Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Niepożądana automatyczna zmiana konfiguracji ekranu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich.
Mam problem z podłączeniem telewizora przez HDMI do laptopa. Niby wszystko działa obraz się wyświetla ale jeśli wyłącze telewizor lub nawet przełącze wejście sygnału w telewizorze z HDMI2 (PC) na antenę lub HDMI1 to system wykrywa to i zmienia konfigurację ekranu (oraz wyjście dźwięku) przełączając pulpit na ekran laptopa.
Jak wymusić aby system nie zmieniał sobie konfiguracji kiedy nie jest to potrzebne tzn. kiedy nie zrobi tego świadomie użytkownik?
Szukałem czegoś w google ale nie za bardzo wiem pod jakim hasłem szukać Smutny.
Moja konfiguracja to: Windows 7 Home 64 bit laptop asus N81jv telewizor LG.
Kabel HDMI masz pewnie w wersji 1.4, co za tym idzie jest to kabel dwukierunkowy. Komputer wykrywa, czy obiekt docelowy jest aktywny, czy nie, a co za tym idzie w momencie braku sygnału aktywności z HDMI w TV laptop stwierdza, że urządzenie zostało odłączone i dlatego obraz wraca na laptopa. Dzieje się tak w każdym laptopie, jest to zabezpieczenie przed przypadkowym rozłączeniem mające na celu zachowanie pełnej kontroli na lapkiem. Musisz się przyzwyczaić i nie klikać przypadkowo na guziki w pilocie. Jeżeli obraz wróci na lapka, to wystarczy zastosować kombinację klawiszy FN + klawisz funkcyjny wielu ekranów(u mnie w ASUS'ie jest to F8).
No właśnie i jak wyłączyć takie niepożądane zachowanie? Nie jest to ograniczenie sprzętowe a systemowe. Nie każda aplikacja pełnoekranowa zniesie takie przełączanie ekranu sczególnie że na telewizorze jest 1920x1080 a na ekranie laptopa 1366x768,
Ciekawy efekt jest wtedy kiedy wszyscy śpią dźwięk w telewizorze jest ściszony a na laptopie nie. Do zachowanie kontroli nad komputerem wystarczy ręczne przełączanie ekranów kombinacją klawiszy. A tu system stara się być mądrzejszy od użytkownika Smutny
No niestety jest w systemie takowe "zabezpieczenie", tego nie obejdziesz. Skoro w tv przełączyłeś przypadkowo port hdmi na inny, to tak jak byś wypiął nagle kabel, bo traci sygnał całkowicie i się przestawia. To jest jak wyjęcie pendrive'a z portu usb. Przeglądasz go, a jak wyjmiesz to się zamknie okno z jego zawartością. Albo jeszcze prościej. Jak wyjmiesz wtyczkę z prądu, to się wyłączy, a nie będzie działał(pomijamy fakt baterii). Jak brakuje sygnału z TV na hdmi, to karta graficzna nie może wyświetlić na dostępnym ekranie(w tym wypadku ekran laptopa) większej rozdzielczości, jaka była na TV. Jest to fizycznie niemożliwe.
Porównanie do pendrive jest niezupełnie trafione. Nie chodzi o fizyczne odłączanie sprzętu od komputera. Jeśli telewizor jest odłączony ekran nie ma być wyświetlany. Dla innych OS nie jest to problemem, problem ma tylko windows i właśnie to chciałbym poprawić. Nie chce mi się wierzyć aby nowoczesny system operacyjny nie mógł dać sobie rady z tak prostą sprawą jak przełączenie stanu urządzenia wyświetlającego.
Czy windows jest tak ograniczonym systemem że nie można nawet sprawdzić co aktualnie nadają w telewizji bez wyłączania aplikacji pełnoekranowych?.
Gorzej włączenie telewizora nawet kiedy jako żródło obrazu nie jest wybrane wejście z PC powoduje uciążliwe miganie ekranu w laptopie chociaż to też nie jest konieczne.
Skoro ekran miga nawet jak nie ma przekazywania obrazu na telewizor, to być może w laptopie jest jakaś wada fizyczna, która to powoduje. Sprawdź lapka pod tym kątem. Użyj linuxa w wersji live i sprawdź działanie.
Mam zainstalowanego linuksa i nie mam problemu z telewizorem, system wykrywa telewizor pozwala ustawić dowolną konfigurację monitorów i nie rekonfiguruje sobie niczego przy przełączeniu kanałów. Miganie ekranu w windows spowodowane jest próbą zmiany konfiguracji wyświetlania przez system. Efekt jest taki że jeśli dzieciak gra telewizor jest wyłączony, i ktoś go włączy to w system próbuje rekonfigurować ustawienia wyświetlania. Jest to męczące i całkowicie zbędne, nie za bardzo znam się na windows ale podejrzewam że jest jakiś sposób na wyłączenie automatycznej konfiguracji monitorów tyle że przeszukałem ustawienia nvidii, intela sprawdzałem w menedżerze sprzętu i nic nie znalazłem, w rejestrze nie wiem czego szukać więc wolę nie kombinować Smutny
To musi być gdzieś w ustawieniach grafiki w zakładce wiele monitorów. Rejestru nie ruszaj, nic to nie zmieni.
Tam nic nie znalazłem Smutny niezależnie co ustawię w ustawierniach wyświetlania to system i tak sobie wszystko rekonfiguruje przy przełączeniu telewizora na antenę. Co ciekawe jeśli wbudowany wyświetlacz LCD jest wyłączony przez kombinację klawiszy przy przełączeniu telewizora system go nie włącza, czyli prawidłowo. Jednak dalej przerzuca wyjście na monitor wewnętrzny bo przy ponownym włączeniu telewizora na źródło z HDMI widać że pulpit jest z powrotem skalowany z rozdzielczości laptopa na telewizor. Chyba na razie dam sobie spokój Smutny
Powinna być jeszcze aplikacja do zarządzania złączem HDMI i w niej powinieneś znaleźć rozwiązanie swojego problemu.
Niestety Uśmiechnięty, przeszukałem cały panel sterowania nie ma tam nic o HDMI. Jeśli wyszukuje HDMI w menu start znajduje mi tylko "Połącz z projektorem" i "Podłącz ekran zewnętrzny" nie ma tam nic o konfiguracji zachowania komputera przy podłączaniu urządzeń przez HDMI.
Przekierowanie