Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Udostępnianie plików i folderów bez hasła w sieci (tutorial)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
NIEZALECANE W SIECIACH PUBLICZNYCH

Wielu z was pewnie często nurtowało to, że nie mogliście w swojej sieci domowej swobodnie udostępniać plików i folderów bez wpisywania haseł i użytkowników. Sposób jest prosty. Wystarczy wykonać dwie proste operacje.

1. Wyłączyć odmowę dostępu do komputera "gościowi".
2. Wyłączyć w "Grupie domowej" udostępnianie chronione hasłem.

1:
START ->Panel Sterowania ->Narzędzia administracyjne ->Zasady zabezpieczeń lokalnych ->Zasady lokalne ->Przypisywanie praw użytkownika ->Odmowa dostępu do tego komputera z sieci i usunąć użytkownika Gość(screen1.png).

2:
START ->Panel Sterowania ->Grupa Domowa ->Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania...
Pozycja "Udostępnianie chronione hasłem" i zaznaczyć Wyłącz udostępnianie chronione hasłem(screen2.png).

3:
START -> Panel sterowania ->Konta użytkowników -> Zarządzaj innym kontem -> Gość i aktywować to konto. następnie zalogować się na nie, wylogować i wrócić na swoje a na końcu z powrotem wyłączyć konto Gościa.

Teraz możesz wymieniać pliki pomiędzy komputerami w swojej sieci domowej bez problemów z dostępem i hasłami.
Jako rozwinięcie polecam przeczytanie: [urln]http://windows7forum.pl/problemy-siecia-lokalna-odmowa-dostepu-do-niej-porada-t-2101.html[/urln]
A jak to zrobić w Windowsie 7 Home Premium? Tam nie ma Zasad zabezpieczeń lokalnych.
(10.05.2010 10:21)Robert1603 napisał(a): [ -> ]Jak to zrobić w home premium? Tam nie ma Zasad zabezpieczeń lokalnych.

Ja mam na stacjonarnym XP Home a na laptopie Windows 7 Home Basic, mimo to wszystko działa i jest OK.

Sprawdź na początek czy tak masz:

1. START ->Panel Sterowania ->Grupa Domowa ->Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania...
Pozycja "Udostępnianie chronione hasłem" i zaznaczyć Wyłącz udostępnianie chronione hasłem(screen2.png).

2. To nazwa grupy roboczej - ustaw taką samą

3. Zobacz ustawienia firewalla na obu windowsach. Musisz mieć zaznaczone "Udostępnianie plików i drukarek"

4 . Dodatkowo w Windows 7 pliki udostępniaj dla "Wszystkich"

[Obrazek: 20100514215429.jpg]
A ja tak korzystając z okazji mam pewnie dla wszystkich bardzo trywialne pytanie, choć nie dla mnie.
Mamy dwa komputery jeden z Windows 7 Home Premium 64bit, a drugi z Windows XP Home Premium 32bit podłączone każdy niezależnie do routera Pentagram Cerberus 631107A, który jest jednocześnie podłączony do internetu i to połączenie udostępnia obu tym komputerom.
W sytuacji gdy włączę udostępnianie wszystkiego wszystkim (całych partycji), tak aby móc mieć pełny wzajemny dostęp do dysków między oboma tymi komputerami, to nie będzie niebezpieczeństwa, że do tych partycji dostanie się ktoś z zewnątrz ( "z internetu"), bo zostanie to potraktowane jako udostępnienie wszystkim?
Pozdrawiam
Nie, nie będzie to żadne zagrożenie, ponieważ Twoja sieć jest chroniona przez zabezpieczenia dostępu z zewnątrz przez osłonę routera.

Nikt nie mający praw dostępu do routera nie może się podpiąć do niego, a tym samym nie może korzystać z sieci tworzonej przez niego. Bez problemu możesz udostępnić pliki. Pamiętaj jednak, aby Twój router był zabezpieczony, jeżeli łączysz z nim komputer bezprzewodowo, to zabezpiecz sieć hasłem i jeśli masz taką możliwość to dodatkowo ukryj SSID.

Dobrym zabezpieczeniem jest także filtrowanie po MAC adresach oraz statyczne przydzielanie IP z puli ograniczonej do ilości podłączonych komputerów. Ale przypuszczam że masz dobrze skonfigurowany router, dlatego nie będzie żadnych zagrożeń z zewnątrz.
Dzięki za odpowiedź.

Szczerze powiedziawszy router mam od dwóch dni i tylko przeszedłem go takim prostym kreatorem krok po kroku, coś na zasadzie quick setupu.
We właściwościach TCP/IP na każdym z komputerów wszystko ustawiłem na auto, internet zaczął działać, z grubsza spojrzałem na opcje przy konfiguracji routera, ale ich mnogość póki co mnie lekko oszołomiła, więc wszystko generalnie zostawiłem domyślnie.
Doszedłem do wniosku, że jak wcześniej miałem jeden komputer z modemem z Neostrady i zainstalowanym firewallem ZoneAlarm i kilka lat działało, to tak samo zainstalowałem ten firewall na drugim komputerze w dobrej wierze, że jakoś się "obronią".
Tylko teraz jeśli dobrze zrozumiałem mogłoby to być za mało w przypadku takiego żywiołowego udostępniania. Czyli reasumując nie pozostaje chyba nic innego tylko przebić się przez te dla mnie nie zliczone specjalnie nic mi niemówiące opcje konfiguracyjne w routerze.
Konfiguracja sama w sobie tylko wydaje się trudna, ale jest to tak zaprojektowane, aby nawet laik potrafił w prosty sposób zabezpieczyć swoją sieć.
Podstawowy Firewall w routerze jest standardem i on zabezpiecza przed dostępem z zewnątrz do sieci. Więc te programy masz tylko i wyłącznie do zarządzania bezpieczeństwem podczas surfowania w sieci.
Więc nie masz się czego obawiać.Pamiętaj jednak, jeżeli masz router bezprzewodowy, o zabezpieczeniu dostępu hasłem.
Polecam w tym wypadku dosyć długie hasło (WPA2/PSK), tak na 10 znaków wraz z dużymi i małymi literami, cyframi oraz znakami specjalnymi, typu !?/ itp. To gwarantuje Ci, że hasło nie zostanie złamane. Po prostu zapisujesz sobie gdzieś na dysku plik tekstowy z SSID'em routera oraz hasłem. Wtedy wiesz że go nie stracisz.
Zawsze możesz go jeszcze spakować RAR'em i nadać hasło na archiwum, to nikt nie dostanie się do pliku bez Twojej wiedzy.
A czy ktoś ma pewną informację jaki jest limit jednocześnie podłączonych użytkowników do Win7 Pro ? Bo w sieci można odnaleźć info że limit ten został zniesiony w W7 (nie ma już 10 jak w XP Pro), ale na supporcie Microsoftu usłyszałem dziś że jednak jest taki próg równy 20 jednocześnie korzystających userów z udostępnionego zasobu.
Podczas udostępniania zasobu ustawiasz ręcznie, czy ma być ograniczenie na określoną liczbę połączeń, czy brak limitu.
Przekierowanie