Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Ubuntu Edge – powstaje supersmartfon, potrzeba jeszcze 30 milionów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Canonical, firma która stoi za systemem Ubuntu, ma ambitne plany. Firma chce stworzyć supersmartfon, o parametrach których nie powstydzą się dzisiejsze ultrabooki. Haczyk? Potrzebne jest wsparcie użytkowników.
[Obrazek: 223ac608b911441545c336d9d6ed09c9.jpg]
Ubuntu Edge, bo tak nazywa się prototyp, nad którym pracuje Canonical, ma trafić na rynek w roku 2014. Zapisy odbywają się jednak już teraz – firma przenosi bowiem ryzyko na użytkowników, a finansowanie odbywa się w modelu crowdfundingu. Za 20 dolarów możemy wesprzeć projekt i dostać... a właściwie nie dostać nawet t-shirtu, lecz ciepłe słowo i dobre samopoczucie (w końcu wsparliśmy projekt open source, który ma przywrócić równowagę w świecie zdominowanym przez Apple'a i duet Google-Samsung).

Sam smartfon w przedsprzedaży kosztuje 830 dolarów (wczoraj obowiązywała promocja i pierwszych 5 tys. egzemplarzy można było zamówić za 600 dolarów) – jeśli nie zapłacimy cła, wraz z kosztami przesyłki (kolejne 30 dolarów) zapłacimy za telefon jakieś 2800 złotych. Oczywiście możemy też zostawić nawet i 80 tysięcy dolarów (wtedy dostaniemy 100 smartfonów i wsparcie dla naszej firmy – szkolenia, itd.).

W sumie Canonical chce pozyskać 32 miliony dolarów w ciągu miesiąca – to może być wykonalne, bo już pierwszego dnia firma zebrała 3,2 mln dolarów. Jeśli się to nie powiedzie, żadna karta kredytowa nie zostanie, oczywiście, obciążona. A jeśli się powiedzie?

Ubuntu Edge ma być smartfonem z wielordzeniowym procesorem i aż 4 GB pamięci RAM. Smartfon ma być bowiem nie tylko telefonem, ale też pełnoprawnym komputerem, który będziemy mogli podłączyć do monitora, klawiatury i myszki i korzystać w ten sposób z Ubuntu. Z tego też powodu smartfon ma mieć 128 GB pamięci wewnętrznej.

Do tego mamy 4,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, obsługę LTE, NFC, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz, GPS, akcelerometer, żyroskop, kompas, a nawet barometr. Aparat z tyłu ma 8 megapikseli, a z przodu – 2 megapiksele. Oczywiście całość działa pod kontrolą Ubuntu, ale możemy tu też uruchomić Androida.

Czy taka hybrdyda smartfonu z komputerem ma sens? Czy laptopy zostaną wygryzione przez małe komputery, które będziemy wpinać do terminali z monitorem i klawiaturą? To raczej wątpliwe, ale przedsięwzięcie pozostaje wciąż atrakcyjną ciekawostką.
[Obrazek: 1f2e0b0d15d406faf31f822cca079293.jpg]
Źródło:.indiegogo.com
Przekierowanie