Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Zawieszanie się laptopa przy "ponownym uruchomieniu"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Opis sprzętu:
Laptop Asus X51R.
Zainstalowany Windows 7 Home Premium 32bit, czysta instalacja wraz z formatowaniem dysku, płyta oryginalna (nieprzerabiana, nie ściągnięta z netu).
Ze względu na brak wsparcia dla Windows 7 ze strony Asusa, zainstalowane sterowniki to:
- Realtek High Definition Audio ze strony realteka,
- AMD Catalyst Display Driver 10.2 dla Visty ze strony amd,
- pozostałe to automatycznie zainstalowane przez Windows podczas instalacji i/lub aktualizacji.
Problem:
Zawieszanie się podczas ponownego uruchamiania. Podczas normalnego uruchomienia wszystko działa jak należy, brak jakichkolwiek innych objawów. Problem objawia się tylko (i jednocześnie zawsze) podczas ponownego uruchamiania, czy to po aktualizacji systemu czy też wybraniu "Uruchom ponownie" z menu start. Problem nie zależy od czasu pracy (temperatury) laptopa. Zawieszanie następuje zawsze po restarcie systemu, także za pierwszym razem przy instalacji.
Zawieszenie następuje przed uruchomieniem systemu operacyjnego, podczas startu Bios-u. W prawym dolnym rogu jest kod 0040. Bios jest uaktualniony ze strony asusa do tego modelu.
Nie wiem czy problem występował wcześniej (tzn. jak była Vista). Właściciel lapka jest totalnie zielony (z naciskiem na totalnie) i nie udało mi się wydobyć z niego żadnej wartościowej informacji, oprócz tego że laptop "nie działa za dobrze" i chce siódemkę.
Na dysku są trzy partycje:
- recovery (oryginalna z Vistą),
- systemowa (ta formatowana z Windows 7)
- z danymi (nie ruszana).
Do laptopa nie są podłączane żadne dodatkowe urządzenia (ani usb, ani poprzez pccard).
Próby naprawy z płytki instalacyjnej, typu "bootrec.exe /fixmbr", nie przyniosły żadnej poprawy.

Jeżeli ktoś spotkał się z takim problemem i/lub zna rozwiązanie, proszę o odpowiedź. Nie interesują mnie rady typu "zainstaluj system ponownie", ani jakieś rady na oślep.

Na chwilę obecną oddałem lapka właścicielowi z instrukcją co ma nacisnąć gdy to się wydarzy, ale jak będę miał jakąś sensowną podpowiedź to wolałbym przynajmniej spróbować to naprawić.

[dopisek]
@thermalfake
- memtest nie wykazał żadnych błędów (ale tylko 4 pełne przebiegi),
- niestety nie odczytałem SMART, w tej chwili nie mogę tego zrobić bo oddałem lapka właścicielowi. Jednak przez cały czas gdy go miałem nie było błędów, a także CHKDSK ich nie wykazał.
Jak tylko będę miał możliwość sprawdzę "co mówi" SMART, co prawda nie sądzę aby przyczyną był twardziel - ale SMART da mi pewność.
Standardowo na wstępie:

- test pamięci RAM memtest86
- diagnostyka dysku twardego: skanowanie sektorów jak i odczyt SMART programami typ mhdd/victoria/hd tune

Narzędzia diagnostyczne znajdziesz na płytach ratunkowych np hiren's boot cd.

Cytat:Na dysku są trzy partycje:
- recovery (oryginalna z Vistą),
- systemowa (ta formatowana z Windows 7)
- z danymi (nie ruszana).

Nie trzy a cztery bo jeszcze dochodzi zastrzeżona (boot) dla siódemki.
Witam,

Moim zdaniem problem leży po stronie sterowników, odinstalowałbym sterowniki Realtek High Definition Audio, AMD Catalyst Display Driver 10.2 i zobaczył jak się zachowuje system ? Jeśli byś miał zamiar zainstalować to tylko sterowniki ze strony producenta pod system Vista x86.
Stery ze strony producenta:
http://support.asus.com/Download.aspx?SL...&p=3&s=100
(28.10.2011 16:04)martin1984r napisał(a): [ -> ]Witam,

Moim zdaniem problem leży po stronie sterowników, odinstalowałbym sterowniki Realtek High Definition Audio, AMD Catalyst Display Driver 10.2 i zobaczył jak się zachowuje system ? Jeśli byś miał zamiar zainstalować to tylko sterowniki ze strony producenta pod system Vista x86.
Stery ze strony producenta:
http://support.asus.com/Download.aspx?SL...&p=3&s=100

Cytat:Zawieszanie następuje zawsze po restarcie systemu, także za pierwszym razem przy instalacji.
nie sądzę aby to była wina sterowników, ten problem był od razu, już po pierwszym uruchomieniu przy instalacji, zanim jeszcze ściągnąłem te sterowniki
jeśli już to jakaś pozostałość na dysku znajdująca się poza sformatowaną partycją
w ostateczności sformatuję cały dysk i zainstaluję system od nowa, nie zrobiłem tego do tej pory ponieważ nie miałem aż tyle czasu aby ponownie instalować wszystko od nowa (system, programy, aktualizacje itp.)
poza tym jeśli problem wynika z uszkodzenia lapka, cały trud ponownej instalacji pójdzie na marne
Sprawdź czy masz włączone ACPI w biosie? Napisałeś pod czas startu biosu, więc może tu być problem, sprawdź jaką masz wersje BIOS'u 209 jeśli ten zmień np. na wcześniejszą BIOS 208.
(28.10.2011 18:42)martin1984r napisał(a): [ -> ]Sprawdź czy masz włączone ACPI w biosie? Napisałeś pod czas startu biosu, więc może tu być problem, sprawdź jaką masz wersje BIOS'u 209 jeśli ten zmień np. na wcześniejszą BIOS 208.

ACPI jest włączone. BIOS był uaktualniony do najnowszej wersji, czyli 209 (aktualizacja BIOS-u to była pierwsza myśl gdy stwierdziłem usterkę). Wiesz coś na temat ver. 209? Czy strzał na oślep? Tak czy inaczej warto spróbować.

Na początku tygodnia zabiorę się do roboty, sprawdzę co mówi SMART o dysku i zrobię downgrade BIOS-u. Jak to nic nie pomoże to zrobię backup partycji i sformatuję cały dysk. Jak to nie pomoże to dam sobie spokój, to już wiekowy lapek i mógł się zepsuć.
W każdym razie dzięki za rady!
Przekierowanie