Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: HDD, skan SMART, trzaski pod win10
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, od razu przejdę do rzeczy, posiadam:

-dysk, hdd wewnętrzny SAMSUNG HD502HJ
-płyta główna, ASRock z97 Extreme4
-system, Windows 7 ultimate x64
-zasilacz, corsair CS650M
-procesor, i7 4790k

Około rok temu pod win7 zniknęły nagle wszystkie partycje, dane jednak udało mi się odzyskać programem "Easeus Recovery"....
Robiłem format dysku potem defragmentacje, sprawdzałem dysk programem MHDD, co dziwne żadnych problemów nie wykryto.
Kilka dni temu zaktualizowałem win7 do wersji 10. Już w trakcie aktualizacji jak i po z dysku zaczęły wydobywać się trzaski, jak gdyby coś pękało. Gdy wracam pod 7, dysk zaczyna znowu normalnie pracować, choć przy każdym uruchomieniu słychać też cichy trzask.

Dowiedziałem się nie dawno do czego sam Microsoft się przyznał że, win10 może uszkodzić dyski HDD sata. Ma to związek z jakimś trybem oszczędzania energii.

Zrobiłem smart dysku programami CrystalDiskInfo i Everest Ultimate, i okazało się że są na przykład problemy z zapisem, "Write Error Rate C8". Podobno należy w tedy wymienić dysk bo dane można stracić bezpowrotnie...dlatego zastanawiam się nad kupnem nowego HDD .

Chciałem prosić was o poradę i sprawdzenie odczytu smart. Czy dysk jest sprawny i wszystko jest w normie i, może chodzi tutaj tylko o zasilanie na przykład czy sterowniki....czy trzeba wymienić jak najszybciej HDD na nowy, jeśli tak to co byście polecili.
Potrzebuje dysk wewnętrzny o pojemności od 0,5-1T, nie przegrzewający się, bez potrzeby kupowania dodatkowego "chłodzenia" do niego, może hybrydowy ale nie wiem czy warto ? Budżet to 150-200PLN.

Poniżej SMART skan.
https://zapodaj.net/fbfa366c4423b.jpg.html
No mi np w laptopie padł dysk po instalacji Windows 10 wersji testowej na maszynie wirtualnej. Na początku się zawiesiła maszyna writualna, po zabiciu procesu dysk zaczął sypać bad sectorami, od kilku, które były wcześniej, doszło do ponad 1000
Ja problem ze swoim miałem już wcześniej, za nim zaktualizowałem do win10, ale to co się działo z nim po aktualizacji było nie doprzyjęcia....

Padł ci ssd czy hdd ?

Nie wiem co robić, chciałbym przejść na najnowszego Windowsa ale, widze że możliwość zniszczenia jest jak najbardziej realna. Jednaķże ja system mam na ssd ale jak kolwiek niema to znaczenia bo i tak win10 może uszkodzić hdd.

Szkoda ze tacy "profesjonalisci" z microsoftu wypuszczaja taki niedopracowany produkt!!
HDD. Później wymieniłem na SSD, który też padł (ale nie przez 10-tkę) i dalej mam SSD
(09.08.2016 10:41)lsebastian napisał(a): [ -> ]-dysk, hdd wewnętrzny SAMSUNG HD502HJ

Bardzo fajne dyski konsumenckie. Miałem coś w sumie około 10 sztuk własnych z tej lub podobnych serii kończących się innymi oznaczeniami HD502XX. Lata produkcji z tego co pamiętam 2008-2010 ja przynajmniej takie miałem. Seria Spinpoint F3 nie miała sobie równych, skaszaniony firmware w Seagateach serii 11 jak i ich wydajność komentować dalej nie trzeba.
Długo wytrzymywały jak i cały sprzęt pod jednym warunkiem - ciągłej pracy 24/7. I to się powtarza z każdym sprzętem. Dyskom tak naprawdę skracają żywotność starty i wyłączenia. Do tego nie daj Boże zwisy gdzie trzeba zresetować sprzęt na twardo szczególnie kiedy głowica wisi nad talerzem. Na dowód mam staruszka Samsunga HD160 - nadal zdrowy. Reszta miała po kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy co jest porównywalne z pracą dysków SAS w serwerach przez kilka lat !

Cytat: Około rok temu pod win7 zniknęły nagle wszystkie partycje, dane jednak udało mi się odzyskać programem "Eassos Recovery"....

Ale to nie przez dysk. To są błędy logiczne a nie sprzętowe urządzenia. Uszkodzenie tablicy partycji (i tak robiona jest jej kopia czy też tablicy plików MFT więc dlatego można bez problemu odzyskiwać). może następować z różnych powodów - błędu zapisu danych z kontrolera hdd, nieprawidłowego zamknięcia systemu, niezauważalnego spadku napięcia itd.
"Eassos Recovery" => "Easeus Recovery"

Cytat:Kilka dni temu zaktualizowałem win7 do wersji 10. Już w trakcie aktualizacji jak i po z dysku zaczęły wydobywać się trzaski, jak gdyby coś pękało. Gdy wracam pod 7, dysk zaczyna znowu normalnie pracować, choć przy każdym uruchomieniu słychać też cichy trzask.

Zbieg okoliczności. Nie czarujmy się. Typowy użytek domowy po tylu latach i ma prawo dysk szlag trafić. Tym bardziej jeśli piszesz o trakcie aktualizacji. Można mieć glanc idealny talerz ale bez sprawnych mechanizmów jak i elektroniki urządzenie jest niewiele warte.

Cytat:Zrobiłem smart dysku programami CrystalDiskInfo i Everser Ultimate, i okazało się że są na przykład problemy z zapisem, "Write Error Rate C8". Podobno należy w tedy wymienić dysk bo dane można stracić bezpowrotnie...dlatego zastanawiam się nad kupnem nowego HDD .

Atrybut C8 nie jest atrybutem krytycznym lecz nie należy go bagatelizować. Są dwa powody dla których powstają - problemy z powierzchnią talerzy lub głowicy. Czyli problem elektromechaniczny.
Zresztą nie wiem czy śledziłeś ale domyślnie Windows 7 monitoruje parametry smart i o ile któreś zaczną odbiegać wtedy (normy atrybutów smart dla poszczególnych producentów/modeli nie są takie same) pojawi się stosowny monit o backupie.
"Everser Ultimate" => "Everest Ultimate

Cytat:Chciałem prosić was o poradę i sprawdzenie odczytu smart. Czy dysk jest sprawny i wszystko jest w normie i, może chodzi tutaj tylko o zasilanie na przykład czy sterowniki....czy trzeba wymienić jak najszybciej HDD na nowy, jeśli tak to co byście polecili.

Solidną diagnostykę to się robi Panie poprzez
- pełny skan powierzchni
- odczyt atrybutów smart
- test odczytu (wykres ciągłości pracy) poza pracującym OS'em czyli jakimś dowolnym bootowalnym livecd aby nie mieć nic wspólnego z procesami w tle mogącymi wykonywać operacje I/O na dysku i zakłócać lub zniekształcać prawdziwe wyniki.

Do tego masz narzędzia jak Victoria (mój preferowany tool), HD Tune - są wystarczające.
Najważniejsza uwaga - jakiekolwiek stuki, chrobotania, miarowe niepokojące dżwięki choćby diagnostyka wyszła pomyślnie dyskwalifikują urządzenie do dalszego działania ponieważ nie da się przewidzieć tego kiedy padną mechanizmy mechaniczne.

Cytat:Potrzebuje dysk wewnętrzny o pojemności od 0,5-1T, nie przegrzewający się, bez potrzeby kupowania dodatkowego "chłodzenia" do niego, może hybrydowy ale nie wiem czy warto ?

Kwestię chłodzenia rozwiązuje się w środku obudowy - po prostu zamontować tak aby była dobra przepływność powietrza. To nie są dyski serwerowe z obrotami rzędu 15.000rpm (a te potrafią się grzać) czy też mobilne aby się kisiły.
SSHD moim zdaniem to tylko namiastka. Malutka pojemność pamięci flashowej a żeby jakieś dane tam trafiły często muszą być odczytywane z talerza niestety aby kontroler się tego nauczył.
Tylko, żeby nie przyszło Ci do głowy kupować dedykowanego dysku do zapisu liniowego bo tu one się nie sprawdzą Zacieszacz

Cytat:Budżet to 150-200PLN.

Tutaj niepodzielnie od dłuższego czasu króluje WD Caviar 1TB SATA3 z serii Blue model WD10EZEX a za nim uwielbiany Seagate Barracuda ST1000DM003
Mniejszych szkoda brać w porównywalnych pieniądzach.

Cytat:Szkoda ze tacy "profesjonalisci" z microsoftu wypuszczaja taki niedopracowany produkt!!

Gdzieś coś przeczytałeś ale nie wiesz w którym kościele dzwony biją.
Owszem były problemy ALE na wersji Technical Preview w pierwszych release gdzie cyrki zaczynały się po wyjściu z uśpienia i to było niemal 2 lata wstecz. Czujesz różnicę ?
Sporo różnych konfiguracji sprzętowych już mi się poaktualizowało z darmowego upgrade'u i nic nikomu się nie rozjechało. Twój problem dyskowy nie miał NIC wspólnego z Windows 10.
Poprawiłem błędy.

W kwestii win10 to wygląda to tak, jak gdyby dysk chwilę po wystartowaniu zmniejszał obroty (próbował się zatrzymać, gdy nie korzysta się już z niego ) i na nowo startował..... z tond te ciągłe trzaski.

Co do solidnej diagnostyki to, dysk sprawdzałem programem zewnętrznym MHDD uruchamianym z boot CD, w trakcie żadne błędy nie pojawiły się. Dodatkowo robiłem dokładny skan w HD-Tune 2.55.....też żadnych błędów, dla pewności powtórzyłem przed chwilą skan w hd tune, tym razem szybki zrobiłem, wynik jest pozytywny. Transfer, czas dostępu, burst rate.....wszystko jest w normie.

Tak więc jak napisałeś dysk uszkodzony jest pewnie od strony mechanicznej, nie pozostaje chyba nic innego jak zakup nowego bo,

Cytat:...jakiekolwiek stuki, chrobotania, miarowe niepokojące dżwięki choćby diagnostyka wyszła pomyślnie dyskwalifikują urządzenie do dalszego działania ponieważ nie da się przewidzieć tego kiedy padną mechanizmy...

A co myślicie na temat hdd od firmy Hitachi ?
Mniej awaryjne czy tak samo wytrzymałe jak Sigate lub WD?

Kupiłem WD10EZEX bo ST1000DM003 ma nie najlepszą opinie. Chodzi tutaj mi o wydawanie czasem dziwnych dzwięków przez ten model. Dzięki za pomoc z waszej strony.
Hitachi (HGST) od paru lat jest w rękach WD tak samo jak Seagate przejął dział dysków Samsunga.
Hitachi trzyma obecnie ten sam poziom co reszta (brak konkurencji) przynajmniej jeśli chodzi o dyski dla rynku konsumenckiego (np seria deskstar), natomiast w stosunku do wydajnych magazynów serwerowych klasy enterprise (seria ultrastar) są jednymi z lepszych.
Przekierowanie