Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Utworzenie kopii zapasowej systemu na dysku twardym innego komputera
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
ostatnio sformatowalem komputer stacjonarny i chce utworzyc kopie zapasowa i obraz dysku.
Czy istnieje mozliwosc stworzenie takiej kopij na dysku innego komputera? Mam do dyspozycji jeszcze laptopa, czy mozna np. na dysku tego laptopa stworzyc obraz dysku i kopie zapasowa kompa stacjonarnego?
Czy w gre tylko wchodza plytki dvd, dysk zewnetrzny, itp?

Dysku zewnetrznego nie posiadam. A zaczalem robic juz ta kopie zapasowa na plytkach dvd ale przy 7 wypalanej plytce, jedna niefartownie mi spadla ze stolika i sie uszkodzila i musial bym wszystko zaczynac od poczatku. A po drugie to, gdy zaczynalem robic kopie zapasowa wyswietlila sie informacja ze moze ona zajmowac do 311GB. Czy to mozliwe? Czy ta wartosc zostala podana z baaardzo duzym zapasem a w rzeczywistosci bedzie to wartosc do przyjecia (np jakies 20GB, 30GB)? Wyczytalem tu gdzies ze takie kopie mieszcza sie na 5-6 plytkach. Ja juz bylem w trakcie nagrywania 7 plytki ale zrezygnowalem bo jedna z nich mi sie uszkodzila tak jak juz wspomnialem wczesniej.

Prosze o glos rozsadku w tej sprawie... Cwaniak
(08.02.2013 22:57)ressive30 napisał(a): [ -> ]Witam,
ostatnio sformatowalem komputer stacjonarny i chce utworzyc kopie zapasowa i obraz dysku.
Czy istnieje mozliwosc stworzenie takiej kopij na dysku innego komputera? Mam do dyspozycji jeszcze laptopa, czy mozna np. na dysku tego laptopa stworzyc obraz dysku i kopie zapasowa kompa stacjonarnego?
Czy w gre tylko wchodza plytki dvd, dysk zewnetrzny, itp?

Tak można. O ile ma interfejs sata ten laptopowy dysk - wyjmujesz podpinasz do stacjonarnego bo ma ten sam standard interfejsu co dyski 3.5 calowe.

Ogólnie dla mnie te dwie rzeczy to strata czasu i miejsca na dysku docelowym. Zrobiłbym obraz 1:1 tylko partycji systemowej. Zawsze pod ręką mam Norton Ghosta i mi zrobi dokładną kopię do przywrócenia. Nie muszę się martwić, że mi system nie odpali czy w trybie naprawy nie będzie chciał przywrócić.


Cytat: A po drugie to, gdy zaczynalem robic kopie zapasowa wyswietlila sie informacja ze moze ona zajmowac do 311GB. Czy to mozliwe? Czy ta wartosc zostala podana z baaardzo duzym zapasem a w rzeczywistosci bedzie to wartosc do przyjecia (np jakies 20GB, 30GB)?

Kopia zapasowa może tyle zajmować bo zrzucasz wszystko co obecnie masz na dysku/partycji systemowej. Te 20-30GB to mówimy o kopii zapasowej świeżego systemu z ewentualnymi programami producenta (tyle mniej więcej zajmują nośniki recovery laptopów).

Rozsądek mówi - trzymać swoje dane typu muzyka, zdjęcia, filmy na osobnej partycji dysku a na partycji systemowej tylko system, pocztę, programy, profile komunikatorów, bez zbędnych rzeczy które w przypadku awarii trzeba przerzucać. Taka kopia zapasowa bądź obraz systemu (bezpieczniejsza opcja) jest gabarytowo mniejsza aniżeli śmietnik który tam robisz.
Sciagnalem ten program o ktorym wspomniales Norton Ghost 15 (Trial). Niestety jest w wersji angielskiej. Mogl bys mi powiedziec krok po kroku co mam zrobic aby utworzyc ten obraz 1:1 tylko partycji systemowej, tak jak to wczesniej zasugerowales.
Sam wole nie eksperymentowc zeby czegos nie sknocic...
Nie mam na myśli takiej wersji Ghosta.
Ten program jest płatny więc tylko wtedy kiedy masz wykupioną licencję. Żeby nie szukać jest dostępny np w pakiecie hirens'a ale w starszych wersjach do numeracji 11.0
Jak wykonać kopię partycji lub całego dysku masz tutaj w tutorialu
http://pccentre.pl/article/show/Norton_Ghost/id=13438
Inne podobne lecz darmowe oprogramowanie to Clonezilla czy Ghost4Linux, są jeszcze inne typu HD Clone, DMDE itp więc jest w czym wybierać
http://majsterkowicz.wordpress.com/2009/...lub-dysku/
http://www.frazpc.pl/b/231949
Obraz partycji systemowej będzie spory wiec najpierw sprawdź ile zajmuje (programy do klonowania też poinformują ile będzie zawierać GB obraz) a potem dobierz sobie partycję do której będziesz mógł wrzucić plik wynikowy na innym dysku. Jak ktoś posiada sieciowy dysk NAS to programy te pozwalają zapisać taki obraz po sieci w konkretnej lokalizacji. Przywracanie robisz tym samym programem tylko w drugą stronę, wskazujesz obraz a potem partycję na którą ma być przywrócony.
Przekierowanie