Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Wymiana pamięci RAM - większe zużycie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, wymieniłem w laptopie 2 kości po 1gb na 2 kości po 2gb, takie samo taktowanie 800mhz oraz CL6 (choć liczyłem na nowe CL5 bo było oznaczenie 555-12 ale okazało się że to CL6..).

Wcześniej miałęm 2gb zainstalowanego i 2gb dostępnego.
Teraz mam 4gb zainstalowanego a 3 dostępnego. Mało tego system zużywa więcej, wcześniej w użyciu było około 500mb a teraz jest 800mb (a nawet i więcej) - oczywiście na czysto bez uruchomienia programów.
Dodatkowo jest jakaś pamięć sprzętowa zarezerwowana w ilości 1025 MB, czy to te brakujące 1gb? Wcześniej przy 2gb tego nie miałem...

Grafike mam oddzielną (GF 9650M GT) więc mi nie ciągnie RAMu.

Dodam jeszcze że dziwnie się zachowuje procesor, kiedyś jak np nic nie było ładowane w spoczynku to praktycznie wykorzystanie było na poziomie paru procent, a teraz prawie non stop 60% i ponad oraz 99% maksymalnej częstotliwości... Czy to możliwe że przez RAM?
Przy tej ilości ram spokojnie możesz używać systemu 32 bitowego bo system 64 bitowy także będzie adresował pamięć na zasoby sprzętowe poniżej 4096MB więc sytuacja będzie podobna a x64 dodatkowo zeżre więcej ram na swe działanie.

Cytat:Wcześniej miałęm 2gb zainstalowanego i 2gb dostępnego.
Teraz mam 4gb zainstalowanego a 3 dostępnego.

Nie odczytuję tych parametrów z zakładki właściwości komputera.
Odpalam monitor zasobów i przechodzę do zakładki pamięć.
Pamięć dostępna to taka która po odliczeniu pamięci zarezerwowanej od pamięci fizycznej jest dostępna zarówno dla użytkownika i bieżące działanie systemu (w użyciu i zmodyfikowana). Wszystko się rozbija o pamięć zarezerwowaną sprzętowo czyli każdy podzespół coś robiący jest dla systemu zasobem. My nie mamy na to wpływu ile zeżre z tego względu iż sprzęty mają różne konfiguracje - to nie tylko przydzielenie pamięci takiej ile ma karta grafiki ale także urządzenia na płycie głównej. Ile przydziela na poszczególne elementy można policzyć zaglądając do managera urządzeń (zasoby wg połączeń). Microsoft wydał whitepaper w których opisuje ten mechanizm ale jest on na tyle mglisty, że się w niego nie zagłębiam.
http://blogs.msdn.com/b/hiltonl/archive/...oblem.aspx
http://social.technet.microsoft.com/Foru...ae0c467486

Cytat:Dodatkowo jest jakaś pamięć sprzętowa zarezerwowana w ilości 1025 MB, czy to te brakujące 1gb? Wcześniej przy 2gb tego nie miałem...

Tak to ta różnica. Łatwo policzyć co do MB jak otworzysz monitor zasobów.

Cytat:Mało tego system zużywa więcej, wcześniej w użyciu było około 500mb a teraz jest 800mb (a nawet i więcej) - oczywiście na czysto bez uruchomienia programów.

W zaawansowanych opcjach rozruchu (msconfig) zaznacz mu maksymalną ilość pamięci na 4096MB.
Choć dziwi mnie, że tylko około 500MB było wcześniej, te 800MB to jest przeciętny wynik niezasyfionego systemu.


Ogólnie można spróbować rozwiązać problem w sposób taki:
- robimy klon partycji systemowej 1:1 na inną partycję/dysk zewnętrzny do pliku o ile się zmieści w razie czego
- stawiamy system na czysto
Jeśli to nic nie da wracamy z backupu bez stresu.
Gdy w msconfig zmieniam na maksymalną to wtedy dostępne mam tylko 2gb z 4gb. Nie wiem dlaczego.
Czyli rozumiem jak mam więcej RAMu to windows więcej przydziela urządzeniom? Wtedy zarezerwowane tam miałem dosłownie parę MB a teraz aż 1gb.

Oczywiście odczytuję z monitora zasobów.
To zrób jak napisałem w ostatnim akapicie.
thermalfake - Przy 4gb ramu instalował bym x64, lub zainteresował się zabawą z zmianą do 36 bitów w celu wykorzystania pełnej ilości ram. W teorii x32 powinno obsługiwać do 4GB ale praktyka mówi inaczejSmutny

Zjada dużo ramu, chyba po to jest ta pamięć aby pracowała w innym przypadku po co ją dokupować. Osobiście lubię jak jest wykorzystywana do maksimum i wszystko (większość) operacji wykonuje się tam a nie na dysku (plik stronicowania)

Według mnie pamięć niewykorzystana to zmarnowana pamięć.
x64 zjada na dzień dobry grubo powyżej 1GB; tak samo alokuje pamięć zarezerwowaną sprzętowo poniżej 4096MB, także summa summaru będzie miał jej do dyspozycji mniej jak x86 przy dostępnych 3.25GB. Nie będzie takiej sytuacji - zainstalowane 4GB i tyleż samo dostępne. Systemu 32 bitowego nigdzie nie oznacza się x32.
Co do oznaczenia masz rację pomyliłem się.

Co do pamięci to się nie zgodzę bo przerabiałem temat na swoim kompie, system 64bitowy wykrywał cały ram a system 32 bitowy 3,25 po kombinacjach 3,75
Przekierowanie