Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Instalacja Linuxa (Ubuntu) obok Windows 7 z zachowaniem Bootloadera (Windows) w MBR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć. Przedstawię Wam sprawdzony na kilku komputerach sposób na instalację systemu Linux (np. Ubuntu) przy zachowaniu wcześniej istniejącego Windowsa (Windows 7) i windowsowego menu startowego (Bootloader)! Poradnik dotyczy również sytuacji, w której instalujecie w odwrotnej sytuacji, czyli Windows 7 obok zainstalowanego już wcześniej Linuxa.

W sieci informacji nie brakuje, są one jednak pomieszane i niepoukładane. Większość osób uważa, że nie ma możliwości wyboru Linuxa z windowsowego Bootloadera a jest inaczej - można! Jeśli nie podoba Ci się linuxowe menu startowe (GRUB), możesz przejść na windowsowe menu startowe i wybierać system operacyjny Windows lub Linuks w klasyczny sposób, wbrew opiniom na innych forach i w innych poradnikach - można to wykonać, w dodatku szybko i przyjemnie nie znając żadnych komend programistycznych. Nie jesteś zatem skazany na linuxowy ekran wyboru systemów!

[Obrazek: 0.jpg]

Czego nauczysz się w tym poradniku i co uda Ci się wykonać?

1. Tworzyć i zarządzać partycjami z poziomu Windows lub instalatora systemu
2. Zainstalować Linuxa (Ubuntu)
3. Zainstalować Windows (Windows 7)
4. Ustawić linuxowy GRUB jako menu startowe wyboru systemów (Linux i Windows)
5. Nadpisać linuxowy GRUB windowsowym Bootloaderem i korzystać z popularnego windowsowego menu startowego wyboru systemów (Windows + Linux)
6. Ustawić domyślnie uruchamiany system oraz czas oczekiwania na jego wybór
7. Usuwać menu wyboru systemu i je przywracać w razie potrzeby i zapotrzebowania

Instalacja Linux Ubuntu w wersji polskiej obok Windows 7

1. Pobierz obraz ISO systemu z oficjalnej witryny Ubuntu (język polski jest dopiero dostępny w trakcie instalacji)

[Obrazek: 1.png]

2. Wypal obraz na płycie DVD za pomocą np. Nero. Nie są potrzebne żadne opcje dodatkowe, otwórz obraz płyty i wybierz "Zapis"

[Obrazek: 2.png]

3. Uruchom ponownie komputer, przed zainicjowaniem systemu wejdź do BIOSu wciskając odpowiedni przycisk (sposób wejścia do BIOSu różni się na różnych komputerach, najczęściej jest to przycisk F2)

4. Ustaw priorytet bootowania na napęd CD/DVD i zapisz opcje wychodząc z BIOSu

[Obrazek: 3.gif]

5. Uruchom ponownie komputer, automatycznie wczyta się instalator Linuxa z płyty w napędzie, którą wypaliłeś wcześniej

[Obrazek: 4a.png]

6. Po dłuższej chwili powinieneś zobaczyć następujący ekran (wybierz język polski z menu po lewej stronie) i wybierz "Zainstaluj Ubuntu"

[Obrazek: 4.png]

7. W następnym kroku możesz zaznaczyć instalowanie aktualizacji i dodatkowego oprogramowania. Jest to zalecany krok, jednak może przedłużyć trochę instalację, jeśli korzystasz z powolnego łącza internetowego

[Obrazek: 5.png]

8. Wybieramy "Zainstalowanie Ubuntu obok Microsoft Windows 7" (nazwa opcji jest zależna od systemu jaki posiadasz już w komputerze)

[Obrazek: 6.jpg]

9. W kolejnym oknie kreatora zobaczymy przykładowe rozmieszczenie dostępnego miejsca na dysku dla obu systemów. Jeśli koncept instalatora Ubuntu nie odpowiada nam, gdyż dla przykładu chcemy wyodrębnić na dysku dodatkową partycję dla Linuksa z zadanym przez nas rozmiarze, klikamy na przycisk "Użyj innego rozwiązania", który uruchomi narzędzie do partycjonanowania dysków.

[Obrazek: 7.png]

10. Uruchomi się narzędzie do partycjonowania dysku. Pamiętajmy, aby postępować z rozwagą, gdyż nieumiejętne modyfikacje mogą doprowadzić do niemożliwości późniejszego uruchomienia Windows! Zaznaczamy partycję, którą chcemy zmniejszyć na potrzeby wyodrębnienia woluminu dla Ubuntu i klikamy na przycisk Zmień.... W oknie Modyfikacja partycji, w polu "Rozmiar" nowej partycji w megabajtach wpisujemy nową wartość dla rozmiaru pomniejszego o przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć dla Ubuntu i klikamy na przycisk OK.

Następnie zaznaczamy na liście Urządzenie pole dostępna przestrzeń i klikamy na przycisk Dodaj. Kreator sam już dobierze optymalne ustawienia, jak rodzaj oraz system plików dla woluminu. My z kolei rozwijamy listę "Punkt montowania" i wybieramy opcje:

- "Rodzaj nowej partycji: Podstawowa"
- "System plików ext4 z księgowaniem"
- "Punkt montowania: /"

Zmiany akceptujemy klikając na przycisk OK. Rozpoczynamy proces instalacji klikając na przycisk Zainstaluj.

[Obrazek: 8.jpg]

11. Wybierz strefę czasową

[Obrazek: 9.png]

12. Wybierz układ klawiatury

[Obrazek: 10.png]

13. Podaj dane użytkownika i jego hasło. Hasło bez względu na opcje należy podać, jest to niedopracowanie ze strony autorów Linuksa

[Obrazek: 11.png]

14. Kliknij przycisk "Naprzód", aby dokończyć podstawową konfigurację systemu. Czekamy na skopiowanie wszystkich plików na dysk przez instalator

[Obrazek: 12.png]

15. Po zakończeniu instalacji zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. Klikamy na przycisk Uruchom ponownie komputer, usuwamy nośnik instalacyjny z systemem i klikamy na klawisz [ENTER].

[Obrazek: 13.png]

16. Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczysz menu startowe Linuksa, a przecież tego nie chcemy, prawda? Co zatem zrobić, aby wybór systemu był zarządzany przez windowsowy Bootloader? Rozwiązanie znajdziesz w dalszej części poradnika!

[Obrazek: 14.png]

Nadpisanie linuksowego GRUBa windowsowym menu wyboru systemu (Bootloader)

Efekt końcowy:

[Obrazek: 0.jpg]

1. Uruchom Windows 7 i pobierz darmowy program EasyBCD w dowolnej wersji
2. Po zainstalowaniu aplikacji wybieramy opcję "Dodaj nowy wpis" z menu głównego, następnie zakładkę "Linux/BSD". Wybierz z menu typ pozycję "GRUB 2", niżej wprowadź dowolną nazwę jaka będzie w menu startowym, np. "Linuks Ubuntu", w menu "Napęd" wybierz partycję, na której zainstalowałeś Ubuntu a następnie kliknij "Dodaj wpis"

[Obrazek: 15.png]

3. Wybierz z menu głównego opcję "Rozmieszczenie BCD", upewnij się, że jest zaznaczona opcja "Zainstaluj bootloader Windows Vista/7 do MBR" i kliknij "Zapisz MBR"

[Obrazek: 16.png]

Gotowe! Po restarcie komputera powinieneś widzieć już klasyczne menu startowe z dwoma systemami do wyboru. Czas oczekiwania lub kolejność pozycji w liście systemów możesz ustawić również za pomocą programu EasyBCD w sekcji "Edytuj menu startowe".

Udostępnij to na swoim Facebooku! Pomóż innym.
Przekierowanie