Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Producenci smartfonów będą mogli fabrycznie instalować mniej autorskich aplikacji Goo
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wraz z premierą phabletu Samsung Galaxy Note 5 okazało się, że Google zrezygnowało z narzucania producentom urządzeń z Androidem instalowania specjalnej aplikacji Google+, zastępując ją programem Zdjęcia. Okazuje się jednak, że na tym zmiany się nie kończą, ponieważ po ostatniej aktualizacji lista wymaganych aplikacji skróciła się o kilka pozycji. Może to oznaczać, że niebawem na smartfonach będzie instalowana mniejsza ilość bloatware'u.
[Obrazek: AndroidBloatware120.jpg]
Jak wiadomo, Android jest systemem otwartym i darmowym, ale producenci chcący korzystać z niektórych aplikacji stworzonych przez Google w pakiecie muszą fabrycznie zainstalować cały zestaw programów. Najważniejszym z nich wydaje się być sklep Google Play, więc firmy, które zdecydują się wykorzystać go w swoich smartfonach muszą zainstalować na nim również takie aplikacje jak Mapy, przeglądarka Chrome, komunikator Hangouts czy YouTube. W przeciwieństwie do systemu, są one zamknięte. Ponadto użytkownik nie może ich w łatwy sposób usunąć, a jedynie zdezaktywować. W praktyce wiele z wymaganych aplikacji ma niską wartość użytkową, a posiadacze smartfonów czy tabletów i tak ściągają potrzebne im aplikacje ze sklepu, nawet jeżeli fabrycznie mają zainstalowaną alternatywę stworzoną przez Google.

Na szczęście niedawno Google nieco zliberalizowało swoje przepisy i skróciło listę wymaganych aplikacji. Od teraz nie ma na niej Książek Google Play, Gier Google Play, klienta serwisu Google+ oraz Kiosku Google Play. Nie jest to zbyt wiele, ale im mniej bloatware'u, tym lepiej, więc użytkownicy powinni być zadowoleni. Należy jednak przypomnieć, że brak wytycznych nie oznacza, że producenci nie będą z własnej woli fabrycznie instalować wspomnianych aplikacji. Możliwe jest też, że w zamian opracują autorskie rozwiązania, co raczej nie spodobałoby się użytkownikom.

Źródło: Android Central, za: PcLab.pl
Przekierowanie