Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Sony Vaio przegrzewa i wyłącza się
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Posiadam laptopa Sony Vaio VGN-NW21SF. Przez 2 lata laptop spisywał się bardzo dobrze, pracował stabilnie, nie grzał się (no chyba że przy grach). Od roku pojawił się drobny problem dysku: bardzo rzadko, ale jednak zawieszał się system, dysk przy tym pracował jak traktor. Można było tylko wtedy zrobić reset. Od 2 tygodni pojawił się o wiele poważniejszy problem. Laptop ni stąd, ni zowąd zaczął się bardzo mocno grzać i wyłączać samoistnie. Nigdy wcześniej nie czułem gorąca na klawiaturze, teraz lewa strona od procesorów jest gorąca. Wymieniłem więc pastę termoprzewodzącą, przeczyściłem cały radiator itd. Niestety nic nie pomogło. Po złożeniu komputera nawet nie chciał odpalić, jednak wymieniłem miejscami pamięci ram i to niespodziewanie pomogło (nie wiem wogle co to miało wspólnego z tym problemem, system widzi pełne 4 gb pamięci, zamieniając miejscami kości ramu komputer odpala). Windows miał duże zużycie CPU, często 100% i się wtedy wyłączał (z tego co pamiętam to 98% zużywał proces svchost.exe). Jednostka grzała się nawet na Linuxie Live Cd, mimo wszystko system jednak przeinstalowałem. Myślę, że to nie wina dysku, ponieważ dzisiaj system zrobił chkdsk i wszystko przebiegło sprawnie. Pewnie to wina CPU, albo GPU (chciałem sprawdzić indeks wydajności, wiedząc że to taki drobny test dla procesorów. System zawiesił się i wyłączył po około minucie testu). Dodam jeszcze, że jak system się wyłączy, trzeba kilka razy robić reset, ponieważ nie odpala się bios, tj. nie wyskakuje ikona VAIO. W załączniku temperatury ze SpeedFan.
Pozdrawiam

PS. Muszę dodać, że trochę spadła wydajność laptopa. Gdzieś mi się również obiło o uszy że może być uszkodzony scalak, ponieważ jak zatykam dolne kratki wentylatora, obroty nie wzrastają.
Dalej stawiam na uszkodzony system chodzenia. Jeśli masz to dobrze skręcone a temperatury nadal zbyt wysokie dotykając klawiaturę lub spód laptopa to ciepło nie może być efektywnie przetransportowane na zewnątrz. Może się to dziać np przez uszkodzony heatpipe - http://pl.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe
Do sprawdzenia w serwisie układ sterujący pracą wentylatora - rezystor + sensor temperatury (samymi obrotami zarządza część programu w biosie).
Wysoka temperatura wpływa w zdecydowanym stopniu na pracę chipsetu - przez to może się wyłączać.
Praca wentylatorów wydaje mi się w porządku, bo komp się troszkę podgłośnił. Mam jeszcze pytanie; do wymiany rozumiem idzie sam radiator, jesteś pewny że to jest przyczyną, może coś innego? Niechętnie szedłbym do serwisu tylko po wymianę radiatora, I gdzie mogę kupić tą część najtaniej, jeśli wogle można ją kupić, bo szukałem w google i na allegro i nic nie znalazłem...
Sorry ale takim tokiem rozumowania to tylko prędzej wykończysz ten sprzęt. Lapka nie mam przed oczami więc konkretnej diagnozy nie podam, widzisz tu gdzieś czarodzieja ? Bez dokładnego obejrzenia płyty głównej nie ma o czym dyskutować.
Czy po czyszczeniu te temperatury mocno spadły ? W jakim stopniu spadły, czy odczuwasz organoleptycznie spadek na wyjściu z obudowy. Jaką pastę zastosowałeś ? Nie każda pierwsza lepsza pasta z brzegu gdyż jest wiele rodzajów do takich czynności się nadaje - specyfikacja producenta sprzętu. Czy jesteś pewien, że dobrze złożyłeś układ chłodzenia.
Obierz sobie za cel serwis i idź na wycenę bo za jakiś czas już możesz nie mieć czego włączyć.
Sprawdź sobie także dysk wykonując porządną diagnostykę - masz opisane w niejednym wątku na forum.
Trzeba będzie iść do serwisu i looknąć co tam do wymiany, wątek uważam za rozwiązany
Wątek rozwiązany.
Przekierowanie