Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Karta graficzna kończy żywot?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Od dwóch dni mam bardzo poważny problem. Chciałem sobie przeczyścić kompa, a kurzu było oj było Zacieszacz. Wziąłem odkurzacz, odkurzyłem...Chciałem zobaczyć, czy jest pasta termo przewodząca na procku, ale znając radiatory od Intela dla Socket 775, są straszne oporne w demontażu. Zaciski dałem tak jak były, przylegały do proca żeby mieć lepsze chłodzenie. Zamontowałem kartę graficzną, podłączam wszystko. A tu zomg. BIOS nie startuje. Żadnych beepów nie było, żadnej sumy kontorlnej. Docisnąłem kartę, zaskoczył ale baaaaarrdzoo był spowolniony, a później się wyłączył. Dopiero za którymś razem zaskoczył. Przykręciłem kartę, i po problemie Zacieszacz. Uradowany stabilnością kompa, odpaliłem sobie Left 4 Dead. Ale nawiedził mnie kolejny problem. Kiedy pogram 3-5-10 minut w byle jaką grę (nawet na tych które mają słabe wymagania), na monitorze robią się paski, i mam wrażenie że mam pionowego Tetrisa , po 2 sekundach monitor wyświetla "brak sygnału" a dźwięk się powtarza i stoi w miejscu. Daje reset, BIOS nie zaskakuje. Dopiero po wyłączeniu i włączeniu, znowu BIOS zaskakuje. Nie wiem co robić. To już mnie irytuje...

Specyfikacje Komputera:
ASUS P5VD2-MX
2 GB RAM
Nvidia GeForce 7100 GS
ModeCom Feel 350 W
Albo procesor ci się gotuje, choć to raczej mniej prawdopodobne. Sprawdź jakie są temp. procka i karty przed owym "tetrisem".
Możliwe że karta kończy żywioł.Sprawdz na innej karcie.Przydało by się też wymienić zasilacz bo firma niezbyt dobra.
Jak wykazał GPU-Z w stanie spoczynku mam 57 stopni a w stresie 72 stopni. Sęk w tym że ja bez chłodzenia już dawno ujeżdżam, a dopiero po wyjęciu z magistrali karty, zaczęło się to robić. Jedynie w co mogę grać bez obawy to gry od DOS'a (MK II DN 3D, Doom, Wolf 3D)
A jaki procesor?
Nie ma to jak jakość xDD
Intel Pentium D Dual Core 2,80 GHz
Procek ma wysokie temp dokup chłodzenie do niego i zasilacz zmien
Akurat mam wentylatorek zamontowany. Temperatury proca 32 stopnie. Tam gdzie opisywałem o temperaturze, raczej chodziło mi o temperaturę karty graf podczas spoczynku i stresu Zacieszacz
A te wcześniejsze temp były do karty graficznej (57 , 72) czy do proca?
(07.05.2011 17:21)szymo24 napisał(a): [ -> ]A te wcześniejsze temp były do karty graficznej (57 , 72) czy do proca?

Do karty. Co do zasilacza, jaki mam kupić. Jaka moc będzie najodpowiedniejsza do GeForce 9500 GT który mam zamiar kupić Zacieszacz
To wysokie temp karty.Karta się przegrzewa i przez to masz paski.Karta do wymiany a co do zasilacza to co najmniej 400 W dobrej firmy np. (chieftec, ocz ,fortron) GeForce 9500 GT? karta nieopłacalna chyba że do neta
Niee, jestem typowym maniakiem gier. Lubie pocinać w klasyki, no i te nowsze
(07.05.2011 16:49)MrHacker234 napisał(a): [ -> ]Chciałem zobaczyć, czy jest pasta termo przewodząca na procku, ale znając radiatory od Intela dla Socket 775, są straszne oporne w demontażu.

Bzdura. Bierzesz płaski śrubokręt i na każdym zaczepie u góry masz wycięcie tak aby wsadzić śrubokręt i przy demontażu przekręcić zgodnie ze strzałką czyli w lewo. Następnie zdecydowanym ruchem odczepiamy każdy kołek. Do oczyszczenia powierzchnia procesora, powierzchnia radiatora także. Potem aplikujemy nową pastę rozsmarowywując cieniutko nawet nie musimy do samych brzegów, sama się "rozpłynie". Pasta nigdy się nie kończy/nie wysycha tylko z czasem kamienieje i traci właściwości cieplne.

Cytat:Zaciski dałem tak jak były, przylegały do proca żeby mieć lepsze chłodzenie.

Montując chłodzenie działamy w drugą stronę. Kołki odkręcamy w drugą stronę i wyciągamy lekko do góry. Potem przymiarka na płytę i zaciskamy z charakterystycznym "pstryk" kiedy kołek od spodu zakotwiczy się. Ten etap jest trudniejszy, czasem jest problem z zapięciem i lepiej jest płytę wyciągnąć a na końcu sprawdzić czy kołki przeszły na wylot otworów. Przez to możesz mieć delikatny prześwit i powierzchnie się nie stykają ze sobą.

Cytat:Zamontowałem kartę graficzną, podłączam wszystko. A tu zomg. BIOS nie startuje. Żadnych beepów nie było, żadnej sumy kontorlnej. Docisnąłem kartę, zaskoczył ale baaaaarrdzoo był spowolniony, a później się wyłączył.

Czyżby procesor po starcie bez chłodzenia dostał dużej temperatury a płyta przy zadanym progu wyłączyła cały sprzęt.

Cytat:Dopiero za którymś razem zaskoczył. Przykręciłem kartę, i po problemie Zacieszacz. Uradowany stabilnością kompa, odpaliłem sobie Left 4 Dead. Ale nawiedził mnie kolejny problem. Kiedy pogram 3-5-10 minut w byle jaką grę (nawet na tych które mają słabe wymagania), na monitorze robią się paski, i mam wrażenie że mam pionowego Tetrisa , po 2 sekundach monitor wyświetla "brak sygnału" a dźwięk się powtarza i stoi w miejscu. Daje reset, BIOS nie zaskakuje. Dopiero po wyłączeniu i włączeniu, znowu BIOS zaskakuje. Nie wiem co robić. To już mnie irytuje...

Robią się paski ze względu na padającą grafikę, odczepia się układ BGA od laminatu, ponadto może w tej grafice może panować zbyt duża temperatura lub GDDR'y są uszkodzone powodujące te błędy w postaci śmieci na ekranie.

Ja proponuję tak. Posprawdzaj raz jeszcze ale dokładnie cały montaż podzespołów to raz. Sprawdź specjalistycznym programem a jest ich wiele jakie masz temperatury (idle/load) to dwa. Nie wydaje mi się aby procesory Pentium 4 D z serii 8xx/9xx miały tylko 32st. One się naprawdę grzeją i nie mają takich wartości nawet po wstaniu systemu. Jakieś wątki na temat tych cpu są nawet tu na forum. Zobacz czy zapewnienie lepszego chłodzenia lub po prostu nawiewu na grafikę (radiatory) opóźni pokazywanie pasków.
Możesz też wyciągnąć grafikę i podłączyć do tej na płycie głównej (zintegrowanej), w nowsze gry nie ma co na niej grać ale sprawdzisz czy te czary mary to tylko sprawka 7100gs.
Dobrze by też było gdybyś sprawdził napięcia na zasilaczu (zanim polecisz kupić następny "bo kiepska firma", akurat seria feel III była nie najgorsza).

9500GT to już w zasadzie historia, coraz mniej dostępna w sklepach, no i do grania to ona nigdy nie była pretendentem. Teraz w granicach 300zł bym polecił HD5670.
(07.05.2011 18:47)thermalfake napisał(a): [ -> ]Czyżby procesor po starcie bez chłodzenia dostał dużej temperatury a płyta przy zadanym progu wyłączyła cały sprzęt.

Chłodzenie się włączyło, nie mogę sobie uświadomić dlaczego wolno chodził i wyłączał się nawet w BIOS'sie. Za mało prądu dostawał?. Co do radiatora, pamiętam czasy kiedy na kompach jeszcze królował Socket 478, szybko można było do proca się dostać Zacieszacz

PS: Czy 8800 GT to dobry wybór?
Nieprawidłowy montaż któregoś z podzespołów, uszkodzenie w czasie czyszczenia, może masz uszkodzone kondensator(y), przypalony punktowo laminat, któż to wie.

Zasadnicze pytanie za jakie pieniądze. Bo jeśli używka bez żadnej gwarancji to już nie zbyt wiele. Natomiast wydajnościowo i tak lepsza od podanej powyżej.
Wjedź sobie na komparator benchmarka i porównaj http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html
9500GT ddr3 vs 8800GT
8 ROP vs 16
16 TMU vs 56
32 SP vs 112
Tylko , że do tej grafiki stanowczo mocniejszy zasilacz (pobór mocy na poziomie 110W)
Dobra jest też 9600 GSO, do 200 zł kupisz a jest wydajna.Spokojnie pójdą na niej nowsze gry i niektóre nowe.
Przekierowanie