Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Atak na serwery Adobe: „123456” najczęstszym hasłem użytkowników
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Październikowy, udany atak na serwery Adobe to jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa naszych danych w sieci tego roku. Początkowo mówiło się o niecałych trzech milionach kont, z których cyberprzestępcom udało się skraść dane. Pod koniec ubiegłego miesiąca firma Adobe wydała komunikat, zgodnie z którym skala ataku była znacznie większa, a w ręce hakerów wpadły dane 38 milionów użytkowników. Co więcej, krążą pogłoski jakoby liczba ta była jeszcze większa – mówi się nawet o 150 milionach.

Atak ten pokazuje, jak bardzo narażone na kradzież są nasze dane trzymane w chmurze internetowej. Jak się jednak okazuje – nie tylko firmy nie dbają o nasze bezpieczeństwo, ale także sami użytkownicy są bardzo przyjaźni cyberprzestępcom. Wyciek przyniósł informacje dotyczące najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł. Najpopularniejszym okazało się… „123456” – korzystało z niego 1,9 miliona użytkowników. Oznacza to więc, że decydował się na niego co setny użytkownik (a dokładnie 1,26 proc. całej bazy).

Niewiele mniejsze części użytkowników ustawiły sobie jako hasła – „123456789”, „password” oraz „adobe123”. W top 20 znalazły się również tak wymyślne i skomplikowane pozycje jak „1234567890”, „1234567”, „1234”, „123123” oraz „abc123”. Spośród mogących bardziej zaskakiwać warto wspomnieć o „iloveyou” oraz „qwerty” i „azerty” (pierwsze sześć znaków na klawiaturze we Francji i Belgii).

To nie pierwszy przypadek, gdy wykradzione dane pokazują, jak bardzo użytkownicy nie dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Każdy tego typu wyciek przynosi informacje, że najczęściej decydujemy się na proste hasła, będące nieskomplikowanymi ciągami następujących po sobie liczb lub liter. Czy to się kiedyś zmieni? Mamy taką nadzieję.
[Obrazek: hasla-autoryzacja.jpg]
Źródło: ITProPortal
Przekierowanie