Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Linux 4.0 może popsuć zapisane dane. Nieuchwytny błąd zagraża użytkownikom macierzy R
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wydana na początku bieżącego miesiąca wersja jądra Linux, oznaczona numerem 4.0.2, stała się przyczyną dość poważnych problemów, które najczęściej owocują uszkodzeniem danych. Coraz większa liczba użytkowników różnych dystrybucji GNU/Linux, donosi o niestabilnym działaniu systemu plików EXT4. Problem zdaje się jednak dotyczyć również innych algorytmów zapisu i odczytu z nośnika danych.

Błąd został zgłoszony po raz pierwszy w kwietniu bieżącego roku, jednak zainteresowanie wzbudził dopiero w miarę zwiększania się liczby systemów aktualizowanych do jądra Linux w wersji 4.0.2. Problemy dotyczące przechowywania danych zdają się mieć związek z dwoma łatkami, które dostarczały poprawki dla mało istotnych błędów w EXT4. Najbardziej zagrożone są systemy korzystające z dysków połączonych w macierz RAID, która wspiera i ma ustawione jako aktywne opcje TRIM lub DISCARD. Poziom RAID nie ma żadnego znaczenia, aczkolwiek większość osób zgłaszających błąd posiada macierz skonfigurowaną jako RAID0.
[Obrazek: g_-_550x412_-_s_63184x20150521163512_0.jpg]
Problem dotyczy również systemów bez macierzy RAID. Zgłoszenia napływają nawet od osób, których komputery są wyposażone w dyski hybrydowe. Błąd nie jest też zależny od konkretnej dystrybucji, czy wersji oprogramowania dysku SSD. Obecnie jedynym pewnym sposobem na uniknięcie ryzyka uszkodzenia danych, jest instalacja poprzedniej wersji jądra – 4.0.1 – aczkolwiek użytkownicy korzystający z 4.0.4 również nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

Uprzedzając panikę – żadna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa nie dostarcza jądra w wersji 4.0.x. Ostrzeżenie jest kierowane głównie do administratorów i bardziej zaawansowanych użytkowników. Pierwsza łatka częściowo rozwiązująca problem, została już opublikowana i jest dostarczana z jądrem w wersji 4.0.3c. Opiekunowie jądra ostrzegają jednak, że tego typu błędy są trudne do zlokalizowania, a podjęte kroki mogą okazać się niewystarczające. W związku z powyższym, osobom posiadającym system z jądrem w wersji 4.0.2 i wyższej zaleca się robienie regularnych kopii zapasowych.

Za: dobreprogramy.pl
Przekierowanie