Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Intel zaprezentuje podkręcanie SSD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziś coraz mniej podzespołów komputerowych, choć nie tylko, opiera się ludzkiej chęci modyfikowania ich lub zwiększania wydajności, poprzez podkręcanie
[Obrazek: zdjecia%2Fartykuly%2Fvega%2F2013%2Fsierp...ne_m_1.jpg]
. Podkręcamy procesory, karty graficzne, moduły pamięci RAM, konsole do gier, a nawet smartfony i tablety. Z trwałymi nośnikami danych, takimi jak na przykład dyski twarde, niestety nie ma tak dobrze, bo tak naprawdę trudno w nich cokolwiek efektywnie podkręcić. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku nośników SSD.

Okazuje się, że w trakcie IDF (Intel Developer Forum), które odbędzie się w przyszłym miesiącu, firma Intel zaprezentuje jak można uzyskać zwiększoną wydajność SSD. W trakcie specjalnej sesji (AIOS001), poświęconej odkręcaniu procesorów Intel Core z odblokowanymi mnoznikami i temu, jak wpływa ono na wymagające gry czy aplikacje użytkowe, przedstawiciele Intela pokażą zyski z podkręcania procesorów "Ivy Bridge-E", a więc Core i7 serii 4000, na platformach X79. W trakcie sesji mowa będzie też ogólnie o podkręcaniu, ale naszą uwagę skupia jeden istotny punkt. Firma Intel zamierza bowiem zorganizować pierwszą, publiczną prezentację podkręcania swoich nośników SSD.

Podkręcanie SSD na pierwszy rzut oka może wydawać się procedurą dziwną, ale rzeczywiście nie ma żadnych przeszkód technicznych, aby je przeprowadzać. Co takiego moglibyśmy podkręcić w SSD, aby zobaczyć jakieś faktycznie rezultaty? Przykładowo można zacząć od modyfikacji przepustowości układów NAND flash. Podkręcaniu mogą poddawać się też kontrolery SSD, którym można zwiększyć częstotliwość pracy. Oczywiście w tym wszystkim jest jeden problem, z którym trzeba się zmierzyć. O ile podkręcenie procesora, modułów pamięci systemowej czy karty graficznej może doprowadzić np. do zawieszenia się komputera i utraty aktualnej pracy, o tyle SSD to trwały nośnik danych, a jego podkręcenie wiąże się z ryzykiem ich utraty.

Warto jednak mieć na uwadze to, że nowoczesne SSD stają się już tak szybkie, że ich "piętą achillesową" nie jest prędkość odczytu czy zapisu danych, ani ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę, a interfejs Serial ATA - nawet w wydaniu 6 Gb/s. Jeżeli zechcielibyśmy podkręcić kontroler Serial ATA, to automatycznie zmniejszylibyśmy jego stabilność i praktycznie wyeliminowali niezawodność. Dlatego też podkręcanie SSD, z wykluczeniem tych najdroższych i najbardziej wydajnych, może jednak mieć jakiś, choć jednak dość ograniczony sens. Warto jednak mieć na uwadze to, że w przyszłym roku firma Intel zamierza wprowadzić na rynek układy logiki ze zintegrowanymi kontrolerami Serial ATA Express, zapewniającymi przepustowość od 8 do 16 Gb/s. Po ich pojawieniu się kwestia podkręcania SSD może nabrać rumieńców, o ile faktycznie zainteresują się nią entuzjaści overclockingu.

Konferencja Intel Developer Forum 2013 odbędzie się w San Francisco (Kalifornia, USA). Wystartuje 10 września i potrwa trzy dni.
[Obrazek: intel_ssd_1.jpg]
Źródło: X-bit Labs, PCGamesHardware
Przekierowanie