Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Amazon przejął polski syntezator mowy IVONA?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Spółka z Gdyni chwali się przychodami, jednak jeśli informacje pochodzące z bloga jednego z rynkowych rywali Ivona Software są prawdziwe, zostanie ona przejęta przez amerykańskiego giganta.
[Obrazek: 6850e62b1363b17ac03a1db1bfd0edda.jpg]
Sukces syntezatora mowy IVONA jest dobrym przykładem na to, że popularne powiedzenie jest prawdziwe – Polak potrafi i stworzył technologię, z której chcą korzystać światowi giganci. Co więcej, zarabia na tym duże pieniądze; w zeszłym roku spółka Ivona Software miała 2,2 miliony dolarów przychodu, a prognozy na bieżący rok prezentują się jeszcze lepiej. Polska spółka współpracuje obecnie m.in. z Research In Motion, czyli właścicielem BlackBerry. Technologia Ivony wykorzystywana jest w nawigacji w smartfonach popularnej marki. IVONA obecna jest również w licznych aplikacjach na urządzenia z Androidem, a Polacy rozwijają współpracę również z Orange. Jeśli jednak plotki się sprawdzą, polska spółka została przejęta przez

jednego ze światowych gigantów.

Na blogu kalifornijskiej firmy Speech Technology Group, będącej jednym z rynkowych konkurentów Ivona Software, pojawiła się bowiem sensacyjna informacja, jakoby IVONA miała zostać wykupiona przez Amazon. Autor powoływał się na informacje pochodzące z Speech Strategy News, czyli wydawanego od 1993 roku branżowego newslettera. Przedstawiciele polskiej spółki milczą na temat tej sprawy, jednak warto zaznaczyć fakt, że od marca bieżącego roku wszystkie udziały w firmie kontroluje Panda Acquisition ze Stanów Zjednoczonych. Możliwe więc, że Panda postanowiła się dogadać z Amazonem, lub też została przez niego wykupiona, a o całej sprawie dowiemy się dopiero w momencie, gdy zostanie ona potwierdzona.

Zakup Ivony przez Amazon wydaje się logicznym posunięciem – amerykański gigant mógłby do woli dysponować technologią, która wyprzedza całą obecną na rynku konkurencję. Według niezależnych badań to właśnie IVONA najlepiej imituje ludzką mowę, zostawiając w tyle m.in. wykorzystywaną w iPhone technologię SIRI, której producentem jest amerykańska firma Nuance.

O tym co łączy Panda Acquisition z Amazonem i jaki będzie miało to wpływ na dalszy rozwój Ivona Software dowiemy się jednak zapewne dopiero, gdy któraś z firm zdecyduje się wystosować oficjalne oświadczenie. W tym momencie możemy jedynie snuć domysły w jaki sposób transakcja ta wpłynęłaby na rynek syntezatorów mowy i przede wszystkim na wykorzystanie polskiej technologii w urządzeniach konkretnych producentów. Jest raczej mało prawdopodobne, że Amazon chciałby zatrzymać polski syntezator jedynie dla swoich czytników i tabletów.

Źródło:speechtechnologygroup.com
Przekierowanie