Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Windows 8.1 wszedł w ostatnią fazę rozwoju. Microsoft przykręci kurek krytyce
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dopiero co do sieci wyciekła pierwsza od dłuższego czasu kompilacja rozwojowa systemu operacyjnego Windows 8.1, a już mamy informację o tym, że prace nad tym wydaniem weszły już w ostatnią fazę. Dowodem na to ma być opublikowany w sieci zrzut ekranowy, przedstawiający dane nowszej kompilacji.
[Obrazek: zdjecia%2Fartykuly%2Fvega%2F2013%2Fmarze...ws_m_1.jpg]
W rosyjskim serwisie PCPortal pojawił się zrzut ekranowy pokazujący, że Windows 8.1 (przedstawiany jako "winblue" jest już w fazie RTM (Release-to-Manufacturing). Ma o tym świadczyć nazwa kompilacji oznaczonej numerem 9478 - "9478.0.winblue_rtm_130804-1505". Została ona stworzona 4 sierpnia bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o tym, że firma Microsoft do wybranych producentów komputerów rozesłała system operacyjny Windows 8.1, w postaci kompilacji 9477, która ma im służyć w celach testowych jeszcze zanim w Redmond zapadnie decyzja o wyborze tej kompilacji, która stanie się wydaniem RTM, a więc ostatecznym. Dziś wszystko wskazuje na to, że osiągnięcie tego jest już bardzo, bardzo blisko. Obecnie przyjmujemy, że już lada dzień firma Microsoft może oficjalnie poinformować o tym, że Windows 8.1 jest gotowy.

Wygląda więc na to, że wszystko idzie zgodnie z planem. Microsoft już wcześniej zapowiadał, że wydanie RTM systemu operacyjnego Windows 8.1 chce udostępnić producentom komputerów jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca. Do tej pory standardową praktyką było udostępnianie tej samej kompilacji RTM, poprzez usługi TechNet oraz MSDN. W ten sposób skupieni wokół nich przede wszystkim programiści mogą uzyskać dostęp do nowego systemu, jeszcze zanim oficjalnie wejdzie on na rynek konsumencki. Inną regułą do tej pory było to, że kompilacje RTM kolejnych systemów operacyjnych Microsoft w MSDN i TechNecie pojawiały się nie więcej niż parę tygodni po zakończeniu prac. Przykładowo Windows 8 osiągnął status RTM dokładnie 1 sierpnia ubiegłego roku, a w usługach MSDN i TechNet pojawił się już dwa tygodnie później (15 sierpnia).

Mary Jo Foley z ZDNetu twierdzi jednak, powołując się na swoje źródła, że Microsoft tym razem może podjąć decyzję o zmianie tej polityki i opóźnić udostępnienie systemu Windows 8.1 nawet do połowy października. Jakie mogłyby być powody takiej zmiany? Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że Microsoft chciałby ewentualnie wyeliminować pewne błędy, które ujawniłyby się po osiągnięciu statusu RTM i przed uruchomienie sprzedaży. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, gdyż w wykrywaniu błędów pomocni są właśnie wcześni testerzy, korzystający z MSDN i TechNetu. Warto przy okazji zauważyć, że Microsoft z tej drugiej usługi rezygnuje i nowe subskrypcje przyjmować będzie do 31 sierpnia.

Jest jeszcze inny scenariusz, który warto wziąć pod uwagę. Wiemy, że Windows 8 od początku nie cieszy się wielką popularnością, a jego oceny są raczej negatywne lub neutralne. System ten już od połowy sierpnia ubiegłego roku krążył po sieci i mógł go zainstalować praktycznie każdy. Wielu osobom nie spodobały się wprowadzone w nim nowości oraz zmiany i na długo przed oficjalną prezentacją i wprowadzeniem do sprzedaży, praktycznie wszystko na temat nowego Windowsa było wiadome. Krytyka miała sporo czasu na rozpowszechnienie się, a Microsoft pokazując swoje najnowsze dzieło tak naprawdę już wtedy musiał robić dobrą minę do złej gry. Duże (względem dotychczasowej praktyki) przesunięcie udostępnienia systemu Windows 8.1 w usługach TechNet i MSDN może zmniejszyć niekontrolowany przez Microsoft przepływ informacji i opinii. Oczywiście można spodziewać się, że Windows 8.1 RTM i tak wycieknie, ale Microsoft nie przyłożyłby bezpośrednio ręki do skutków wycieku.
[Obrazek: win81_rtm_1_1.jpg]
Źródło: ZDNet, PCPortal
Przekierowanie