Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Windows NT 3.1 obchodzi dwudzieste urodziny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: windows_nt_3_1_logo.png]
Dwadzieścia lat temu pojawił się system operacyjny, który po części zrewolucjonizował branżę IT oraz wniósł nowości, które po dzień dzisiejszy wykorzystywane są w systemach Windows. Cofnijmy się zatem te kilkadziesiąt lat do tyłu. Na domowych oraz firmowych biurkach można było spotkać komputery z systemem operacyjnym, który tak naprawdę był DOS-em, a to co użytkownik widział było tylko nakładką graficzną. W takiej formie systemy Windows królowały w tamtych czasach. Serwery mające za zadanie utrzymać firmową sieć działały pod kontrolą Novell NetWare. W pewnym okresie czasu był on bezapelacyjnym dominatorem, gdyż pod jego kontrolą działo 65% maszyn serwerowych dostępnych na rynku. Był to pierwszy system serwerowy, który oferował współdzielenie dysków, drukarek, wielozadaniowość oraz z czasem otrzymał wsparcie dla budowania klastrów. Pierwsza wersja posiadała jedną wadę, czyli bardzo skomplikowany system uwierzytelniania użytkowników.

W kolejnej wersji problem został naprawiony do tego stopnia, iż prześcigał wszystkie rozwiązania oferowane na rynku przez konkurencję, jednak w małych firmach nadal był niezbyt mile widziany z powodu skomplikowanej obsługi. Co 20 lat temu działo się w firmie Microsoft? W tamtych czasach Microsoft przejął firmę o nazwie Digital Equipment Corp, w której pracował twórca systemu VMS - David Cutler. Na samym początku pracując już pod banderą Microsoftu David zakładał, iż kolejny system serwerowy powinien wykorzystywać wiele komponentów znanych z OS/2, jednak ostatecznie zadecydowano, że kolejna wersja opierać się będzie na własnych rozwiązaniach. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy pojawił się na rynku serwerowy system Windows NT 3.1. Już na samym starcie bił na głowę swojego głównego konkurenta, czyli Novell NetWare dwoma aspektami – pierwszy to mniejsze wymagania systemowe, drugi, łatwość obsługi i głównie drugi czynnik wpłynął na ogromną popularność tego oprogramowania. Dzięki zastosowaniu jądra NT w znacznym stopniu poprawiono stabilność systemu.

Jądro, sterowniki oraz pliki wykonywalne systemu były odseparowane od innych procesów, dzięki czemu zawieszenie się jednej aplikacji nie powodowało crashu całego serwera, jak to miało miejsce w Novellu. Oprócz tego wprowadzono znany dziś każdemu rejestr, system plików NTFS, który powstał na bazie HPFS i Files-11 z systemu VMS-a oraz ekran śmierci pozwalający zidentyfikować problem. Windows NT 3.1 oprócz wspierania platformy x86 był dostępny także na MIPS oraz Alpha.

Microsoft tworząc Windows NT 3.1 wprowadził radykalne zmiany do swojego oprogramowania, które pozwoliły mu odnieść sukces na rynku. Wiele rozwiązań wykorzystujemy do dziś. Czy aktualnie wprowadzane rozwiązania do wersji 8.1 będą w stanie przetrwać 20 lat, czy też zapomnimy o nich przy okazji wydania najnowszej wersji Windows, oznaczonej być może numerem 9?
[Obrazek: windows_nt_20_lat_2.png]
Interfejs systemu Windows NT 3.1.
Źródło: The Register
Przekierowanie