Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Microsoft może dotkliwie zemścić się na Google
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Microsoft pozwał firmę Google za naruszenie jej patentu, przyznanego w Europie w 1996 roku. Jeśli korporacja wygra tę sprawę, Google będzie musiało całkowicie wycofać z Niemiec swoją usługę Google Maps.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQ9VhaeT-ks_4Wl68rQEbH...F-Ze-cxGKQ]
Dwa dni temu Microsoft został ukarany przez Komisję Europejską grzywną w wysokości 732 mln dolarów. Jeśli wierzyć krążącym plotkom, to właśnie firma Google nieformalnie doniosła Komisji na Microsoft w sprawie niewywiązania się z umowy, na mocy której Microsoft miał wprowadzić ekran wyboru przeglądarki w systemach Windows na terenie całej Unii Europejskiej. Teraz Microsoft ma szansę niejako zemścić się na Google, a to za sprawą złożonego w ostatnim czasie pozwu w niemieckim sądzie.

Microsoft twierdzi, że firma Google narusza jeden z jego patentów, który oznaczono jako EP0845124 i przyznano korporacji w Europie w roku 1996. Patent ten dotyczy "systemu komputerowego do identyfikowania lokalnych zasobów oraz metody, która to umożliwia". Zdaniem Microsoft, usługą naruszającą ten patent jest Google Maps.

Według informacji zamieszczonych na blogu FOSS Patents, który specjalizuje się w dostarczaniu informacji związanych z patentami dotyczącymi oprogramowania, Google nie było jak do tej pory w stanie przekonać sędziego, że patent, o którym mowa prawdopodobnie zostanie unieważniony na toczącym się równolegle procesie. Nie pomogła także próba przekonania sądu do nieco węższej interpretacji tego patentu podczas przedprocesowych przesłuchań. Z tego powodu, Microsoft może wywalczyć, i jest bardzo prawdopodobne, że wywalczy nakaz sądowy, nakazujący wycofanie z rynku niemieckiego usługi Google Maps. Jeśli tak się stanie, Google, na podstawie adresów IP, będzie musiało zablokować dostęp do swojej usługi na terenie całych Niemiec. Firma będzie musiała również wstrzymać dystrybucję aplikacji klienckich tej usługi na Androida, a także rozprowadzać swoją przeglądarkę na terenie Niemiec z zablokowanym dostępem do należących do niej map.

Jako że Niemcy są największym pod względem populacji krajem w Unii Europejskiej, taki nakaz byłby dla firmy Google bardzo dotkliwy. Wyrok w tej sprawie powinien zapaść w przeciągu dwóch miesięcy.

Źródło: .fosspatents.com
Przekierowanie