Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Tryb AHCI i wolne ładowanie systemu.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Was.
Od wielu, wielu chwil borykam się z małym problemem w moim komputerze.
Chodzi o to, że w na moim komputerze w trybie AHCI, który w teorii ma przyśpieszyć działanie systemu, robi odwrotnie.
Otóż po włączeniu AHCI, system bardzo wolno się włącza, 30s jak nie dłużej. Jak załaduje jest już wszystko dobrze.
Dodam tylko, że przy trybie SATA system ładuje się w mgnieniu oka.

Specyfikacja jednostki:
* Pł. gł. - ASUS M2N68 Więcej info
* Ram - 3gb DDR2 800Mhz
* Grafika - NVidia GT730
* Proc. - AMD Athlon 64 X2 (dual itd) 5200+ 2.7Ghz
* Twardziel - WDC WD3200AAJS (ata device)
* Sys. - Windows 7 "Ultimate" w wersji 64-ro bitowej
* BIOS - M2N68 1001 BIOS (najnowszy)

No i może, żeby nie narażać Was na zbędne pytania, napiszę co zrobiłem i co podejrzewam.
- Bios (najnowsza wersja) , wgrany bez zastrzeżeń.
- System instalowany z poziomu AHCI, gdyż z poziomu SATA nie chciał się zainstalować.
- Z poziomu rejestru, usługa msahci i w niej klucz "START" jest już na "0" bez mojej ingerencji w niego.
- Żadnych zbędnych programów, system regularnie przeze mnie czyszczony, dysk wolny od błędów, defragmentowany.
- Nie posiadam antywirusa, ale na bank jest wolny od szkodników, co jakiś czas skanuję ESETem w wersji online, Mbam'em dla pewności.
- Wszystkie sterowniki oczywiście zaktualizowane.

Mam natomiast dziwne odczucie, ponieważ już nie raz robiłem całkowity format i czysty system ładuje się szybko nawet w AHCI, natomiast po zainstalowaniu aktualizacji, do momentu "Service Pack 1", nagle system włącza się wolno. Czy też włączone buforowanie zapisu może być powodem wolnego ładowania tylko w AHCI ?

Wiem, wiem, najlepszą metodą jest nie instalowanie aktualizacji, bądź instalowanie kolejno, ale może ktoś z Was zna odpowiedź co może być nie tak, co ustawić / przestawić / zmienić.

PS: Wesołych !

Meksyk1968

(04.04.2015 14:01)Rafi9303 napisał(a): [ -> ]Wiem, wiem, najlepszą metodą jest nie instalowanie aktualizacji, bądź instalowanie kolejno, ale może ktoś z Was zna odpowiedź co może być nie tak, co ustawić / przestawić / zmienić.

PS: Wesołych !

Tu mylisz się całkowicie,aktualizacje mają być zainstalowane i to wszystkie,nawet opcjonalne.
Choć ostatnio nawet i niektóre poprawki sprawiają problemy,ale szybko wydają poprawkę do poprawki.
Także najpierw zainstaluj wszystkie poprawki.
Choć do tej pory myślałem że AHCI i SATA to prawie to samo a IDE czy Compatimbile to coś innego.
AHCI to niby szybszy i stabilniejszy, a jaka jest prawda w tym to szczerze nie wiem.
Wyłączyłem buforowanie zapisu na twardzielu ale nadal bez zmian.
SATA - hula włączanie
AHCI - drastyczna różnica
Cytat:- System instalowany z poziomu AHCI, gdyż z poziomu SATA nie chciał się zainstalować.

Cytat:Choć do tej pory myślałem że AHCI i SATA to prawie to samo a IDE czy Compatimbile to coś innego.

Pomylone. Nie ma trybu SATA. Kontroler SATA dla urządzeń z tym interfejsem może pracować w kilku trybach
- IDE -> kompatybilny ze starszymi systemami jak np XP które domyślnie nie mają wrzuconych sterowników ahci do poszczególnych chipsetów (do niektórych nowszych nawet producenci nie wydają do XP)
- AHCI -> nowszy tryb sprzętowy oferujący takie funkcje jak kolejkowanie NCQ (musi być zaimplementowany na dysku) i hot plug ale do niego musi być napisany sterownik konkretnego chipsetu.
- RAID -> macierz złożona z conajmniej 2 dysków o konfiguracji 0/1/5.....(pod warunkiem iż kontroler SATA zawiera również w chipsecie kontroler RAID).
- AHCI+RAID
Z doświadczenia można powiedzieć iż nawet nowszy system nie gwarantuje tego iż podczas instalacji systemów takich jak W7, W2008(R2)/201(R2) Server dysk(i) zostaną wykryte ponieważ brakuje im odpowiedniego sterownika kontrolera (chipsetu lub kontrolera sprzętowego na osobnej karcie np pci). Ostatnio pół dnia spędziłem na referencyjnym sterowniku raidowskiego kontrolera LSI do W2008R2 - instalacja systemu na ukończeniu cofała zmiany i nie dało się później usuwać partycji za jego pomocą. Odgrzebanie na stronie IBM'a (serwer rackowy ibm x3550) dopiero rozwiązało sprawę. Także przestroga na przyszłość - nie chciało mi się poszukać sterownika dedykowanego korzystając z driverpacków to staraciłem sporo czasu.
Nazwy Compatible, Compatibility, Enhanced odnoszą się do nazewnictwa stosowanego przez poszczególnych producentów płyt głównych.

Generalnie AHCI daje więcej możliwości i zauważalnie angażuje mniejsze zasoby obliczeniowe cpu jak i ram.
O ile jest to już nowszy intelowski chipset bardzo dużego kopa daje sterownik Intel IRST.
Moja uwaga jeszcze jest taka iż ten ultimate niekoniecznie pochodzi z legalnego źródła (tym bardziej jakaś starsza wersja skoro nawet bez SP1) i nie wiadomo w jakim stopniu został poddany przeróbkom a takich egzemplarzy wystawianych na torrentach czy forach temu poświęconych nie brakuje.
Płyty nie miałem i nie wiem jaki to dokładnie model ale z przeczesanych informacji widzę iż

Cytat:The 630a (MCP68PV) media & communications processor doesn't support AHCI.... However, it may be that a later Asus BIOS adds AHCI support although I don't see that mentioned in the BIOS notes...

Co łatwo zrozumieć iż ten chipset nie oferuje trybu AHCI mimo iż ostatni bios mógł wprowadzić wyświetlanie tej opcji. Każdy model płyty nie ma swojego biosu - stosuje się jeden szablon na ileś tam modeli więc jest to wytłumaczalne.
Więc najlepiej ustawić spowrotem bios do trybu kompatybilnego i pozwolić systemowi na instalację microsoftowego sterownika pciide.sys
Najlepiej gdybyś fotkami pokazał dokładnie opcje. Poza tym sprzęcik już bardzo leciwy więc się nie ma co czarować - najważniejsza podstawa jaką jest fundament budynku czyli płyta główna jest daleko w tyle. Jak mawia przysłowie że bata z tego nie ukręcisz to na pewno znasz. Na obecne czasy gdybyś miał nawet kupić mocno budżetowy nowy sprzęt podstawkę za 500-600zł - mobo, cpu i ram to i tak będzie to odskok niesamowity.
(04.04.2015 20:51)thermalfake napisał(a): [ -> ]Pomylone. Nie ma trybu SATA. Kontroler SATA dla urządzeń z tym interfejsem może pracować w kilku trybach
- IDE -> kompatybilny ze starszymi systemami jak np XP które domyślnie nie mają wrzuconych sterowników ahci do poszczególnych chipsetów (do niektórych nowszych nawet producenci nie wydają do XP)
- AHCI -> nowszy tryb sprzętowy oferujący takie funkcje jak kolejkowanie NCQ (musi być zaimplementowany na dysku) i hot plug ale do niego musi być napisany sterownik konkretnego chipsetu.
- RAID -> macierz złożona z conajmniej 2 dysków o konfiguracji 0/1/5.....(pod warunkiem iż kontroler SATA zawiera również w chipsecie kontroler RAID).
- AHCI+RAID

Rozumiem, choć co do tego IDE u mnie w BIOSie są 3 tryby "SATA MODE, RAID MODE, AHCI MODE", więc też dlatego użyłem zwrotu SATA.
Screen zamieszczony z Manuala płyty głównej w pdf'ie (str.16, pkt. 2.3.4)
[Obrazek: satarful1.png]

A co do komputera, że leciwy to ja doskonale wiem, niestety w obecnej chwili nie stać mnie na zakup nowej jednostki.
Jeżeli chodzi o wątek, to założyłem go ze względu na to, że ciekawiła mnie przyczyna dlaczego 7-emka po czystej instalacji ładuje się szybko nawet w trybie AHCI, a po którejś z kolei aktualizacji nagle w tym samym trybie (AHCI) ładuje się dość długo.
No cóż, widocznie coś jest nie tak i może masz rację co do leciwego sprzętu więc pozostaje mi zostać na trybie IDE, bądź przyzwyczaić się do dłuższego ładowania w trybie AHCI (w trybie AHCI tylko ładowanie systemu jest dłuższe, jak załaduje to zapraszam jak i samo działanie jest już szybkie).

Thermalfake - A czy na pewno wykluczasz błąd jakiejś aktualizacji systemu, która przykładowo z leciwą płytą główną stwarza właśnie ten mały problem?
Onboard IDE Controller -> osobny kontroler ponieważ z reszta ten model ma jeszcze złącze IDE (szeroka taśma 80 żyłowa).
SATA Mode select [SATA Mode] -> to nic innego jak emulowany tryb IDE do zachowania kompatybilności.
Chipsety nvidii to kiepskość nad kiepskością ( nvidia porzuciła już daaawno wsparcie) a już postawienie dysku ssd ma ahci to mordęga wydajnościowa.
Wiele osób na forach pyta dlaczego na tych płytach lub płytach asusa z tym dokłądnie chipsetem nie ma trybu ahci. Więc jak pisałem i co potwierdza wpis - ten chipset nie ma po prostu funkcji do takiej pracy a asus tylko zrobił buios z opcjami aby pasował do jak największej ilości modeli płyt.
Domyślnie instalator właduje swój microsoftowy sterownik skoro ta instalka to wersja zaraz po debiucie. W WU mogło dojść do instalacji w nowszej wersji stąd te cyrki.
W poniższym linku masz sporo informacji dotyczącej dalszego wsparcia dla chipsetu nforce 630a z W7.
http://www.win-raid.com/t15f37-NVIDIA-Op...a-Win.html
W dalsze dywagacje nie wchodzę bo uważam iż nie grasz czysto a użytkownikom z lewym systemem z zasady nie pomagam. I tak masz szczęście iż wątku nikt jeszcze nie zaraportował. Zakładasz konto = zgadzasz się z przyjętym regulaminem i zasadami.
Do zamknięcia.
Przekierowanie