Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Podłączenie dysku twardego z laptopa do PC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Na początku chciałem zaznaczyć, że jestem raczej laikiem jeśli chodzi o sprawy hardware. Padł mi laptop (HP Pavilion dv5-1110ew) i zanim oddam go do naprawy chciałem kilka plików z jego dysku twardego pilnie odzyskać. I tu moje pytanie do Was. Czy mogę bez żadnego problemu podłączyć dysk z tego laptopa (WD1600BEVT) do mojego stacjonarnego komputera przez złącze SATA zamiast starego dysku (brak dodatkowej wtyczki z zasilacza oraz drugiego kabla SATA)? Na dysku z laptopa mam zainstalowanego Windows'a 7. Czy nie będzie problemu z jakąś niekompatybilnością (np. dysk 2,5'' a 3,5'')? Czy nie trzeba zmieniać czegoś ze zworkami? Czy wystarczy po prostu wypiąć wtyczki z dysku od kompa stacjonarnego i wpiąć w nie dysk z laptopa?

Model płyty głównej w stacjonarnym kompie: Epox 4PDA6I.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i proszę o wyrozumiałość.
Możesz to zrobić. Przy demontażu ostrożnie wyjąć dysk, czasem HP w swoich modelach lapków ma przejściówki między dyskiem a złączem na płycie głównej. Dysk można luzem podpiąć po sata do komputera stacjonarnego. Jednakże trzeba zauważyć iż w kompie jest to stara płyta kiedy wchodziło złącze sata więc dyski z ustawionymi zworkami w trybie sata II powinny mieć zmieniony tryb na sata I (1.5GB/s) inaczej płyta może nie rozpoznać dysku.
Nie proponowałbym odpalać tego systemu tylko postarać się o pakiet systemu ratunkowego np hirens boot cd. Zbootować go z płyty. Zrzucisz nim dane na pena lub wypalisz płytkę z kopią plików.
Dziękuję bardzo za odpowiedź!

(22.07.2012 19:59)thermalfake napisał(a): [ -> ]Przy demontażu ostrożnie wyjąć dysk, czasem HP w swoich modelach lapków ma przejściówki między dyskiem a złączem na płycie głównej.

Rzeczywiście, było coś takiego.

(22.07.2012 19:59)thermalfake napisał(a): [ -> ]Dysk można luzem podpiąć po sata do komputera stacjonarnego. Jednakże trzeba zauważyć iż w kompie jest to stara płyta kiedy wchodziło złącze sata więc dyski z ustawionymi zworkami w trybie sata II powinny mieć zmieniony tryb na sata I (1.5GB/s) inaczej płyta może nie rozpoznać dysku.

I tu pojawia się problem, bo nie bardzo orientuję się, co do mnie mówisz... Nie widzę, żeby ani w stacjonarnym ani w dysku z laptopa były jakiekolwiek zworki... Co robić, może wyjaśnić? Wrzucę może zdjęcia dysku z laptopa i stacjonarnego.

[Obrazek: dscf6338t.jpg]

[Obrazek: dscf6339.jpg]

(22.07.2012 19:59)thermalfake napisał(a): [ -> ]Nie proponowałbym odpalać tego systemu tylko postarać się o pakiet systemu ratunkowego np hirens boot cd. Zbootować go z płyty. Zrzucisz nim dane na pena lub wypalisz płytkę z kopią plików.

A może Ubuntu Live CD?
Cytat:I tu pojawia się problem, bo nie bardzo orientuję się, co do mnie mówisz... Nie widzę, żeby ani w stacjonarnym ani w dysku z laptopa były jakiekolwiek zworki... Co robić, może wyjaśnić? Wrzucę może zdjęcia dysku z laptopa i stacjonarnego.

Na zdjęciu przy laptopowym dysk masz 4 piny z frontu. Tam ustawiasz zworką w jakim trybie ma pracować dysk, czy w SATA I - 1.5Gbps czy SATA II - 3Gbps. Do starych płyt lepiej od razu ustawić ten pierwszy, opis jak to ustawić masz na etykiecie. To tylko tak mówię przy okazji w razie kłopotów kiedy komputer "wisi" zaraz po odpaleniu.

Cytat:A może Ubuntu Live CD?

Obojętnie co Ci wygodnie, co masz pod ręką.
(22.07.2012 21:18)thermalfake napisał(a): [ -> ]Na zdjęciu przy laptopowym dysk masz 4 piny z frontu. Tam ustawiasz zworką w jakim trybie ma pracować dysk, czy w SATA I - 1.5Gbps czy SATA II - 3Gbps. Do starych płyt lepiej od razu ustawić ten pierwszy, opis jak to ustawić masz na etykiecie. To tylko tak mówię przy okazji w razie kłopotów kiedy komputer "wisi" zaraz po odpaleniu.

Ale w dysku ze stacjonarnego nie ma żadnych zworek (patrz: zdjęcie), czyli może jednak nie będzie problemu z SATA II, bo ta płyta główna go jednak obsłuży?

Chciałem jeszcze zapytać, czy nie będzie jakiegoś problemu z napięciami, bo z tego co się orientuję (może i się mylę), to dyski 3,5'' potrzebują większego napięcia niż 2,5'' i czy w związku z tym nie spali mi tego mniejszego dysku?
(23.07.2012 13:13)YtseMan napisał(a): [ -> ]Ale w dysku ze stacjonarnego nie ma żadnych zworek (patrz: zdjęcie), czyli może jednak nie będzie problemu z SATA II, bo ta płyta główna go jednak obsłuży?

Nie wiem co to masz za tamten dysk. Zworki tylko określają w dyskach sata w jakim trybie prędkości mają pracować. Od tego jest na nich naniesiona legenda jak ewentualnie wymusić tryb przez zwarcie pinów. Część dysków wcale nie ma zworek i domyślnie pracują na sata II. To czy płyta rozpozna dysk sata II zależy od wbudowanego kontrolera w płytę.

Cytat:Chciałem jeszcze zapytać, czy nie będzie jakiegoś problemu z napięciami, bo z tego co się orientuję (może i się mylę), to dyski 3,5'' potrzebują większego napięcia niż 2,5'' i czy w związku z tym nie spali mi tego mniejszego dysku?
Nic nie popalisz. Nie raz podłączałem laptopowe dyski do komputera stacjonarnego. Dyski 2.5 korzystają z linii 5V a taka także istnieje w tradycyjnym zasilaczu.
Dysk z laptopa bez problemu działał jako główny dysk w stacjonarnym kompie. Żadnych zworek nie zmieniałem. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie, fachową pomoc i rozwiązanie problemu!
Wątek rozwiązany.
Przekierowanie