Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Wyłączenie aktywnego chłodzenia procesora na płycie Asus P5Q-VM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nowa płyta Asus P5Q-VM, dual core 6400, zasilacz be quaiet, RAM 4GB, W7-64.
Mam duży radiator na procesorze i chciałbym wyłączyć jego aktywne chłodzenie, w której zakładce biosu szukać tego- jeśli w ogóle da się. Nie można odłączyć wtyczki wentylatora-komputer nie wystartuje, komunikat -CPU....coś tam. Komputer biurowy, internet, you tube, zatem wentylator będzie chyba zbędny. W zakładce Power>Hardware Monitor i przestawiłem opcję CPU Fan Speed na "ignored" ale nic to nie daje.

Jeszcze jedno po aktualizacji biosu, chipsetu i karty graficznej mam problem z załączaniem komputera. Włączam - chodzi 5-8 sek. i się rozłącza całkowicie ( jakby reset) taki kilka razy i czasami zastartuje, innym razem nie i wtedy muszę wyłączać zasilacz.
Hardware monitor -> CPU Q-Fan control [Enabled]
CPU Fan Profile [Silent]
Zobaczysz po zapisaniu i restarcie z jaką prędkością obrotową kręci się wentylator w CPU Fan Speed (tam się nic nie wyłącza software'owo). Całkiem wypiąć aby wstawał też się nie da.

Części wybebesz i podepnij na pająka. Wtedy się okaże czy przyczyną nie są zwarcia lub mikrostyk guzika power. Jeżeli nadal to samo w następnej kolejności do sprawdzenia zasilacz (wstępnie pomiary napięć i ewentualna podmiana) a na koniec płyta główna do podmiany.

BTW w temacie masz laptopa co jest bzdurą.
To mój błąd, poprawiałem tytuł i nie ogarnąłem że to chodzi o płytę z pośpiechu, już poprawione.
Cytat: Hardware monitor -> CPU Q-Fan control [Enabled]
CPU Fan Profile [Silent]
Po tym ustawieniu mam CPU Fan Speed [1795-1834 RPM], czyli tak samo jak przed zmianą.

Wypiąłem mikrostyk guzika power + te sąsiadujące (speaker, kontrolka power, reset), sprawdziłem przeczyściłem styki i raczej tu nic nie ma, na starej płycie jeszcze kilka dni temu tego nie było.
Zacząłem trochę od tyłu i podmieniłem zasilacz przed chwilą, - załączyłem 6 razy i na razie jest ok. Do pająka muszę się trochę przygotować, tj zrobić plac w pokoju na podłodze. Przed aktualizacją biosu nie było tego
problemu, zatem moje rozumowanie, że tu może być jakaś niezgodność jest nieuzasadnione?.

Rozmawiałem ze sprzedawcą płyty i facet twierdzi, że w tych płytach radiator procesora jest usadowiony pod wentylatorem zasilacza i dlatego ten drugi niepotrzebnie pracuje. Powiedział, że na tej płycie na pewno można go w biosie wyłączyć, ale nie pamięta w jakiej zakładce Smutny .
Cytat:Po tym ustawieniu mam CPU Fan Speed [1795-1834 RPM], czyli tak samo jak przed zmianą.

Na każdym z 3 ustawień tak jest ? Jakie to chłodzenie, konkretnie model ?

Cytat:i raczej tu nic nie ma, na starej płycie jeszcze kilka dni temu tego nie było.

A na starej płycie jaka była konfiguracja sprzętowa i do tego grafika ?
Przechodzony zasilacz i poprzednie mniej wymagające energii podzespoły nie musiały w takim stopniu obciążać tego co masz teraz. Nowy sprzęt i ta granica przesunęła się w górę, dochodząc już do ograniczonych możliwości spadającej sprawności z wiekiem zasilacza.

Cytat:Zacząłem trochę od tyłu i podmieniłem zasilacz przed chwilą, - załączyłem 6 razy i na razie jest ok.

Więc już tak zostaw, zaczyna się od najprostszych i najmniej kosztownych wymian.

Cytat:Przed aktualizacją biosu nie było tego problemu, zatem moje rozumowanie, że tu może być jakaś niezgodność jest nieuzasadnione?.

Zbieg okoliczności. Gdyby to był wyraźnie bios to nadal po podmianie zasilacza miałbyś to samo.
Z rzadka zdarza się aby biosy w ostatnim wydaniu były niestabilne (prędzej wersje beta).
Dlatego też warto sprawdzić co pisze na laminacie i jaka jest rewizja.

Cytat:Rozmawiałem ze sprzedawcą płyty i facet twierdzi, że w tych płytach radiator procesora jest usadowiony pod wentylatorem zasilacza i dlatego ten drugi niepotrzebnie pracuje.

A jak obudowa ma zasilacz od spodu montowany bo teraz bardzo dużo obudów ma takich to wtedy chłodzenie jest nad a nie pod zasilaczem i to w dalszej odległości to co ? Facet niech nie uogólnia. Przede wszystkim nie zgadzam się z tym aby wentylator zasilacza spełniał główną rolę wyciągania gorącego powietrza z całej budy. To powinien robić wentylator wyciągowy zamontowany z tyłu a nie ten z zasilacza. Ten z zasilacz jest tam po to aby przede wszystkim chłodzić radiatory zasilacza bo gdy następuje transformacja prądu zmiennego w stały wydziela się ciepło. Im gorszy jakościowo zasilacz tym rola wentyla jest kluczowa. Ponadto zasilacze mają różnej wydajności te wentylatory, mają różną głośność i wielkość między 80mm a 140mm.
I tak nie będziesz miał wersji silent z obecnym zasilaczem - porządny i nawet nie za mocny pasywny markowy zasilacz kosztuje kupę szmalu.
Mam manual opcji bios pod ręką i nigdzie całkowitego wyłączenia CPU_FAN nie widzę.
Cytat: Jakie to chłodzenie, konkretnie model ?
wentylator jawicon.
Cytat: Przechodzony zasilacz i poprzednie mniej wymagające energii podzespoły nie musiały w takim stopniu obciążać tego co masz teraz.
Do tej płyty kupiłem nowy zasilacz be quaet 350W.
Cytat: Więc już tak zostaw, zaczyna się od najprostszych i najmniej kosztownych wymian.
Niedługo się pocieszyłem Smutny , problem pojawił się ponownie.
Cytat: warto sprawdzić co pisze na laminacie i jaka jest rewizja.
Chodzi o model płyty + rev.?
Cytat: Mam manual opcji bios pod ręką i nigdzie całkowitego wyłączenia CPU_FAN nie widzę.
Ok. zatem odpuszczę sobie to wyłączenie chłodzenia.
Skąd mogę pobrać (jeżeli w ogóle) manual z opcjami biosu do tej płyty.

Przed chwilą dostałem maila od sprzedawcy:
..."w celu wyłączenia tego wentylatora należy wyjąć wtyczkę z gniazda na płycie oraz ustawić licznik obrotów na "ignored"
Przekierowanie