Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: 10 kultowych Windowsów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: microsoftnewlogo-pan.jpg]

Już 26 października zadebiutuje Windows 8 - kolejny system z istniejącej od lat serii. To ważny moment dla Microsoftu, ponieważ firma oferuje nową filozofię użytkowania. Jednak już wcześniejsze odsłony "Okienek" zasłużyły sobie na przychylność użytkowników. Przypominamy, czym dokładnie.

Windows 1.0

Wydany w 1985 roku i pamiętany, prawdopodobnie, przez nielicznych. Dziś już zdecydowanie zapomniany, ale to on zapoczątkował to wszystko...

[Obrazek: Windows_01_660.jpeg]

Windows 3.0 i 3.1

Wydane odpowiednio w latach 1990 i 1992 systemy posiadały usprawniony interfejs. Wiele elementów tego OS-a zostało napisane na nowo, okazał się on również olbrzymim krokiem w zakresie działania aplikacji i oddzielenia procesów.

[Obrazek: Windows_02_660.jpeg]

Windows 95

Trudno nie nazwać tego systemu "przełomem". Od jego premiery zaczęła się prawdziwa era Windowsów. Nie sposób wymienić wymienić wszystkich zmian, ale pośród najważniejszych na pewno istotne okazały się: nowy interfejs użytkownika, przejście na architekturę 32-bitową oraz uproszczone elementy plug-n-play. Oczywiście Windowsa 95 kochamy przede wszystkim za przycisk "Start"!

[Obrazek: Windows_03_660.jpeg]

Windows 98

Następca wydania 95 posiadał wbudowaną przeglądarkę Internet Explorer 4.01. Z perspektywy czasu okazało się to przekleństwem, gdy kolejne jej wydania były wiązane z systemami, ale wtedy pozwoliło to na kilka istotnych zmian. 98 to spore zmiany w użytkowaniu - możliwość minimalizowania okien przez kliknięcie na pasku, miniaturki grafik czy nawigacja do przodu i do tyłu. To także Windows 98 upowszechniał korzystanie z USB i fabrycznie umożliwiał obsługę DVD.

Wersja Second Edition tego systemu wprowadzała Windows Media Player 6.2 oraz aktualizowała DirectX do wersji 6.1.

[Obrazek: Windows_04_660.jpeg]

Windows Me

Wydany w roku 2000 system kierowany był przede wszystkim do użytkowników domowych. Krytykowany był za natężenie błędów i niedopracowanie – jego żywot okazał się krótki, ale doceniono go chociażby za dodanie Windows Movie Maker czy szybszy proces ładowania.

[Obrazek: Windows_05_660.jpeg]

Windows XP

Już w 2001 roku Microsoft udostępnił system, który przez wielu uważany jest za najlepszy (choć to miano coraz częściej przypada „siódemce). Z XP kojarzymy charakterystyczną łąkę i wzgórze, widoczne na tapecie. System usprawniał korzystanie z wielu aspektów interfejsu, od menu start, aż po opcje. Posiadał też dwa wyglądy – nowy, z niebieskim paskiem zadań (Luna) oraz stary, klasyczny.

Wśród nowinek trzeba wymienić m.in. zaktualizowanego DirectX-a (w końcowej wersji podniesionego do 9.0c), powrót do starszych wersji sterowników, szybką zmianę użytkowników, nowy sposób na renderowanie tekstu czy zdecydowanie lepsze zabezpieczenia.

[Obrazek: Windows_06_660.jpeg]

Windows Vista

Pisząc o rzeczach, za które kochaliśmy Windowsy, Vista jest problematyczna, ponieważ w świadomości użytkowników pozostała jako system nieudany. Trzeba jednak zwrócić honor – to ona przygotowała podłoże dla następcy, oferując wygląd Aero (korzystający z przezroczystości). To także Vista zmieniła postrzeganie menu Start, poszerzyła opcje przeszukiwania całego systemu czy wyrwała Windows Explorera z pewnego letargu.

[Obrazek: Windows_07_660.jpeg]

Windows 7

„Bieżący” system Microsoftu, który już lada moment będzie musiał ustąpić miejsca następcy. „Siódemka” okazała się o tyle dobra, że nie powtórzyła błędów następcy. Zamiast rewolucjonizować, miała za zadanie być po prostu dobrym i sprawnym systemem. W efekcie zmiany odczuli np. korzystający z wielordzeniowych procesorów. Windows 7 to też kolejna zmiana wyglądu, dobrze zresztą przyjęta – wśród zmian w filozofii wymienić trzeba likwidację szybkiego uruchamiania i zmodyfikowane „przypinanie aplikacji”.

[Obrazek: Windows_08_660.jpeg]

Co było, co dalej?

Rodzina systemów Windows jest zdecydowanie większa, bo w jej skład wchodzą też OS-y serwerowe, linia NT czy też te stworzone z myślą o telefonach. Teraz dla całego Microsoftu nadchodzi chwila prawdy: Windows 8. System, który obsłuży nie tylko PC, ale i tablety. Jak się przyjmie? Jak udanym będzie produktem? Niektórzy już korzystają, ale oficjalna premiera nastąpi 26 października. Wtedy też zadebiutuje tablet Microsoftu – Surface.

[Obrazek: Windows_09_660.jpeg]

(Fot. letmehearyousaydeskomdeskom / flickr.com / CC), materiał prasowy
XP i 7 - 2 najlepsze Uśmiechnięty
A "dwutysiączka" Prof to gdzie ? Zacieszacz
98SE w swoim czasie też był dobry.

A tak co drugi był dobry. Zaczynając od 95 (starszych nie używałem):
95 OK, 98 -
98SE OK, Millenium -
XP OK, Vista -
Seven OK, 8 - (?).
98 był dobry, chociaż ledwo to pamiętam bo jeszcze gówniarz byłem Uśmiechnięty ale skoro jako 10-latek ogarniałem, to chyba nie było tak źle
Używałem wszystkich wymienionych wyżej systemów od Windowsa 95 Uśmiechnięty
Co najbardziej zapamiętałem ze starszych wydań? Na pewno "bluskriny" w czasie trzaskania rysunków w Paincie, wyścigów w Need For Speed I, czy biciu kolejnych rekordów skoczni w DSJ Proszący Ahh... co za czasy! Cwaniak
Winamp 2, WinRAR 2x, VPlayer, StarOffice, DirectX 7, darmowy PowerArchiver, zabawa trialem Photoshopa 5...

Najdłużej władzę na moim sprzęcie sprawował Windows XP, którego dzisiaj w OEM'owej wersji Home cały czas z zadowoleniem używam w moim 10 calowym netbooku Uśmiechnięty
Windows 95 był megaCwaniak Zagrywałem na nim w pierwsze Diablo i NFS jak miałem moźe 6 lat)

Wysyłane z mojego GT-S5360 za pomocą Tapatalk 2
Przekierowanie