Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Nowy laptop - jakie powinny być pierwsze kroki po włączeniu?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Siemka Uśmiechnięty

W środę będę miał nowego lapka z 7 Home Premium i chciałbym się dowiedzieć co powinienem lub muszę zrobić po pierwszym włączeniu? Pierwsze co mi przyszło do głowy, to takie sprawy:

- zainstalowanie sterowników do grafiki, dźwięku, WiFi, BT
- zainstalowanie DirectX 11
- zrobienie kopii systemu na płytach z partycji Recovery (jak to zrobić?) na wszelki wypadek, gdyby było potrzebne wyzerowanie

Jeżeli źle piszę, to mnie poprawcie i dopiszcie jeszcze co należy zrobić.
Sterowniki powinien miec wszystkie od razu zainstalowane, jeśli kupujesz nowy ze sklepu, bądź allegro.
No też mi się tak wydaje, ale chyba nie zaszkodzi jak zainstaluje np. stery od grafiki, bo przecież mogą być nowsze?
Jeśli ze sklepu lub allegro:
stery są już zainstalowane do grafy, dx11 już jest, wifi [jedynie skrótem Fn+f3 włączasz, jeśli jest wyłączone wifi i skrót zależy od laptopa, u ciebie może być inaczej], bt już jest [tak samo jak z wifi], kopie zapasowe poczytaj w sieci jeśli ci na tym zależy, ja w życiu robiłem jedną kopie zapasową i nigdy jej nie użyłem, marnacja czasu, jakby coś format i po sprawie.
Ogólnie po zakupie laptopa masz już wszystko gotowe, jedynie przejdziesz przez kilku etapowa konfiguracje takie jak nazwa konta i to tyle.

edit. oczywiście że możesz zainstalować nowsze i proponuje to zrobić bo w wielu nowych grach zwiększa to znacznie wydajność, jeden numerek wyżej sterów, a czasem poprawia wydajność nawet o 1/3 w jednej danej grze.
Cytat:ja w życiu robiłem jedną kopie zapasową i nigdy jej nie użyłem, marnacja czasu, jakby coś format i po sprawie.
Ale nie mogę zrobić formata, przecież nie będę miał płytki. Czytałem na razie trochę pobieżnie o Recovery, że w 7 w przypadku braku płytki właśnie z niej tworzy się jakąś kopię systemu czystego i nadpisuje czy czyści to co jest? Jak to wygląda?

edit:

A lapek jest z x-kom.pl , więc luz Cwaniak

edit2:

http://windows7forum.pl/pytania-odnosnie...13418.html O to mi chyba chodzi

Cytat:edit. oczywiście że możesz zainstalować nowsze i proponuje to zrobić bo w wielu nowych grach zwiększa to znacznie wydajność, jeden numerek wyżej sterów, a czasem poprawia wydajność nawet o 1/3 w jednej danej grze.
Spoko upewnić się chciałem czy w 7 jest tak samo, bo będę miał do czynienia z nim pierwszy raz w życiu nie licząc zabawy w wersje RC
Kopi systemu nie musisz robić, bo masz partycję Recovery, bądź rzadziej spotykane, płytę recovery z systemem i ona służy do ponownej instalacji systemu.
Czyli jeżeli będę potrzebował ponownej instalacji systemu z jakiegokolwiek powodu, to używam po prostu partycji Recovery? Czy lepiej nagrać ją na płytki, jest jakaś różnica w korzystaniu?
Ja bym nagrał ją też na płytkę Uśmiechnięty.
Czasami się zapomni wpakuje się płytkie z jakimś innym systemem i baj-baj Recovery.
I odpowiedź na twoje pytanie tak po prostu używasz partycji Recovery w celu instalacji systemu.
A pierwszy krok, to do sklepu po kratę pianki, co by się lapek nie popsułZacieszaczZadowolony
haha Zacieszacz

Wydzielenie osobnej, nowej partycji.
Podejrzewam, że dysk będzie podzielony na dwie lub trzy partycje (Recovery, systemowa i ewentualnie oprogramowanie producenta). Koniecznie chce sobie wydzielić partycje na moje pliki (cała pozostała ilość GB) i teraz jest pytanie - za pomocą systemowego oprogramowania do zarządzania dyskami czy osobnym programem ( http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Parti...12861.html czy np. http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Prog...13209.html )
W zasadzie tylko z Samsungiem spotkałem się, że nie robił typowe recovery ale zrzut całej partycji.

To co na początku jeszcze musisz zrobić to uformować baterię. Na pewno będzie tylko częściowo naładowana. Po rozpakowaniu wyjmij ją. Zrób sobie całą konfigurację i nośniki odzyskiwania na zasilaczu. Jak skończysz, wyłącz go tylko włóż baterię, rozładuj do zera. Potem jeszcze odpal bios niech ta baterię dobije i po wyłączeniu ładuj do max, ze 3 cykle wystarczą.

Ja bym jeszcze wyłączył/usunął niektóre śmieci jakie daje producent programikiem OC Decrapifier - http://pcdecrapifier.com/download (opis jest gdzies na forum)
Oczywiście pobranie poprawek oraz zainstalowanie ochrony antywirusowej wg własnego uznania - na forum masz odpowiedzi.
Ze sterownikami do grafiki to ciężki temat bo producenci lapków przerabiają je pod swój własny sprzęt. Czasem z referencyjnymi może się coś pochrzanić.
Kolejna rzecz warta poświęcenia uwagi to stworzenie sobie drugiej partycji do przerzucania danych, żeby wszystko nie wisiało na partycji systemowej.
Aha, no i zabezpieczenie naklejki licencyjnej od spodu COA. Są modele w których dość szybko się wycierają.

Edit: wystarczy systemowe zarządzanie dyskami
Cytat:To co na początku jeszcze musisz zrobić to uformować baterię. Na pewno będzie tylko częściowo naładowana. Po rozpakowaniu wyjmij ją. Zrób sobie całą konfigurację i nośniki odzyskiwania na zasilaczu. Jak skończysz, wyłącz go tylko włóż baterię, rozładuj do zera. Potem jeszcze odpal bios niech ta baterię dobije i po wyłączeniu ładuj do max, ze 3 cykle wystarczą.
Ostatnio mocno się interesowałem bateriami litowo-jonowymi i ich formowaniem (nie formatowaniem jak to niektórzy sądzą) tuż po zakupie, bo brałem SE Xperia X8 i tego rodzaju baterii nie wolno formować, bo to w ten sposób pomagasz jej umrzeć Zadowolony (na forach pełno tego tematu czy nawet na Wikipedii). Li-ion trzeba ładować często i krótko, bron boże przeładowywać i dopuszczać do całkowitego rozładowania. Chyba, że w przypadku lapków jest inaczej, ale wątpię, bo tu chodzi o rodzaj baterii...

Co do śmieci producenta, to bardzo chętnie, ale boje się, że coś mi się brzydko mówiąć zesra w systemie wtedy. W końcu to ingerencja w to, co dał producent domyślnie.

Poprawki z Windows Update i antywir spoko, wiem o tym.

Cytat:Ze sterownikami do grafiki to ciężki temat bo producenci lapków przerabiają je pod swój własny sprzęt. Czasem z referencyjnymi może się coś pochrzanić.
No to w takim razie mam instalować ściągnięte najnowsze ze strony NVidii czy zostawić te, które są domyślnie? Wydajnościowo może być gorzej jeżeli zostawię.

Cytat:Kolejna rzecz warta poświęcenia uwagi to stworzenie sobie drugiej partycji do przerzucania danych, żeby wszystko nie wisiało na partycji systemowej.
Co masz na myśli? Jakaś kopia partycji systemowej?

Cytat:Aha, no i zabezpieczenie naklejki licencyjnej od spodu COA. Są modele w których dość szybko się wycierają.

Edit: wystarczy systemowe zarządzanie dyskami
Ok

Aha i tak swoją drogą, to mowa o tym lapku http://allegro.pl/acer-as5755-i3-2330m-4...00692.html
Do tego dorzucę szybką instalację wielu programów.
Żeby nie szukać po stronach i instalować po kolei tych, których używałeś do tej pory skorzystaj z
Ninite,
w godzinę masz poinstalowane wszystko co potrzeba.
Przy podziale partycji zwróć szczególną uwagę na partycję Recovery, i małą ok. 100mb. nie ruszaj ich. Płytka z Systemem jak najbardziej, nigdy nie wiesz kiedy się przyda np. do naprawy systemu. Jak zawiedzie Recovery masz koło ratunkowe.
Usuwanie dodatków od producenta laptopa (za to bierze kasę, żeby wcisnąć co się da) w niczym nie zagraża pracy Systemu. Ty wybierasz czy chcesz je mieć.
W ten sposób powstał dość zgrabny poradnik. Jednak aby był pełniejszy watro nie zapomnieć o konfiguracji połączenia z internetem ( a może od tego zacząć ) oraz od ustawienia Update i personalizacji.
Może wyższe sfery podepną ten temat? :>

Cytat:Do tego dorzucę szybką instalację wielu programów.
Żeby nie szukać po stronach i instalować po kolei tych, których używałeś do tej pory skorzystaj z
Ninite,
w godzinę masz poinstalowane wszystko co potrzeba.
Robiłem już dziesiątki razy instalkę XP i za każdym razem wszystko powoli i pokolei, lubię mieć pełną kontrolę nad tym co jest zainstalowane.

Cytat:Usuwanie dodatków od producenta laptopa (za to bierze kasę, żeby wcisnąć co się da) w niczym nie zagraża pracy Systemu. Ty wybierasz czy chcesz je mieć.
Czyli mogę to bez obaw zrobić programem, który podał thermalfake?

Cytat:W ten sposób powstał dość zgrabny poradnik. Jednak aby był pełniejszy watro nie zapomnieć o konfiguracji połączenia z internetem ( a może od tego zacząć ) oraz od ustawienia Update i personalizacji.
To w drugiej kolejności po zainstalowaniu niezbędnych sterowników jeżeli jakichś nie będzie. Konfiguracja sieci będzie polegała tylko na wpisaniu hasła do sieci WiFi, bo mam ją w całym domu Cwaniak

edit:

Jaką wielkość partycji systemowej ustawić, jaka jest bezpieczna?
Tak możesz. Programy typu darmowe antywirusy, programy do rejestracji produktu, badziewne gierki, dodatkowy nie potrzebny soft, toolbary. Program usunie tylko to co mu zaznaczysz.
http://pcdecrapifier.com/removes
Zostaw tylko programy do obsługi np kamerki, klawiszy funkcyjnych, wifi.

Może by tak zespolić do kupy i wrzucić poglądowy poradnik do faq.
Cytat:Tak możesz. Programy typu darmowe antywirusy, programy do rejestracji produktu, badziewne gierki, dodatkowy nie potrzebny soft, toolbary. Program usunie tylko to co mu zaznaczysz.
http://pcdecrapifier.com/removes
Zostaw tylko programy do obsługi np kamerki, klawiszy funkcyjnych, wifi.
Ok dzięki

Jaką wielkość partycji systemowej ustawić, jaka jest bezpieczna?
Rozsądne i bezpieczne jest ok. 50 GB.
Ok, zadam jeszcze raz pytanie, bo ominęliście pewnie Cwaniak

Cytat:Ze sterownikami do grafiki to ciężki temat bo producenci lapków przerabiają je pod swój własny sprzęt. Czasem z referencyjnymi może się coś pochrzanić
No to w takim razie mam instalować ściągnięte najnowsze ze strony NVidii czy zostawić te, które są domyślnie? Wydajnościowo może być gorzej jeżeli zostawię.

Cytat:Kolejna rzecz warta poświęcenia uwagi to stworzenie sobie drugiej partycji do przerzucania danych, żeby wszystko nie wisiało na partycji systemowej.
Co masz na myśli? Jakaś kopia partycji systemowej?
W przypadku sterów do grafiki instalacja najnowszych nie jest najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Często więcej psuje, niż poprawia. W tym przypadku polecam użycie aplikacji typu DriverMax, która znajdzie, pobierze i zainstaluje najodpowiedniejszy sterownik do Twojej grafiki. Czasem może nie dodać Panelu sterującego, ale to możesz sobie spokojnie najnowszą wersję bez driverów pobrać, np CCC dla ATI.
Co do drugiego problemu, to chodzi tu od podzielenie partycji C, która zajmuje prawie całą przestrzeń dyskową na dwie mniejsze. Czyli używasz albo narzędzi systemowych, albo aplikacji zewnętrznych i dzielisz partycję C na dwie. Dla C pozostawiasz np 40 GB(40960 MB), a resztę przeznaczasz na drugą partycję, na której będziesz trzymał wszystkie swoje pliki, np filmy, muzykę, zdjęcia itp. Możesz tą przestrzeń podzielić albo na jeden dysk, albo stworzyć więcej partycji, ale to już zależy od wielkości dysku i Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, ze 1 GB to 1024 MB, więc gdy będziesz tworzył partycje, użyj kalkulatora dla przeliczenia rozmiaru.
Stron: 1 2
Przekierowanie