Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Długie uruchamianie się systemu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Otóż, według mnie system uruchamia się za długo, zmierzyłem czas zwykłym stoperem w telefonie i wyszedł mi wynik ok. 1min. 45 sek do momentu usłyszenia tradycyjnego dźwięku. Ponad to po uruchomieniu się systemu przeglądarka włącza się jeszcze dlużej, bo 2 minuty, używam Chrome.

Laptop co prawda ma 3 lata, ale wyłożone zostało za niego 3 tys, teraz chyba myślę, że trochę przepłacone, oto jego konfiguracja:
TOSHIBA SATTELITE A660-1EX
NVIDIA Geforce GT 330M, Intel HD Graphics
Intel Core i5 M460 2,53 GHz
3 GB Ram
Windows 7 Home Premium 64-bit.

Sterowniki do karty graf. w miarę regularnie aktualizuję (ustawiona pod wydajność, nie jakość), BIOSa nie aktualizowałem jeszcze nigdy, bo czytałem, że jest to obarczone jakiś ryzykiem. Aktualizacje do Windowsa zawsze są instalowane, choć komunikaty o aktualizacjach przestawilem teraz na wyszukaj aktualizacja, ale pozwól mi wybrać, czy je pobrać i zainstalować. Opcje zasilania ustawione na wysoką wydajność, bo z reguły i tak laptopa podłączony jest bezpośrednio do zasilania. Antywirusa używam darmowego ESET NOD 4, po 30 dniach wystarczy przeinstalować i można nadal z niego korzystać. Regularnie czyszczę komputer CCleanerem.

Chciałem zrobić formata, ale ukryta partycja to dla mnie zagadka, podobna przy pierwszym uruchomieniu laptopa należało zrobić kopię zapasową, ja tego nie zrobiłem, bo nie miałem o tym pojęcia. Żadnych punktów przywracania systemu nie ma, są tylko z kwietnia tego roku. Na PC u siebie mam XP, tam po prostu odpalałem XP z płyty, format i po problemie, tutaj niestety nawet jakbym nagrał na płytę Win 7, to będę miał później problem z wieloma innymi rzeczami, tzn. co z oświeltniem klawiszy, co z touchpadem, sterowniki - o ile do karty graf i płyty głównej znajdę, ale płyta główna, wifi i mnóstwo innych rzeczy, które miałem od początku, a na PC tego po prostu nie było. Żadnej płyty dołączonej do laptopa nie było, a szkoda.
Wiem, że w tą ukrytą partycję można wejść przy uruchamianiu się laptopa, którymś z przycisków F, ale pamiętam, że po prostu nie dało rady nic tam zrobić, żadna z opcji tam nie działała.

W msconfigu w uruchamianych włączonego mam tylko antywirusa i podświetlenie (nie wiem dlaczego, ale podświetlenie musi być podwójnie, inaczej nie działa).
[Obrazek: ZiU7VVe.png]

W usługach nic nie ruszałem, nigdy tutaj nie grzebałem i nie wiem o co tutaj chodzi (ukryłem wszystkie usługi firmy Microsoft, bo lista byłaby baaardzo długa):
[Obrazek: AaSr7gb.png]
[Obrazek: ran9hNx.png]
[Obrazek: nCef2h3.png]

Może ktoś da radę mi pomóc, pozdrawiam.

EDIT:
Po wejściu w msconfig -> rozruch -> zaawansowane ustawiłem na ilość procesorów: 4. Po ponownym uruchomieniu czas startu systemu od czasu jego wyłączenia wyniósł 1 min 9 sek., a start przeglądarki w 41 sekund. Ale nie wiem czy ma to coś wspólnego z tym, że laptop był uruchamiany ponownie, a niżeli włączany po 10 godzinach odpoczynku.
(03.04.2014 11:03)darkqq napisał(a): [ -> ]Otóż, według mnie system uruchamia się za długo, zmierzyłem czas zwykłym stoperem w telefonie i wyszedł mi wynik ok. 1min. 45 sek do momentu usłyszenia tradycyjnego dźwięku. Ponad to po uruchomieniu się systemu przeglądarka włącza się jeszcze dlużej, bo 2 minuty, używam Chrome.

Całkowity czas uruchamiania jest zupełnie inny. Od momentu startu sprzętu aż do całkowitego wygenerowania pulpitu a potem uruchomieniu wszystkich usług i zadań (czyli tego czego już nie widać) w tle mija więcej czasu.

Poglądowo

[Obrazek: Boot_MainPathBoot.png]

Jeden z dzienników zdarzeń przechowuje takie informacje o całkowitym czasie ładowania czy też wyłączenia systemu

Start -> eventvwr.msc
Dzienniki aplikacji i usług -> Microsoft -> Windows -> Diagnostics-Performance -> Działa

Nas interesują zdarzenia o id między 101 a 199 (to sobie można przefiltrować).
Plik dziennik proszę udostępnić do analizy.
Znajduje się on w lokalizacji c:\windows\system32\winevt\logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx

Następny krok to wyprodukowanie logu z procesu ładowania

- ściągasz Windows Performance Analysis Tools wg instrukcji
http://www.msfn.org/board/topic/146919-i...tools-kit/
- po instalacji i restarcie wpisujesz w wierszu poleceń z uprawnieniami admina taką komendę która zacznie po ponownym uruchomieniu zapisywać całą sekwencję ładowania
xbootmgr -trace boot -traceFlags BASE+CSWITCH+DRIVERS+POWER -resultPath C:\TEMP
- po załadowaniu wpisujesz kolejną, która zapisze w pliku xml podsumowanie tego procesu, najpierw jednak trzeba przejść do katalogu w którym są logi i z niego wywołać polecenie
xperf /tti -i boot_BASE+CSWITCH+DRIVERS+POWER_1.etl -o summary_boot.xml -a boot
- plik ten jak i cała zwartość katalogu c:\temp (w szczególności *.etl) może być użyta do analizy przez kogoś na forum - uwaga spore rozmiary.

Cytat:Laptop co prawda ma 3 lata, ale wyłożone zostało za niego 3 tys, teraz chyba myślę, że trochę przepłacone, oto jego konfiguracja:
TOSHIBA SATTELITE A660-1EX
NVIDIA Geforce GT 330M, Intel HD Graphics
Intel Core i5 M460 2,53 GHz
3 GB Ram
Windows 7 Home Premium 64-bit.

Dlaczego przepłacone ? Pod jakim względem patrzysz ? To nie jest zupełnie wina tego, że system teraz działa ocieżalej.
3 lata temu kupiłem niemal identyczny parametrycznie sprzęt ale klasy biznesowej della z gwarancją NBD i kosztował mnie niecałe 4k zł.

Cytat:Antywirusa używam darmowego ESET NOD 4, po 30 dniach wystarczy przeinstalować i można nadal z niego korzystać.

To się nawet nie przyznawaj iż łamiesz postanowienia licencji do użytku demonstracyjnego.


Cytat:Chciałem zrobić formata, ale ukryta partycja to dla mnie zagadka, podobna przy pierwszym uruchomieniu laptopa należało zrobić kopię zapasową, ja tego nie zrobiłem, bo nie miałem o tym pojęcia.

Brak posiadania pojęcia nie jest żadnym wytłumaczeniem. Są instrukcje w formie papierowej, są strony supportu producenta. Można przedzwonić na infolinie, można zapytać na dowolnym forum. Użytkownik sam nie zostaje z problemem. Trzeba tylko trochę chcieć. Ciesz się iż po gwarancji nic się nie stało z dyskiem i póki co nie musiałeś kombinować.
Jak wykonać nośniki przywracania w Toshibie, sekundy szukania
http://support.toshiba.com/support/viewC...Id=2753749

Cytat:tutaj niestety nawet jakbym nagrał na płytę Win 7, to będę miał później problem z wieloma innymi rzeczami, tzn. co z oświeltniem klawiszy, co z touchpadem, sterowniki - o ile do karty graf i płyty głównej znajdę, ale płyta główna, wifi i mnóstwo innych rzeczy, które miałem od początku, a na PC tego po prostu nie było.

Czemu do razu zakładasz instalację OEM'a ? Osobom z małym doświadczeniem proponuję przywrócenie systemu zamiast bawić się z problemami niewykrywania dysków, sterowników cd/dvd a potem jeszcze katorga ze sterownikami i ustawieniami. Przywracasz system, usuwasz zbędny bloatware (oprogramowanie śmieciowe np przez pc decrapifier) i gra gitara.

Cytat:Żadnej płyty dołączonej do laptopa nie było, a szkoda.

Fizyczna kopia jest na dysku i tak samo traktowana jako wersja nośnikowa. Jak się komuś nie chce zrobić...


Cytat:Wiem, że w tą ukrytą partycję można wejść przy uruchamianiu się laptopa, którymś z przycisków F, ale pamiętam, że po prostu nie dało rady nic tam zrobić, żadna z opcji tam nie działała.

Każdy producent ma swoją procedurę uruchamiania recovery. Tośka trzyma obraz systemu jawnie na drugiej partycji w katalogu HDDRecovery. Jeśli to usunąłeś to ups.

http://forums.toshiba.com/t5/System-Reco...a-p/279643


Cytat:W usługach nic nie ruszałem, nigdy tutaj nie grzebałem i nie wiem o co tutaj chodzi (ukryłem wszystkie usługi firmy Microsoft, bo lista byłaby baaardzo długa)

Z listy usług startujących można wywalić te od Google, Nero, Skype.
Cytat:Start -> eventvwr.msc
Dzienniki aplikacji i usług -> Microsoft -> Windows -> Diagnostics-Performance -> Działa

Nas interesują zdarzenia o id między 101 a 199 (to sobie można przefiltrować).
Plik dziennik proszę udostępnić do analizy.
Znajduje się on w lokalizacji c:\windows\system32\winevt\logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx

Wyskakuje mi błąd. Zarówno przy wpisywaniu komendy "eventvwr.msc" w konsoli jak i podczas uruchamiania "Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx"
[Obrazek: zNS2Krm.png]


Cytat:Jak wykonać nośniki przywracania w Toshibie, sekundy szukania
http://support.toshiba.com/support/viewC...Id=2753749

Czyli jak teraz wykonam nośnik przywracania systemu, będzie on obejmował te 3 lata, czy tylko ustawienia domyślne, które były przy pierwszy uruchomieniu?
Spokojnie, nie od razu przywrócenie do fabrycznych ustawień jest konieczne.
Plik evtx po prostu przekopiuj na dowolny serwer hostingowy, żeby go można było pobrać.

Cytat:Czyli jak teraz wykonam nośnik przywracania systemu, będzie on obejmował te 3 lata, czy tylko ustawienia domyślne, które były przy pierwszy uruchomieniu?

Halo tu ziemia Zacieszacz
Recovery tworzy fabryczny obraz systemu w takim stanie w jakim został po raz pierwszy uruchomiony.
Dziennik prowadzony był do listopada 2012r, potem usługa dziennika zdarzeń musiała paść. Także co było w ostatnim czasie nie wiem. Sporo różnego rodzaju błędów - długie uruchamianie i zamykanie systemu, długie uruchamianie aplikacji.
Coś na temat długiego uruchamiania aplikacji może podpowiedzieć polecenie perfmon/report
Można go próbować odratować ale jeśli czujesz się na siłach. Jeśli nie to jak pisałem archiwizacja swoich danych, wykonanie nośników recovery (wtedy wyjdzie czy usunąłeś dane do odzyskiwania) i ponowne przywrócenie.
Po tych 3 latach powinno się także wykonać inspekcję w środku laptopa - przeserwisowanie układu chłodzenia.
Hmm pamiętam, że laptopa przegrzewał się po roku, może półtora od kupna i był wysłany na gwarancję.
Przekierowanie