Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Windows 7 64bit - strasznie wolne włączanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mój laptop Lenovo Z500 posiada na pokładzie Windows 7 Professional z Service Packiem 1. Od pewnie - bliżej nieokreślonego - czasu system startuje BARDZO WOLNO. Nie wiem co jest przyczyną. Pokopałem w Wujku Google'u, ale nic nie pomogło. Korzystając z opisanego tutaj:
http://www.sevenforums.com/tutorials/720...-time.html
sposobu sprawdziłem czas włączania (po wykonaniu czynności opisanych poniżej) i wyniósł on - trzymać się fotela - 222 sekundy. Dodam, że nie był to czas po którym mogłem spokojnie odpalić np. przeglądarkę, bo trwało to dużo dłużej niż odpalenie po (przykładowo) godzinie pracy komputera.

Czynności które wykonałem lub sprawdziłem, aby przyśpieszyć uruchamianie komputera:
- Skorzystałem z najnowszej wersji CCleanera i pozwoliłem programowi usunąć niepotrzebne pliki oraz wyczyścić rejestr
- Skorzystałem z najnowszej wersji Defragglera
- Przeskanowałem komputer trzema antywirusami (AVG, Avast i NOD)
- W BIOSIE mam w kolejce bootowania HDD na pierwszym miejscu
- Kontroler SATA w pozycji AHCI
- Starałem się wyłączyć usługi, które nie "należą" do Microsoftu i które (moim zdaniem) nie są niezbędne. Być może da się wyłączyć coś jeszcze. Aktualnie zakładka Usługi w msconfig wygląda tak: http://i.imgur.com/SzQPb0j.png http://i.imgur.com/tibYz52.png
- Partycja na której znajduje się Windows ma wystarczającą ilość wolnego miejsca (aktualnie 58,2GB, cała partycja ma 153GB).
- W msconfig w zakładce Uruchamianie powyłączałem to, co moim zdaniem mogłem wyłączyć bez destabilizacji systemu. Na screenie są tylko aktualnie włączone rzeczy: http://i.imgur.com/Jr0lsXv.png
- W services.msc nie działałem za dużo, bo nie wiem co mogę wyłączyć bez popsucia czegoś. Wyłączyłem Faks, Windows Search i Windows Defender.
- Wyłączyłem włączanie aktualnie posiadanego antywirusa (AVG) przy starcie systemu.
- W msconfig w zakładce Rozruch dałem 8 procesorów (a raczej wątków) i maksymalną ilość RAM-u (8GB).

Nic z powyższej nie pomogło.

Jeśli chodzi o awarie sprzętowe, to raczej je wykluczam. Dysk sprawdzałem programem CrystalDiskInfo i nie ma niczego złego. Zresztą do niedawna posiadałem także Linuxa (Debiana, potem Ubuntu) i systemy startowały normalnie. Z tego wnioskuję, że wina leży w oprogramowaniu.


Mam nadzieję, że znajdą się jakiś dobry samarytanin, który przeczyta temat i zechce pomóc. Wstydniś Specjalistyczne forum o Windows 7, to moja ostatnia nadzieja. Zadowolony
Hej miałem podobny problem. System za każdym razem po odpaleniu indeksuje dyski. Może to go tak opóźnia?
Pozdrawiam.
Hmm... W sumie indeksowanie plików (w services.msc zwane Windows Search) miałem wyłączone. Włączam i sprawdzę jak to wpłynęło na szybkość odpalania systemu. Pytanie tylko czy Tryb uruchomienia powinien być na "Automatyczny" czy na "Automatyczny (opóźnione uruchomienie)"?

~EDIT:
Wcześniejsze wyłączenie Windows Search nie było chyba dobrym pomysłem. Jestem teraz mądrzejszy i wiem, że można to robić w tylko w dyskach SSD. Włączyłem ponownie (Tryb uruchomienia dałem na "Automatyczny") i komputer włączył się w 130 sekund. Tym razem jednak czas był liczony bez wpisywania hasła, wcześniej wpisywałem je. Zrobiłem to jednak bardzo szybko (zajęło mi to jakieś 2 sekundy), ale z pewnością system potrzebował czasu na sprawdzenie hasła i tak dalej. Jednak w ogólności hasło będę miał założone. Po prostu muszę.

Dobra. Czas się poprawił, ale 130 sekund to nadal dużo. Smutny

~EDIT 2:
W msconfig w zakładce Rozruch zaznaczenie opcji "Rozruch bez interfejsu GUI" niezbyt pomogło.
Jak w niedzielę zdrówko lepiej dopisze to się tym zajmę.
Mój problem nadal jest niestety nadal aktualny. Smutny

thermalfake - wiesz może od czego mógłbym zacząć?
Teraz obrabiam ten dział po przerwie ale na ten przypadek nie odpowiem od razu bo by mi trochę zajęło czasu. Może w najbliższy weekend jak będzie więcej czasu.
Wylącz(odchacz) tam gdzie zaznaczasz rozruch,maksymalny rozruch,zostaw tam 0
Znajdź program do defragmentacji z funkcją Boot Time, np. Puran Defrag.
(24.11.2014 14:00)jezowiec napisał(a): [ -> ]Wylącz(odchacz) tam gdzie zaznaczasz rozruch,maksymalny rozruch,zostaw tam 0

Masz na myśli msconfig i w zakładce Rozruch pod Opcje zaawansowane odznaczenie Liczby procesorów i Maksymalnej pamięci? Jeśli o to Ci chodzi, to mam odznaczone teraz i nie daje to prawie nic.

(24.11.2014 14:00)GrajPlus napisał(a): [ -> ]Znajdź program do defragmentacji z funkcją Boot Time, np. Puran Defrag.

Dzięki za pomysł. Mam na dysku Defragglera od Piriform i spróbuję defragmentacji z opcją Boot Time.
Zamykam z powodu braku zainteresowania ze strony Autora. Możliwość otwarcia wątku - wystarczy wysłać PW.
Przekierowanie