównać do smażenia kotleta tylko, że słyszalnego będąc obok otwartej obudowy, bez słuchawek i dobiegających hałasów z innego pokoju. Nie jest to cykliczne, pojawia się co jakiś czas i niezłą serią skwierczeń. Żeby dobrze to usłyszeć trzeba zbliżyć głowę obok samej karty graficznej lub jej obręby.

Zuploaduje później ścieżkę dźwiękową na której słychać to nawet dobrze.
http://www.speedyshare.com/WPkyt/skwierczenia.mp3

Troszkę pociąłem tę ścieżkę ze względu na różne szurania, puknięcia, stuknięcia. W jednym miejscu jest przeskok, spowodowany tym że manewrowałem telefonem, aby choć trochę lepiej było słychać to "skwierczenie".
Podłączyłem komputer pod telewizor za pomocą HDMI na płycie. Teraz wiem na pewno, że nie jest to karta graficzna, bo skwierczenie nie ustało. Nie jest to również zasilacz i dysk twardy. Ostatnim podzespołem z którego może to dochodzić jest płyta główna. Przy okazji jak będę demontować komputer to dokładniej przyjrzę się MOBO, a następnie wyślę na gwarancję.
Witam po dość długiej przerwie, skwierczącą płytę główną MSI wysłałem na gwarancję (była w polskim serwisie, a następnie w zagranicznym). Po dokładnie dwóch tygodniach bez wpisu ze strony Morele otrzymałem fakturę korygującą i informację, że otrzymam całą należność za płytę. Obyło się bez jakichkolwiek problemów, jestem bardzo zadowolony z udzielonego serwisu. Na dniach zamówię za należność płytę główną i ostatecznie złożę swoją bestię. Dzięki za udzieloną pomoc thermalfake, byku. Cwaniak
Przekierowanie