Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Pomoc w znalezieniu dobrego dysku zewnętrznego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Siema,

Zastanawiam się nad zakupem dysku zewnętrznego, przejrzałem wiele stron i poradników jak kupować dyski, ale jest taki wielki wybór, że nie wiadomo co wybrać. Z tego co wiem dyski ssd odpadaja bo są bardzo drogie i mało pojemne. Koleżanka ma jakiś dysk intenso na usb 3.0 jest całkiem fajny i szybki. Poniżej przedstawiam do czego mi potrzebny dysk i na co sobie moge pozwolić. Proszę was o jakieś propozycje, jakie firmy są dobre itp.

Moje wytyczne:

1. Raczej dysk 2.5" aby podpinac go tylko do USB'
2. USB 3.0 (tak mam w laptopie takie wejście)
3. Pojemność od 300 do 500 GB chyba, że są większe w przystępnej cenie i dobre technicznie
4. Przeznaczenie - kopie zapasowe z laptopa, multimedia typu muzyka filmy oraz faktury i dokumenty (często robie formaty i boje sie o utratę danych)
5. Cena: hmmm po tylu przejrzanych modelach myśle, że wydatek 250-300 zł to maksimum

Nie musi być cichy, ważne żeby był dobry i w miare możliwości usb 3.0 szybko kopiował pliki.

Ktoś, coś? jakieś propozycje?

Słyszałem też, że są jakieś obudowy czy coś takiego w co wkłada się np stary dysk ze starego laptopa i z tego sie robi dysk zewmetrzny. Słyszeliście coś o tym? Dobre takie rozwiązanie ? Bo tak rozkminiałem, ze moge wyciągnąć swój dysk z laptopa 640 GB a do laptopa kupić sobie dysk ssd.

Meksyk1968

Link

Kupujesz obudowę z podanego linka, wkładasz tam swój HDD do laptopa kupujesz SSD i po
instalacji systemu laptop działa zdecydowanie szybciej.
Tak wiem, że będzie działał szybciej i to jest chyba najlepsze rozwiązanie. Jeszcze tylko jak mój stary dysk miałbym ustawić, jako dynamiczny czy podstawowy logiczny ?

Meksyk1968

Mam na myśli to że dysk HDD włożysz w obudowę i będzie służył jako magazyn danych.
Trzeba z niego usunąć Windowsa.
Natomiast w miejsce HDD w laptopie montujesz SSD i instalujesz na nim system od nowa.
Laptop z dyskiem SSD działa zdecydowanie szybciej przede wszystkim start
systemu i szybkość uruchamiania się programów.
Za te 300złotych które miałeś wydać na dysk przenośny kupisz całkiem dobry SSD 120-128GB.
SSD Crucial M550 128GB z x-kom'a za 250 zeta , teraz na te dyski jest spore zainteresowanie ze względu na stosunek wydajnoś/cena
http://www.x-kom.pl/p/179652-dysk-ssd-cr...-m550.html
Coś tam jeszcze zostanie na kieszeń usb 3.0 2.5 cala jednak nie kupuj najtańszego badziewia typu Gembird - szkoda nerwów.

Cytat:Jeszcze tylko jak mój stary dysk miałbym ustawić, jako dynamiczny czy podstawowy logiczny ?

W zarządzaniu dyskami wszystkie partycje do usunięcia i założenie przynajmniej jednej partycji NTFS - i tak będzie podstawową. Nie mieszaj w to dysków dynamicznych czy też partycji podstawowych logicznych bo takich jak wymyślasz nawet nie ma. Jest partycja podstawowa, są dyski logiczne na partycjach rozszerzonych.

Cytat:Tak wiem, że będzie działał szybciej i to jest chyba najlepsze rozwiązanie.

Pod warunkiem, że system będzie miał zainstalowane sterowniki Intel Rapid Storage Technology (IRST) do obsługi dysków działających w trybie pracy kontrolera SATA jako AHCI - o ile jest to intelowski chipset.

Cytat:A tu adapter
http://proline.pl/?p=ADAPTER+USB+HDD

Dobre jak ktoś podpina często rożne urządzenia. Do codziennego użytku jednego dysku to powiem szczerze się nie nadaje jeśli ma być przenośne - za dużo kabli, musi być wpięty zasilacz (a te są kiepskiej jakości w tych adapterach za parę złotych) i pełno kabli. Wolę obudowę i jeden kabelek.
Cytat:SSD Crucial M550 128GB z x-kom'a za 350 zeta, teraz na te dyski jest spore zainteresowanie ze względu na stosunek wydajnoś/cena
http://www.x-kom.pl/p/179652-dysk-ssd-cr...-m550.html
Coś tam jeszcze zostanie na kieszeń usb 3.0 2.5 cala jednak nie kupuj najtańszego badziewia typu Gembird - szkoda nerwów.

Nie znam firmy ale warto rozważyć. A jakieś inne propozycje? Myśle ze 128 gb to calkiem dobrze jak na ssd, zważając na fakt że i tak wiekszośc multimediów wyląduje na dysku zewnętrznym

Cytat:Pod warunkiem, że system będzie miał zainstalowane sterowniki Intel Rapid Storage Technology (IRST) do obsługi dysków działających w trybie pracy kontrolera SATA jako AHCI - o ile jest to intelowski chipset.

Nie wiem czy są dostepne takie sterowniki dla mojego laptopa. Wiem że chipset mam intelowski. Podaję link do strony ze sterownikami dla mojego modelu:
http://www.asus.com/pl/supportonly/N61Jq..._Download/
oraz model mojego Asusa dla poglądu: http://www.x-kom.pl/p/55420-notebook-lap...combo.html jak widac mam dysk Sata. Ale w biosie chyba mam i=ustawione IDE bo z ACHI wywalało mi bluescreena (po pewnej awarii stary informatyki mi naprawila i wspiminał ze m=pracuje mi na ide)


Cytat:A tu adapter
http://proline.pl/?p=ADAPTER+USB+HDD

Adapter całkiem fajna sprawa bo miałbym dysk obecny oraz bym wyciągnał dysk ze starego zepsutego laptowa ojca co kurzy sie na strychu Cwaniak

tak myślę, że jak dysk ssd i adapter bądz obudowa to jestem w stanie dać nawet 400 zł

Meksyk1968

(10.05.2015 23:13)thermalfake napisał(a): [ -> ].


Pod warunkiem, że system będzie miał zainstalowane sterowniki Intel Rapid Storage Technology (IRST) do obsługi dysków działających w trybie pracy kontrolera SATA jako AHCI - o ile jest to intelowski chipset.

Niekoniecznie masz z tym rację,mam stary Lenovo T61 z SATA2 na który nie ma IRST, i działa
na sterowniku AHCI od Microsoftu-Standardowy kontroler serial ata AHCI1.0.
Po zainstalowaniu stera chipsetu instaluje się driver od Intela którego usuwam razem z oprogramowaniem.
W programie AS SSD Benchmark lepsze wyniki są ma driverze od MS niż tym od Intela.
Różnica w działaniu laptopa na HDD 7200 jaki miałem a SSD jest spora.

pankracy 1991
Podany dysk SSD kosztuje 249złotych a nie 349 sprawdź na stronie Xkom.
Windows7 powinien być instalowany na AHCI a nie IDE i po zakupie na takim
ustawieniu powinieneś zainstalować system.
Masz dość stary laptop ale i tak szybkość działania zdecydowanie się poprawi.
Tak wiem że 249 ale spokojnie moge do 400 wydać nawet na lepszy dysk...Co do tych ACHI IDE itp jestem torche zielony. Mój brat ma 3 letni laptop i wiem ze ma na ACHI, sam stawiałęm mu system...Ja chyba też miałem na Achi ale ten stary informatyk mi coś poprzestawiał chyba (oraz wgrał po awarii win XP) bo w listopadzie mialem tak wielką awarie ze nie mogłem nic zrobic, właczyc wgrac systemu. I teraz mam ide, nie wiem czy da sie to przestawic na achi zeby działało.

Mój laptop ma juz z 5 lat prawie ale całkiem daje rade jest szybszy niż nie jeden dwuletni Zadowolony Chodzi o to ze jak wsadze ssd to czy Achi samo sie ustawi jak bede wgrywal system...rozważałem zanieśc laptop do serwisu ale sam juz nie wiem, laptop sprawny tylko system nieoczekiwanie np raz w miesiacy sie rozsypie w sensie nie widzi systemu i go nie ładuje (prawdopodobnie uszkodzone pliki rozruchowe ale przez naprawe nic sie nie naprawia)

Meksyk1968

SSD tak naprawdę ma sens tylko od Windows7 w górę.
XP to staroć a Vista nie obsługuje Trim.
Wiem, od początku miałem 7, ten informatyk po awarii wgrał mi XP tłumaczac ze nie mial 7, a pozniej 7 wgralem sobie sam.

Meksyk1968

Za 400zł. to możesz spokojnie kupić 240-256GB, tylko nie kupuj nigdy Kingstona, może być
Crucial BX100 czy M500 w cenach 380-400zł.
A dlaczego nie Kingoston ? Mam z niego jakiegoś pendriva i chyba ramy w jakimś kompie....tak sie zastanawiam właśnie 128 czy 240 ale skoro bede mial drugi dysk jako zewenetrzny to wystarczy chyba ten mniejszy...co do dysku tego co mam miec jako zewnętrzny, lepiej go wrzucić w kieszeń czy adapter? Dodam, ze w laptopie mam wmontowany dysk w takiej blaszanej obudowie, nigdzie żadna zielona płutka nie wystaje. tak wiec chyba adapter styknie /?
Tą blaszaną obudowę odkręcasz i w nią wkręcasz nowy dysk, Bez tego dysk się nie będzie trzymał. Ja mam Cruciala M550, w październiku dałem za niego 330zł, na razie odpukać sprawuje się bez zarzutu, a szybkość uruchamiania systemu i programów teraz ogranicza procesor i pamięć RAM, a nie dysk
Cytat:Niekoniecznie masz z tym rację,mam stary Lenovo T61 z SATA2 na który nie ma IRST, i działa
na sterowniku AHCI od Microsoftu-Standardowy kontroler serial ata AHCI1.0.

Użytkownik podał iż jest to laptop z usb 3.0 więc nie łatwo odgadnąć iż jest to lapek z okolic najpóźniej 2010r. Więc moja wypowiedź dotyczyła tego konkretnego przypadku. Nie piszę co by było gdyby. W tym czasie chipsety intelowskie miały możliwość korzystania z technologii IRST bo to nie tylko sam sterownik do AHCI lecz cały system zarządzający w postaci konsoli i usług systemowych. Myśląc logicznie jaki jest cel producenta laptopa w wydaniu tego pakietu do pobrania aby jego sprzęt działał wolniej ? Każdy w miarę nowoczesny chipset czy to mobilny czy stacjonarny po podaniu tego pakietu dopiero dostaje kopa.
Ty się tu wtrącasz ze starym technologicznie heblem na intel 945GM Express (nie ujmując thinkpadom) który swoją premierę miał na wiosnę 2007. Czujesz różnicę około 3 lat ? To szmat czasu. Tamte chipsety nie miały możliwości korzystania z technologii IRST. Do swojego lapka wrzucałeś domyślnie dedykowany sterownik producenta z pakietu Intel Matrix Storage Technology. Ostatni update sterownika natywnego msahci.sys do obsługi każdego rodzaju kontrolera sata od różnych producentów chipsetów jak mnie pamięć nie myli był w 2009 r.

Cytat:Nie znam firmy ale warto rozważyć. A jakieś inne propozycje? Myśle ze 128 gb to calkiem dobrze jak na ssd, zważając na fakt że i tak wiekszośc multimediów wyląduje na dysku zewnętrznym

Crucial już od dawna ma ugruntowaną pozycję nie tylko na rynku pamięci flash ale i także pamięci ram. Ponad 10 lat temu kiedy nie było jeszcze dystrybutorstwa na Polskę ściągałem sobie z USA sporo wyczynowych pamięci z najwyższej półki w tym bywały to Crucial'e Ballistix, G.Skill'e, Mushkin'y, świętej pamięci OCZ'ty.

Cytat:Tak wiem że 249 ale spokojnie moge do 400 wydać nawet na lepszy dysk

Lepszy tzn jaki bo chyba tylko większy pojemnościowo. Nie szukaj dysków tzw "wyczynowych" z hiper parametrami ponieważ w żaden sposób tego na tym laptopie nie odczujesz. Wszystko co będziesz przemieszczał między tymi dyskami ograniczać będzie przepustowość interfejsu usb 3.0 o ile będzie siedział stary hdd w kieszeni lub maksymalna wydajność dysku hdd po sata 3 o ile zapniesz go w adapter do środka po napędzie. Tych milisekund nie odczujesz też znacząco przy użytkowaniu systemu. Maksymalnie wydajne dyski kupują maniacy stawiania macierzy albo trafiają do serwerów do farm dyskowych lecz tutaj to już zupełnie nie ta półka cenowa.

Cytat:tylko nie kupuj nigdy Kingstona

Znasz powiedzenie nigdy nie mów nigdy ?
Jakość produktów producenta zmienia się jak w kalejdoskopie.
Pierwszy lepszy przykład z brzegu - firma Acer i jej notebooki. Długie lata wstecz, kiła nie do pomyślenia a od dobrych kilku bardzo fajne sprzęty oferuje na rynek domowy nie ustępując pola innym np Asusowi (i przy tym mając bądź co bądź lepszy serwis). Firma HP wysoko niegdyś oceniana - badziewna seria Pavilion DV sprzed kilku lat. Idźmy dalej Seagate - skrócili oferowaną gwarancję producenta z 5 lat po wpadkach. Niektóre ich dyski zewnętrzne to badziew o czym można się przekonać dopiero po opiniach użytkowników na specjalistycznych forach. Teraz co na obecne czasy to dyski Samsunga z serii EVO - na początku świetne a teraz duże rozczarowanie użytkowników.
Tak samo jest z Kingstonem. Kto wie co za jakiś czas znów wypuści i czy będzie to ssd z kontrolerem SandForce'a. Kingston robi różne serie dysków ssd. Bądź co bądź ten np w V300 jest przeprojektowany i poprawiony z poprzednich modeli Kingstona. Sam posiadam taki dysk 120GB jeszcze ten w bez problematycznej rewizji i działa świetnie.

Cytat:A dlaczego nie Kingoston ? Mam z niego jakiegoś pendriva i chyba ramy w jakimś kompie....

Mit marki zakorzeniony i ugruntowany wśród konsumentów. I do tego jeszcze dochodzi panująca kiedyś hegemonia Kingstona na polu pamięci ram jak i flash ale to się już dawno zmieniło. Ci którzy mają z technologiami kontakt od podszewki a nie zwykły zjadacz chleba na co dzień mają dużo większe pojęcie co na daną chwilę się opłaca kupić i jest warte swej ceny.

Cytat:tak sie zastanawiam właśnie 128 czy 240 ale skoro bede mial drugi dysk jako zewenetrzny to wystarczy chyba ten mniejszy

Jak dla mnie strata pieniędzy bo do podobnie wydajnościowego większego dysku ssd musisz jeszcze dużo dopłacić. A poza tym mając zewnętrzny dysk to się mija z celem bo technologia pamięci flash ciągle idzie do przodu i ceny także a nie ma sensu kupowania czegoś "na zapas".

Cytat:co do dysku tego co mam miec jako zewnętrzny, lepiej go wrzucić w kieszeń czy adapter?

Generalnie oprócz adapterów (dla mnie to zupełnie odpada bo już napisałem wcześniej dlaczego) i obudów usb (tych lepszych jakościowo) są jeszcze ramki w miejsc napędu aby tam schować dodatkowy dysk. Plusy - zawsze pod ręką a jeśli potrzeba napęd to szybko można wyjąć i przełożyć. Minusy - większy ogólny pobór energii i krótsza praca na samej baterii jeśli lapek często podróżuje, dodatkowe źródło ciepła.

Cytat:Dodam, ze w laptopie mam wmontowany dysk w takiej blaszanej obudowie, nigdzie żadna zielona płutka nie wystaje. tak wiec chyba adapter styknie /?

Ta blaszana ramka jest po to aby w czasie użytkowania lub transportu dysk nie dyndał we wnęce powodując uszkodzenia. Ponadto ramka ułatwia zamontowanie i wyjęcie dysku np pociągając z język. Rozmiar dysku 2.5 czy to będzie tradycyjny hdd czy ssd jest taki sam, otwory są w tym samym miejscu i śruby mają ten sam gwint.
(11.05.2015 16:55)Meksyk1968 napisał(a): [ -> ]tylko nie kupuj nigdy Kingstona
Niby czemu? To że kontroler lsi sandforce ogranicza go w pewnym stopniu to nie oznacza że to jest crap. Mam w laptopie Hyperx'a i mnie nie zawiódł dysk, a hula świetnie Cwaniak
Dzięki panowie za nakreślenie sytuacji, decyduję się na ssd 128 GB i kieszeń na HDD (ramka fajna sprawa ale raczej nie dla mnie)

Teraz jeszcze kwestia, jak włożę nowy dysk SSD, jak zainstalować system, zeby działał na ACHI, wystarczy tylko to w biosie przestawić czy jakoś inaczej? Ewentualnie jeżeli sam sobie nie dam rady to dam lapka do zaprzyjaźnionego informatyka.

A tak na marginesie - smarowałem procka i grafe pastą termo przewodząca Pactum PT-1 - widze różnice, że ciszej itp ale czy to dobra pasta tak do użytku domowego?
(14.05.2015 14:54)pankracy1991 napisał(a): [ -> ]Teraz jeszcze kwestia, jak włożę nowy dysk SSD, jak zainstalować system, zeby działał na ACHI, wystarczy tylko to w biosie przestawić czy jakoś inaczej
W zależności od kupionego ssd dostaniesz sprzęt do klonowania danych gratis, a jak nie to poszukaj płytek z laptopa Cwaniak

Meksyk1968

(14.05.2015 14:54)pankracy1991 napisał(a): [ -> ]Teraz jeszcze kwestia, jak włożę nowy dysk SSD, jak zainstalować system, zeby działał na ACHI, wystarczy tylko to w biosie przestawić czy jakoś inaczej?

Ustawiasz BIOS na AHCI, instalujesz Windows7 nie podając podczas instalacji klucza produktu.
Potem instalujesz wszystkie sterowniki, z tym nie powinno być problemu są na stronie Asusa.
Po wszystkim aktywacja systemu wchodzisz w Panel sterowania->system->i u dołu aktywacja systemu Windows->
klikasz zmień klucz produktu->podajesz swój spod spodu laptopa i klikasz aktywuj.
Jeśli masz klucz nieczytelny to masz spory problem, chyba że masz utworzone wcześniej recovery
bo teraz już go nie zrobisz skoro był zainstalowany inny system.

gamerpl
Co do Kingstona to mam na myśli zmianę kości z synchronicznych Toshiby na asynchroniczne Microna i związany z tym spory spadek wydajności dysku,jest sporo o tym na necie.Cała seria V300.
Z instalacją i aktywacją systemu to poradzę sobie bez problemu. Chodziło mim głównie o te ACHI ale skoro w biosie i sterowniki w tym te z intela to nie bedzie z tym problemu Cwaniak Najważniejsze żeby dysk był zgodny z moim kompem i tyle Zacieszacz
Stron: 1 2
Przekierowanie