Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Windows 7 – zaskakująco duży wzrost popularności
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Windows 7 długo trzymał się twardo i nagle pociągnął linę w swoją stronę. Najnowsze dane statystyczne firmy analitycznej Net Applications wreszcie pokazują jakieś ciekawe zmiany na rynku systemów operacyjnych. Przez wiele ostatnich miesięcy poziom popularności Windowsa XP pozostawał na niemal stałym poziomie, podczas gdy Windows 7 notował minimalne wzrosty. W grudniu po raz pierwszy od dłuższego czasu ta dwójka zatrzęsła statystykami trochę mocniej.
[Obrazek: win7_m.jpg]
Z danych Net Applications wynika, że w grudniu najpopularniejszym systemem operacyjnym był oczywiście Windows 7. Jego udział w rynku wyniósł 49,26%. Względem listopada nastąpił duży, jak na nienajnowsze już wydanie Windowsa wzrost, o aż 2,62 punkta procentowego. To naprawdę sporo, jak na liczący sobie już 4 lata i dwóch następców system operacyjny Microsoftu. Odpowiedź na pytanie o to, skąd się wziął prawdopodobnie odnajdujemy na drugim miejscu, w rankingu popularności systemów. Na tej pozycji mamy bowiem blisko 13-letniego Windowsa XP, którego udział spadł z 31,22% w listopadzie do 27,84% w grudniu (spadek o 3,38 punkta procentowego). Z pewnością dla Microsoftu to dwie wiadomości. Dobra jest taka, że z Windowsa XP przynajmniej na koniec 2013 roku ktoś faktycznie zrezygnował (w skali większej niż do tej pory). Zła wiadomość jest taka, że większość utraconego przez Windowsa XP udziału przejął Windows 7, a nie jego następcy, czyli Windows 8 i Windows 8.1.

Na trzeciej pozycji mamy Windowsa 8, który w listopadzie osiągnął wynik 6,66%, a w grudniu stracił zaledwie 0,01 punkta procentowego. To akurat jest niedobra wiadomość dla Microsoftu, gdyż dane statystyczne pokazują, że wciąż bardzo niewielu użytkowników "ósemki" dokonuje aktualizacji do Windowsa 8.1. Skoro już przy następcy jesteśmy, to sprawdzamy tym samym pozycję czwartą. Windows 8.1 w grudniu zanotował wzrost popularności - z 2,64% w listopadzie do 3,5% w grudniu (o 0,86 punkta procentowego). Warto zauważyć, że wartość wzrostu jest bardzo zbliżona do różnicy, która wychodzi nam z odjęcia wzrostu Windows 7 od spadku Windowsa XP (0,76 punkta procentowego). Dla formalności dodajmy, że gdyby zsumować udziały Windowsa 8 i Windowsa 8.1, to uzyskalibyśmy wartość 10,15% (wzrost z 9,3% w listopadzie).

Na piątym miejscu mamy wprowadzony na rynek w 2007 roku system operacyjny Windows Vista, który w grudniu zanotował wynik 3,46% - o 0,11 punkta procentowego mniejszy niż w listopadzie. Szóste miejsce w rankingu zajmuje najnowszy Apple OS X, a więc Mavericks, z wynikiem 2,86% (wzrost z 2,42% w listopadzie). Linux jest następny, z wynikiem 1,73%.
[Obrazek: netapp_gr.jpg]
Źródło: Net Applications, opracowanie pclab.pl
Cytat:Zła wiadomość jest taka, że większość utraconego przez Windowsa XP udziału przejął Windows 7, a nie jego następcy, czyli Windows 8 i Windows 8.1.

Dla pana Gatesa może zła, wg mnie to dobrze że się przesiedli na 7 a nie 8.
Dla mnie też, Windows 7 jest dobrym systemem, a zwłaszcza z SP1. Z drugiej strony Windows XP wg. mnie da się używać, większość programów chodzi, a nie każdy ma procesor dwurdzeniowy i 2GB RAM by instalować 7.
I tego należało oczekiwać. Klocki na laptopie lub stacjonarce to idioyzm.
Przekierowanie