Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Po 20 latach Intel rezygnuje z produkcji płyt głównych!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Początek końca "blaszanych pudeł", czyli komputerów stacjonarnych. Po niemal dokładnie dwóch dekadach firma Intel postanowiła zrezygnować z produkcji własnych płyt głównych. Jak informuje PCWorld, Intel definitywnie zamknął cały swój dział tego typu produktów, a więc Desktop Board. Intel planuje wycofywanie się z projektowania płyt głównych, wraz z pojawieniem się przeznaczonych dla podstawki LGA1150, procesorów "Haswell".
[Obrazek: intel_pentium_1.jpg]
Oznacza to, że na rynek trafią jeszcze płyty główne LGA1150, ale w ciągu trzech najbliższych lat, Intel całkowicie zniknie z tego rynku. Co może być powodem takiej decyzji? Być może przede wszystkim to, że rynek komputerów stacjonarnych kurczy się w coraz szybszym tempie i Intel nie widzi już w nim, jako producent płyt głównych, źródła dochodów. Komputery przenośne stają się coraz bardziej popularne, a ich rynek dochodowy. Obok nich rozwijają się nowe sektory rynków urządzeń, który obecność coraz bardziej zaciera granice pomiędzy różnymi typami komputerów. Chodzi oczywiście o smartfony, tablety, inteligentne urządzenia multimedialne, takie jak chociażby telewizory. Z drugiej strony, na tym słabnącym rynku Intel nie ma już zamiaru rywalizować z innymi markami, które tak czy inaczej, też odczuwają spadek popytu na płyty główne dla komputerów stacjonanrych.

Nie można wykluczyć także tego, że ruch Intela ma na celu ułatwienie przekonania innych producentów płyt głównych do przejścia, w przyszlości, na masową produkcję konstrukcji, w których procesory będą osadzone na stałe, a więc pozbawione obudów typu LGA (Land-grid array), na rzecz standardu BGA (Ball-grid Array).

Niektórzy z producentów płyt głównych wyrażali do tej pory swoje obawy o to, że rezygnacja z podstawek, w jakimkolwiek segmencie rynku, mogłaby dosłownie wyrzucić ich z branży. Obecnie mówi się o tym, że ekipa, która do tej pory wchodziła w skład działu Intel Desktop Board, teraz zajmie się projektowaniem nowych form komputerów. Na pewno pierwszoplanowym projektem jest NUC, a więc Next Unit of Computing.

Warto mieć na uwadze to, że dotychczas spora część płyt głównych Intela projektowana była z myślą o zastosowaniach profesjonalnych i biznesowych. Intel nie projektował konstrukcji przeznaczonych na masowy rynek konsumencki. Rezygnacja z płyt głównych to jednak wciąż spora zmiana w polityce firmy, która oprócz procesorów między innymi właśnie z tymi produktami była kojarzona.

Ostatecznie Intel nie zamierza oczywiście porzucać wsparcia technicznego dla swoich płyt głównych, których gwarancje pozostają i pozostaną w pełnej mierze respektowane. Intel swoje pierwsze płyty główne wprowadził do oferty w 1993 roku, wraz z procesorami x86 piątej generacji, które na rynku dostępne były pod nazwą Pentium. Były one początkowo konstrukcjami referencyjnymi, na których mogli opierać się inni producenci, tacy jak legendy tego rynku - Abit, Asus, Chaintech, Biostar czy Shuttle.
[Obrazek: intel_pentium_3.jpg]
Źródło: PCWorld, własne
Przekierowanie