Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Usuwanie zbędnych pozycji z okienka nawigacji w eksplorerze Windows (tutorial)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W tym tutorialu pokażę Wam w jaki sposób można dostosowywać okienko nawigacji poprzez usunięcie lub dodanie do niego, standardowo dostępnych tam opcji.

W mojej konfiguracji jest ich 5, lecz zależnie od waszych konfiguracji, zainstalowanych aplikacji i ustawień systemu może być ich więcej. Jeśli będziecie chcieli włączyć/wyłączyć inne pozycje okienka nawigacji podajcie ich nazwy a postaram się dodać interesujące was pozycje do listy.

Standardowo mamy w nim takie elementy jak grupa domowa, biblioteki, sieć, ulubione, komputer.

Jednak nie każdy lubi jak mu się za dużo elementów ładuje, z których albo nie korzysta albo po prostu chce mieć więcej wolnej przestrzeni w obrębie okienka nawigacji.

Niektórzy użytkownicy nie przywykli, nie lubią lub po prostu nie korzystają z niektórych możliwości systemu Windows 7.

Dzięki tej poradzie dowiedzą się jak usnąć je z okienka nawigacji dostępnego w eksploratorze Windows ( proszę nie mylić tego z Internet Explorerem) oraz jak je z powrotem dodać.

Oczywiście nie trzeba wykonywać wszystkich operacji, należy określić które elementy chcemy z okienka nawigacji osunąć i tylko dla wybranych elementów wykonywać przypisane im kroki. Tak samo w przypadku ponownej chęci dodania pozycji.

Zacznijmy może od uruchomienia okienka nawigacji, bo nie każdy musi o jego istnieniu nawet wiedzieć, w tym celu w moim komputerze wchodzimy do menu organizuj a w nim wybieramy menu układ i zaznaczamy pozycje o nazwie okienko nawigacji..
Od tego czasu w moim komputerze po lewej stronie będziemy mieli taki pasek:

[attachment=469]

Oczywiście w normalnym użytkowaniu i przy odpowiedniej konfiguracji menu będzie jeszcze dłuższe i bardziej rozbudowane. Dzięki temu tutorialowi uzyskamy efekt podobny ( bo zależy to od tego jakie pozycje na pasku pozostawimy) do niniejszego zrzutu ekranu:

[attachment=470]

Czas przejść do zasadniczej części tutorialu.

Standardowo przypominam, że edycja rejestru to poważna ingerencja w system która może go uszkodzić, więc przed przystąpieniem do edycji zalecam utworzenie kopii rejestru. W menu start wpisujemy regedit, po wyświetleniu się wyniku klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy uruchom jako administrator. Zatwierdzamy podniesienie uprawnień jeśli nastąpi taka konieczność. Gdy narzędzie już się uruchomi wybieramy w menu plik pozycje eksportuj. W okienku które się pokaże wybieramy nazwę pliku kopii rejestru oraz jego położenie i zaznaczamy w zakresie eksportu wszystko a następnie klikamy zapisz.

Druga sprawą jest wymóg dokonywania tych zmian na koncie użytkownika z uprawnieniami administratorskimi.

Ostatnim wymogiem aby móc edytować niektóre klucze, lub korzystać ze skryptów dodanych na samym dole tutorialu jest konieczność przyznania sobie uprawnień do danego klucza.

Po dokonaniu zmian, aby były one wyświetlane przez system, należy się wylogować i ponownie zalogować, albo ewentualnie zabić i ponownie uruchomić proces explorer.exe.

Dokonujemy tego w następujący sposób:

Gdy już jesteśmy w interesującym nas kluczy czy pod kluczy klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcje uprawnienia. W oknie które się pokazało klikamy w zaawansowane i przełączamy się do zakładki właściciel. Na niej na dole w zmień właściciela na: dwukrotnie klikamy na naszej nazwie użytkownika i na dole wybieramy zastosuj i ok. Cofnęliśmy się do poprzedniego okna. Tym razem klikamy na nazwie grupy do której należy nasze konto najczęściej będzie to administrators i niżej w sekcji uprawnienia dla administratora zaznaczamy pola w obrębie zezwalaj pełna kontrola oraz odczyt. Zmiany zatwierdzamy naciskając zastosuj oraz ok. Tak działamy dla każdego edytowanego klucza, jeśli napotykamy komunikaty z błędami.

Teraz możemy już przejść do dokonywania zmian:

1.Ulubione.

Aby wyłączyć ( a dokładniej mówiąc ukryć) pozycje Ulubione należy w menu start wpisać regedit nacisnąć enter i w obrębie okna które się pokazało przejść kolejno do: HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{323CA680-C24D-4099-B94D-446DD2D7249E}\ShellFolder. Gdy już tam będziemy po prawej stronie widnieć będzie klucz o nazwie Attributes, należy w niego dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie w polu o nazwie dane wartości zmienić: a0900100 na a0400100 i nacisnąć ok. Od tej pory w oknie mój komputer w okienku szybkiej nawigacji pozycja Ulubione nie będzie wyświetlana, oczywiście nie usunęliśmy jej a jedynie ukryliśmy.

Jeśli nie chcemy tej zmiany dokonywać ręcznie a wolimy ja dodać automatycznie, proszę zapoznać się ze skryptami zamieszczonymi na końcu tutorialu. Tak samo jeśli chcemy przywrócić wyświetlanie pozycji Ulubione.

2.Biblioteki.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie z okienka nawigacji pozycji o nazwie Biblioteki. Aby tego dokonać wykonujemy następujące kroki: w taki sam sposób jak w poprzednim punkcie uruchamiamy regedit a następnie przechodzimy kolejno do: HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{031E4825-7B94-4dc3-B131-E946B44C8DD5}\ShellFolder po prawej stronie będziemy mieli klucz o nazwie Attributes, należy w niego dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie w polu o nazwie dane wartości zamiast: b080010d wpisać b090010d i nacisnąć ok. Od tej pory w oknie mój komputer w okienku szybkiej nawigacji pozycja Biblioteki nie będzie wyświetlana, oczywiście nie usunęliśmy jej a jedynie ukryliśmy.

Jeśli nie chcemy tej zmiany dokonywać ręcznie a wolimy ja dodać automatycznie, proszę zapoznać się ze skryptami zamieszczonymi na końcu tutorialu. Tak samo jeśli chcemy przywrócić wyświetlanie pozycji Biblioteki.

3.Grupa domowa.

Kolejnym etapem będzie pozbycie się z okienka nawigacji pozycji Grupa domowa.

Możemy to zrobić na 2 różne sposoby:

Pierwszym jest całkowite wyłączenie Grupy domowej w obrębie całego systemu a nie tylko okienka nawigacji. Jeśli nadal chcecie to zrobić oto konieczne kroki:

W menu start wpisujemy services.msc i naciskamy enter. W oknie które nam się wyświetliło szukamy pozycji o nazwie: dostawca grupy domowej oraz usługa nasłuchująca grup domowych. W obu przypadkach klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwach usług i wybieramy właściwości, klikamy w przycisk zatrzymaj (jeśli usługi działają, jeśli przycisk ten jest szary krok ten pomijamy) a następnie w trybie uruchamiania wybieramy wyłączony i zatwierdzamy zmiany dla obu usług.

Od tego momentu w okienku nawigacji pozycja Grupa domowa nie będzie już wyświetlana jednak jeszcze raz przypominam, że Grupa domowa nie będzie dostępna w całym systemie.

Jeśli kiedyś zechcemy korzystać z Grupy domowej to usługi które wyłączyliśmy należy przestawić w trybie uruchamiania na ręczny i zatwierdzić zmiany.

Drugim sposobem jest jedynie sprawienia aby Grupa domowa nie była wyświetlana w okienku nawigacji. Aby to osiągnąć wykonujemy kolejno:

W taki sam sposób jak w poprzednim punkcie uruchamiamy regedit a następnie przechodzimy kolejno do: HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{B4FB3F98-C1EA-428D-A78A-D1F5659CBA93}\ShellFolder po prawej stronie będziemy mieli klucz o nazwie Attributes, należy w niego dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie w polu o nazwie dane wartości zamiast: b084010c wpisać b094010c i nacisnąć ok. Od tej pory w oknie mój komputer w okienku szybkiej nawigacji pozycja Grupa domowa nie będzie wyświetlana, oczywiście nie usunęliśmy jej a jedynie ukryliśmy.

Jeśli nie chcemy tej zmiany dokonywać ręcznie a wolimy ja dodać automatycznie, proszę zapoznać się ze skryptami zamieszczonymi na końcu tutorialu. Tak samo jeśli chcemy przywrócić wyświetlanie pozycji Grupa domowa.

4.Sieć.

Ostatnim sensownym a przedostatnim w ogóle krokiem będzie pozbycie się z okienka nawigacji pozycjo o nazwie Sieć.

Aby tego dokonać wykonujemy kolejno:

W taki sam sposób jak w poprzednim punkcie uruchamiamy regedit a następnie przechodzimy kolejno do:
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}\ShellFolder po prawej stronie będziemy mieli klucz o nazwie Attributes, należy w niego dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie w polu o nazwie dane wartości zamiast: b0040064 wpisać b0940064 i nacisnąć ok. Od tej pory w oknie mój komputer w okienku szybkiej nawigacji pozycja Sieć nie będzie wyświetlana, oczywiście nie usunęliśmy jej a jedynie ukryliśmy.

Jeśli nie chcemy tej zmiany dokonywać ręcznie a wolimy ja dodać automatycznie, proszę zapoznać się ze skryptami zamieszczonymi na końcu tutorialu. Tak samo jeśli chcemy przywrócić wyświetlanie pozycji Sieć/

5.Komputer.

Ostatnim krokiem jest usunięcie z okienka nawigacji pozycji o nazwie Komputer.

Tutaj mała uwaga, jest to punkt dodatkowy i nie zalecam jego stosowania, jeśli mamy zamiar korzystać z okienka nawigacji w moim komputerze to pozycja ( i jej odpowiednie ustawienie) Komputer jest nieocenionym ułatwieniem w nawigacji po naszych zasobach dyskowych bez konieczności klikania w poszczególne katalogi w obrębie eksploracji dysku. Jeśli jednak tego chcemy należy wykonać następujące kroki:

W taki sam sposób jak w poprzednim punkcie uruchamiamy regedit a następnie przechodzimy kolejno do:
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\ShellFolder po prawej stronie będziemy mieli klucz o nazwie Attributes, należy w niego dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy, a następnie w polu o nazwie dane wartości zamiast: b084010c wpisać b094010c i nacisnąć ok. Od tej pory w oknie mój komputer w okienku szybkiej nawigacji pozycja Komputer nie będzie wyświetlana, oczywiście nie usunęliśmy jej a jedynie ukryliśmy.

Jeśli nie chcemy tej zmiany dokonywać ręcznie a wolimy ja dodać automatycznie, proszę zapoznać się ze skryptami zamieszczonymi na końcu tutorialu. Tak samo jeśli chcemy przywrócić wyświetlanie pozycji Komputer.

Dla osób które nie chcą tego robić ręcznie niżej znajdują się kody, które trzeba skopiować a następnie na pulpicie utworzyć nowy plik ( najlepiej dokument tekstowy) a w nim wkleić podane wartości. Następnie tak utworzoną treść należny zapisać jako plik z rozszerzeniem .reg. Po jego utworzeniu wystarczy na nim dwukrotnie kliknąć, a zawarta w nim informacja doda się do rejestru. Należy czytać komunikaty, zgodzić się na wprowadzenie danych, i w razie potrzeby zgodzić się na podniesienie uprawnień w trakcie tej operacji.

Reguły wyłączające dane elementy:

Ulubione

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{323CA680-C24D-4099-B94D-446DD2D7249E}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: a9400100

Biblioteki

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{031E4825-7B94-4dc3-B131-E946B44C8DD5}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b090010d

Grupa domowa

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{B4FB3F98-C1EA-428d-A78A-D1F5659CBA93}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b094010c

Sieć

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b0940064

Komputer

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b094010c


Reguły ponownie włączające dane elementy:

Ulubione

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{323CA680-C24D-4099-B94D-446DD2D7249E}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: a0900100

Biblioteki

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{031E4825-7B94-4dc3-B131-E946B44C8DD5}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b080010d

Grupa domowa


Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{B4FB3F98-C1EA-428d-A78A-D1F5659CBA93}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b084010c

Sieć


Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b0040064

Komputer

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\ShellFolder]
"Attributes"=dword: b084010c

To już wszystko. Jeśli są jakieś prośby, sugestie lub błędy napiszcie o nich.
Bardzo cenny tutek, wszystko w jasny sposób wytłumaczone, zastanawiałem się jak "usunąć" Ulubione z których nie korzystam, żeby nie stracić na zawsze a tu jak znalazłUśmiechnięty,
Wszystko działa i jest ok, tylko jeżeli wiesz to napisz jak do tego okienka dodać pozycję Pulpit ? Zostawiłem sam Komputer i wygląda to ładnie ale przydałby się właśnie jeszcze pulpit.
Ad tego nic kombinować nie trzeba. W obrębie okienka nawigacji kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz opcję pokaż wszystkie foldery.
(08.02.2010 22:04)slump napisał(a): [ -> ]Ad tego nic kombinować nie trzeba. W obrębie okienka nawigacji kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz opcję pokaż wszystkie foldery.

Fakt Uśmiechnięty Dzięki, tego nie sprawdziłem.
A jak jest ustawione na "Pokaż wszystkie foldery" to jak usunąć "pulpit"?
Z góry dzięki.
Witaj. Naciśnij organizuj > opcje folderów > ogólne > okienko nawigacji i odznacz - pokaż wszystkie foldery.
Powodzenia
Być może niepotrzebnie się mądrzę, bo może nikt inny nie miał problemu z zastosowaniem tych porad, ale ja miałam i znalazłam inne rozwiązania. Co najważniejsze: dotyczy to Windows 7 Home Premium.
W moim przypadku ani nie dawało się zaimpletować plików rejestru, ani nie działały manualne zmiany w rejestrze. Potrzebna była jedna czynność: na etapie wyświetlenia na ekranie
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\............\ShellFolder
trzeba było nacisnąć prawym klikiem ShellFolder > Uprawnienia; tu podświetlić 'Administratorzy' i poniżej wstawić pitaszek przy 'Pełna kontrola'. Jak mówię, bez tego nie szło.
Dalej, w/g instrukcji manualnej.

Jeszcze jedna uwaga. Żeby Grupa domowa nie była wyświetlana w oknie exploratora, wystarczy (bez ingerencji w rejestr) wyłączyć dwie usługi:
Usługa nasłuchująca grup domowych
Dostawca grupy domowej
i zrestartować.
Warunek - wcześniej trzeba się wypisać z Grupy domowej, o ile się do niej należy.

Generalnie mam postulat, aby każdy tutorial zaczynał się od info jakiego systemu dotyczy (ew. na jakim został sprawdzony). Przeczytałam niemal wszystkie posty na tym forum i zauważyłam problemy wielu osób z zastosowaniem porad w HP.
A może wydzielić dział dla wersji Home...?
Serdecznie pozdrawiam i czekam na dalsze cenne odkrycia Uśmiechnięty
Problemem nie jest raczej wersja systemu, tylko brak uprawnień konta, na których wykonujesz te operacje. A to nie jest dla Nas nowość. Większość operacji systemowych można przeprowadzić tylko z poziomu konta prawdziwego Administratora, które jest ukryte (aktywuje się je przez wpisanie komendy w cmd). Ten wątek Ci się przyda:

Pełne prawa Administratora na stałe - Windows 7 (tutorial)
Jak wspomniałam, wcześniej przeczytałam większość postów, w każdym razie wszystkie w tym temacie, między innymi podany przez Ciebie.
Niestety, próba wykonania tych operacji na koncie głównego administratora kończyła się identycznym komunikatem. Gwoli wyjaśnienia - komunikat nie informował o braku uprawnień, tylko o działających w tle aplikacjach korzystających bla bla bla, najprawdopodobniej chodziło o explorer. Tego zaś nie dawało się zamknąć bez doprowadzenia do konieczności restartu, bo nic nie działało.
Proponuję samemu spróbować zabawę z wersją Home Premium - ja co i rusz jestem zaskakiwana innym zachowaniem aplikacji systemowych niż opisywane w tutorialach.
Przy okazji mam (może naiwne) pytanko: czy przypadkiem t.zw. preinstalowany Windows nie może się różnić w zależności od firmy, która go jakoś przecież kompiluje? Ja mam OEM na maszynie ASUS-a, z wieloma programami wgranymi i skonfigurowanymi przez producenta. Czy więc takie ustawienia, jak na przykład uprawnienia, nie mogą być pozostałością po instalacji dodatkowego oprogramowania?
Ogólnie super, tylko szkoda, że jak się to zrobi to wszystko jest ukryte ( to co się chciało ), ale już kiedy coś zapisuję, wszystko wygląda tak jak na początku, na przykładzie bibliotek;

Ukryte

[Obrazek: bibliotek_qaprxe.PNG]

A kiedy zapisuję

[Obrazek: bibliotek_qapreq.PNG]

I to jedyna wada, ale i tak bardzo dziękuję Uśmiechnięty
Przekierowanie