Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Nvidia szykuje jeszcze szybszą kartę GeForce GTX Titan?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od momentu, w którym firma AMD oficjalnie ogłosi dostępność dwuprocesorowych kart graficznych Radeon HD 7990, których nazwa kodowa to "Malta". Obecnie wielu internautów właśnie na AMD skupia swoją uwagę zastanawiając się nad tym, jaką dokładnie wydajność zaoferuje nowy Radeon i ile będzie trzeba za niego zapłacić.
[Obrazek: zdjecia%2Fartykuly%2Fvega%2F2013%2Fkwiec...orce_m.jpg]
AMD na pewno produktu, takiego jak "Malta" potrzebuje, zwłaszcza po tym, jak Nvidia wprowadziła na rynek najpotężniejszą na rynku konsumencką kartę graficzną z jednym procesorem - GeForce GTX Titan. Pojawienie się nowego konkurenta, aczkolwiek dwuprocesorowego, teoretycznie może popsuć Nvidii szyki, poprzez zdestabilizowanie sytuacji w sektorze cenowym z okolic 1000 dolarów, w którym GeForce GTX Titan czuje się na razie świetnie, a więc niezagrożony. Jeżeli do tego dojdzie, to Nvidia może zareagować na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście dostosowanie cen swoich produktów tak, aby łatwiej im było konkurować z "Maltą". To jednak nie jedyne, co Nvidia może w takiej sytuacji zrobić.

Z najnowszych informacji serwisu 3DCenter.org wynika, że Nvidia w niedalekiej przyszłości może wprowadzić na rynek dwa nowe modele kart graficznych. Jednym z nich ma być GeForce GTX Titan LE, o którym w mówi się już od jakiegoś czasu. Pierwszy raz o możliwości pojawienia się takiej karty informowaliśmy niewiele ponad miesiąc temu. Model ten miałby być trochę okrojoną wersją oryginalnego Titana, z tym samym procesorem grafiki (GK110), ale wyposażonym w 2496 aktywnych rdzeni CUDA, 208 jednostek teksturujących, 40 jednostek ROP i 320-bitowy interfejs pamięci RAM, do którego podłączone byłyby układy GDDR5 o łącznej pojemności 5120 MB.

Drugim produktem ma być coś, co nawet dla bacznych obserwatorów branży procesorów grafiki i kart graficznych może być zaskoczeniem. Mowa o karcie graficznej, która mogłaby nazywać się GeForce GTX Titan II. Warto od razu przypomnieć, że nawet GeForce GTX Titan nie wykorzystuje pełni możliwości procesora GK110. W przypadku tej karty graficznej Nvidia stosuje GPU, w których wyłączono jeden klaster mulitprocesorów strumieniowych (SMX), uzyskując tym samym 2688 rdzeni CUDA, 224 jednostki teksturujące i 48 jednostek teksturujących. Jeśli chodzi o kartę GeForce GTX Titan Ultra, to jej GPU ma mieć wszystkie bloki SMX aktywne, co łącznie da 2880 rdzeni CUDA i aż 240 jednostek teksturujących. Co ważne, według 3DCenter.org, procesor grafiki w karcie GeForce GTX Titan II miałby pracować z częstotliwością około 950 MHz, a więc większą niż w przypadku karty GeForce GTX Titan (od 837 do 876 MHz).

Niewykluczone jest to, że Nvidia zmiany w polityce cenowej może wprowadzić niezależnie od tego, jak na rynku wypadać będzie Radeon HD 7990 "Malta". Samo dorzucenie do oferty dwóch nowych produktów nie może odbyć się bez dostosowania do nich modeli już dostępnych. Niewykluczone jest to, że z oferty Nvidii całkowicie zniknąć mógłby GeForce GTX 690. Model GTX Titan LE powinien kosztować od około 600 do 700 euro, GeForce GTX Titan od około 940 do 980 euro, a GeForce GTX Titan II powinien usadowić się powyżej poziomu cenowego 1000 dolarów za sztukę.

Na razie wygląda na to, że pełnych ofert nowych generacji procesorów grafiki, zarówno Nvidii jak i AMD, zbyt szybko nie zobaczymy. Obecnie obie firmy starają się rywalizować wciąż z procesorami generacji dostępnych już od dłuższego czasu. AMD i Nvidia co prawda oferują już Radeony HD serii 8000 i GeForce serii 700, ale przede wszystkim skupiają się na odgrzewaniu starych "kotletów", nadając im nowe nazwy, zmieniając częstotliwości pracy najważniejszych podzespołów i ewentualnie dodając w sterownikach lub BIOS-ach ulepszenia stosowanych wcześniej rozwiązań.
[Obrazek: gtxtitan_3strony_up.jpg]
Źródło: 3DCenter.org, własne, Nvidia.com
Przekierowanie