Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Nowa generacja interfejsu HDMI coraz bliżej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Interfejs HDMI jest z nami już 10 lat i od 2003 roku pojawiło się kilka jego ulepszeń (1.2, 1.3, 1.3a, 1.4, 1.4a). Najbardziej aktualna wersja HDMI to 1.4b, a następną będzie już HDMI 2.0. Poważniejsze zmiany w specyfikacji interfejsu są konieczne, gdyż na rynku pojawiają się kolejne telewizory Ultra HD, a standard ten wymaga zwiększonej przepustowości.
[Obrazek: zdjecia%2Fartykuly%2Fvega%2F2013%2Fsierp...hdmi_m.jpg]
Interfejs HDMI 1.4b nie zapewnia obsługi standardu UHD 4K i właśnie dlatego trwają pracę nad nową generacją. Wiemy już, że HDMI 2.0 będzie wykorzystywać dokładnie to samo złącze co pierwsza generacja. Dzięki temu zachowana będzie kompatybilność wsteczna z HDMI 1.4 i starszymi wersjami. W specyfikacji nowego interfejsu prawdopodobnie najważniejszą zmianą będzie zwiększenie przepustowości do 18 Gb/s. Warto przypomnieć, że aktualnie stosowany interfejs HDMI 1.4 przepuszcza 10 gigabitów na sekundę.

HDMI 2.0 ma obsługiwać rozdzielczość 3840 x 2160 (Ultra HD 4K). Obsługiwana będzie też rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli, przy częstotliwości 60 klatek na sekundę i głębi kolorów 24 bitów. Nowy interfejs to także obsługa obrazu 3D - prawdopodobnie w lepszej formie niż dotychczas. Druga generacja HDMI pozwala przenosić strumienie dźwięku w układzie 7.1, a także obraz o proporcjach 21:9. Poprawiona ma być też synchronizacja dźwięku oraz działanie techniki HDMI CEC (Consumer Electronics Control).

Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że HDMI 2.0 będzie obsługiwać strumienie wideo o częstotliwości 120 klatek na sekundę, 36-bitową głębię kolorów czy obraz 3D w rozdzielczości UHD 4K. Na razie możemy uznać to tylko za prawdopodobne, gdyż wszystko rozbije się o kwestię przepustowości. Do dziś interfejs HDMI musi mierzyć się z coraz większą konkurencją ze strony innych rozwiązań, takich jak DisplayPort czy Thunderbolt. Pierwsza generacja DisplayPorta zapewniała przepustowość 20 Gb/s, a wersja 1.2 zwiększyła ją do 21,6 Gb/s. Ta ostatnia wartość jest wystarczająca dla rozdzielczości UHD 4K i głębi kolorów na poziomie 30 bitów. DisplayPort wypada pod wieloma względami lepiej niż HDMI pierwszej generacji, ale pamiętajmy o tym, że ten pierwszy pojawił się w 2008 roku, a więc jest o pięć lat młodszy.

Czy nowa generacja interfejsu HDMI pozwoli mu odzyskać wigor i stawić czoła konkurencyjnym rozwiązaniom? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż wciąż czekamy na przedstawienie oficjalnej specyfikacji wersji 2.0. W skład grupy tworzącej specyfikacje interfejsu HDMi wchodzi Hitachi, Panasonic, Sanyo, Philips, Silicon Image, Sony, Technicolor oraz Toshiba.
[Obrazek: hdmi_1.jpg]
Źródło: hardware.info, hdmi.org, Wikipedia
foto: pclab
Przekierowanie