Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Zasady licencjonowania Windows 8 – BOX'ów nie ma, ale i tak jest...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zmieniona licencja OEM, pozwalająca na dużo więcej niż do tej pory.

Wczoraj Microsoft oficjalnie wprowadził na rynek system Windows 8, rozpoczynając sprzedaż samego systemu i dając zielone światło producentom komputerów wykorzystujących najnowsze "okienka". Przeglądając oferty sklepów internetowych można zobaczyć głównie pakiety aktualizujące starsze systemy Windows do edycji Pro, a także wersje OEM obydwu edycji "ósemki".

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSHbYwVM-jGKeoUAc1CNqX...GZbQL2_Yyw]
Wśród różnorodnych propozycji zakupu Windowsa 8 brak jakiejkolwiek wersji BOX. Czyżby Microsoft odłożył w czasie wprowadzenie do sprzedaży systemu z tego typu licencją? Niezupełnie. Wersji pudełkowej najnowszego Windowsa po prostu nie będzie. Nie oznacza to bynajmniej, że systemu nie da się w żaden sposób przenieść poza komputer, na którym zostanie on zainstalowany po raz pierwszy. Umożliwia to teraz licencja OEM, która została dość radykalnie zmieniona.

Do tej pory licencja OEM wymagała, by system pozostawał zainstalowany na jednym przypisanym do niej komputerze. Zmiana maszyny wymagała wykupienia nowej licencji, co rodziło wątpliwości

podczas wymiany podzespołów. Nie można było również odsprzedać samego systemu bez komputera. Dopiero sporo droższą wersję BOX można było przenosić pomiędzy własnymi PC-tami i sprzedać lub przekazać innej osobie.

W przypadku Windowsa 8 wszystkie zalety licencji BOX ma zmieniona licencja OEM. Tłumaczy to po części, dlaczego ta wersja systemu jest taka droga – sugerowane ceny wynoszą 399 złotych za edycję podstawową i 599 złotych za edycję Pro.

Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie na inny komputer Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inny komputer, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile a) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania (...) W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowy komputer Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego komputera. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między komputerami.

Windows 8 OEM można zainstalować system na jednym fizycznym komputerze lub maszynie wirtualnej, ale po usunięciu oprogramowania nie ma przeszkód, by trafił on na inną maszynę. Pierwszy nabywca licencji ma prawo przekazania jej innej osobie. Nie może tego zrobić osoba, która odkupiła (lub dostała) system od pierwszego właściciela, czyli na przykład nabywca komputera z zainstalowanym Windowsem 8.

W świetle wszystkich możliwości, które daje teraz licencja OEM, dość mylący może wydawać się poniższy zapis:

Licencjobiorca nie może instalować oprogramowania jako systemu operacyjnego na żadnym innym komputerze z wyjątkiem tego, który buduje na własny użytek, lub jako systemu operacyjnego na lokalnym komputerze wirtualnym albo osobnej partycji.

Należy to rozumieć jako podkreślenie wcześniej opisanych zasad. Jedna licencja nie może odnosić się do systemu zainstalowanego dwa razy na tym samym komputerze, czy to na maszynie wirtualnej, czy na drugiej partycji. Ponadto właściciel licencji musi być jednocześnie właścicielem komputera, na którym zostanie zainstalowany system. Jeśli tak nie jest, musi nastąpić przekazanie licencji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jedna osoba nie może być właścicielem więcej niż pięciu licencji, ale tylko wtedy, jeśli powiązane z nimi systemy będą wykorzystywane w celach zarobkowych.

Jeśli Licencjobiorca korzysta z oprogramowania jako systemu operacyjnego do użytku komercyjnego, nie może posiadać licencji na więcej niż pięć kopii oprogramowania do takiego użytku komercyjnego łącznie (i na każdą kopię oprogramowania musi posiadać osobną licencję).

Co ciekawe, o ile sam system z licencją OEM można legalnie przenieść na inny komputer, Microsoft zabrania robienia tego z różnego rodzaju pakietami dodatkowymi, takimi jak Pro Pack, Media Center Pack czy Get Genuine Windows. Te produkty zostają przywiązane do komputera, na którym zostały po raz pierwszy zainstalowane, tak jak miało to miejsce z Windowsem OEM.

Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie Get Genuine Windows, Pro Pack lub Media Center Pack tylko razem z licencjonowanym komputerem.

A co z powrotem do starszej wersji systemu, na przykład Windows 7? Licencja OEM Windowsa 8 zakłada taką możliwość, ale tylko w przypadku edycji Pro. Po zakupieniu najnowszego systemu można bez przeszkód zainstalować zamiast niego Windows 7 Professional lub Windows Vista Business. Właściciel licencji ma przy tym prawo w każdej chwili powrócić do Windowsa 8. Microsoft zastrzega jedynie, by nośnik instalacyjny starszego systemu pochodził od producenta OEM lub z kanałów sprzedaży.
[Obrazek: pudelka-m.jpg]
Źródła: Microsoft 1, 2
Za: ZDNet
Przekierowanie