Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: XP Mode w Windows 7 (tutorial)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Tajna broń Windows 7 - tryb XP Mode.

W skrócie:

1. Omówienie
2. Wymagania
3. Instalacja XPM
4. Uruchamianie wirtualnej maszyny
5. Przykłady użycia
6. Podsumowanie

1. Omówienie

Piękny słoneczny poranek. Budzisz się (niekoniecznie rześki), bierzesz szybki prysznic i wychodzisz do pracy po raz kolejny myśląc o tym, jak bardzo nie lubisz poniedziałku.
Firmowy dzień zaczynasz od kubka kawy wypitej w towarzystwie kolegów i koleżanek, po czym decydujesz się siąść do komputera i przeczytać maile.

Ekran logowania… Ooo! Jaki ładny! Niebieski. Ach tak, przypominasz sobie: Przecież w weekend w firmie planowana była migracja ze starego, dobrego XP do Windows 7, nowego dziecka Microsoftu. Zobaczmy co my tu mamy… klikasz co popadnie wydając z siebie „Ochy” i „Achy”.

Ale przecież trzeba czasem popracować…. Prawda? Uruchamiasz Wspaniałą Firmową Aplikację… i czekasz… i czekasz… i czekasz… No, jeszcze trochę… Nagle komputer się resetuje i zamiast dobrze znanego ekranu powitalnego otrzymujesz bluescreena.
Uuu… Będzie problem. I co teraz? Mamy nowy system, który w tym konkretnym przypadku okazuje się całkowicie niefunkcjonalny. Na szczęście jest na to sposób. XP Mode RC.

XP Mode jest nową funkcjonalnością w Windows 7 adresowaną przede wszystkim do małych i średnich firm, które nie potrzebują profesjonalnego, korporacyjnego rozwiązania. Pozwala on na uruchomienie wirtualnej maszyny XP z SP3 w środowisku Windows 7 w celu umożliwienia pracy starszych aplikacji biznesowych oraz produkcyjnych, które nie są kompatybilne z platformą Windows 7 lub pracują niestabilnie. Dzięki XP Mode użytkownik ma możliwość używania wszystkiego co przynosi nowy system: poprawionego bezpieczeństwa, produktywności oraz niezawodności przy jednoczesnym zapewnieniu kompatybilności ze starszymi aplikacjami współpracującymi tylko ze środowiskiem Windows XP. W wersji RC wydanej czwartego sierpnia pojawiło się klika nowych features:

a) Łatwa i bezproblemowa instalacja – Windows XP Mode jest dystrybuowany jako update do systemu.
b) Interfejs użytkownika Windows Virtual PC (WVPC) stanowi integralną część Windows 7 – nie jest to osobna aplikacja ale komponent systemu operacyjnego.
c) Wsparcie USB – pojawiła się możliwość podłączenia fizycznych urządzeń USB w trybie XP Mode bezpośrednio z poziomu paska zadań systemu Windows 7 czyli urządzenia typu skaner, drukarka, pamięć flash będą dostępne dla zwirtualizowanych aplikacji.
d) publikowanie i uruchamianie aplikacji zainstalowanych na wirtualnym XP bezpośrednio z poziomu Windows 7 – jednym kliknięciem.
e) Przekierowanie drukarek – pojawiła się funkcjonalność pozwalająca na wysłanie wydruku bezpośrednio z wirtualnego XP na rzeczywistą drukarkę.
f) Współdzielenie schowka – możliwość wycinania/wklejania pomiędzy wirtualną maszyną a Windows 7
g) Możliwość współdzielenia wszystkich dysków komputera hosta na maszynie wirtualnej.

2. Wymagania:

• Windows 7 w wersji Professional, Enterprise lub Ultimate.
• Procesor wspierający technologię Intel VT lub AMD-V (opcja wirtualizacji sprzętowej musi dostać włączona w BIOSie)
• 2 GB pamięci RAM (rekomendowane)
• 15 GB przestrzeni dyskowej dla wirtualnego środowiska Windows (rekomendowane)

W celu określenia czy procesor wspiera wirtualizację sprzętową można użyć programu: Intel Processor Identification Utility 4.0 (link: http://programy.pcworld.pl/pc/programy/2....2009.html
lub AMD VT & Hyper-V Compatibility Check (http://programy.pcworld.pl/pc/programy/2...009.html), W zależności od modelu posiadanego procesora. Informacje na temat wsparcia technologii wirtualizacji sprzętowej znajdują się również na stronie producenta.

[Obrazek: 1.jpg]

Można również użyć narzędzia które proponuje Microsoft: http://www.microsoft.com/downloads/detai...laylang=en

3. Instalacja XPM

Instalację tryby XP Mode należy rozpocząć od pobrania wymaganych plików z witryny Microsoftu. W tym celu odwiedzamy stronę: [url]http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx[/url], gdzie należy wybrać architekturę Windows 7 na jakiej będzie używany XP Mode (32b lub 64b) oraz język Windows XP Mode:

[Obrazek: 37231178.png]

Po ściągnięciu obu plików zaczynamy od uruchomienia pliku: WindowsXPMode_en-us.

[Obrazek: 77838922.png]

Potwierdzamy chęć uruchomienia pliku klikając "Run". Następnie powita nas standardowe okno instalatora Windows. Klikamy Next.

[Obrazek: 54642300.png]

Następnie zostajemy poproszeni o podanie lokalizacji pliku dysku maszyny wirtualnej. Wymaga on co najmniej 1.6 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

[Obrazek: 78764443.png]

Po chwili wyświetli się okno końcowe informujące o pomyślnym zakończeniu instalacji trybu XP Mode. możemy teraz przystąpić do jego konfiguracji.

[Obrazek: 19217025.png]

Uruchamiamy drugi z pobranych plików: Windows6.1‐KB958559‐x86.msu (lub x64 – w zależności od wybranej architektury systemu Windows 7).

[Obrazek: 76308760.png]

Potwierdzamy chęć instalacji wybranej aktualizacji oraz zapoznajemy się z licencją.

[Obrazek: 69995922.png]

Następnie instalacja ...

[Obrazek: 75418690.png]

Ostatnią czynnością poinstalacyjną jest zrestartowanie komputera w celu wprowadzenia dokonanych zmian.

[Obrazek: 40757507.png]


Pora na konfigurację trybu XP Mode.
Po zrestartowaniu komputera należy kliknąć Start --> All programs --> Windows Virtual PC --> Windows XP Mode.
Konfigurację rozpoczynamy od przejrzenia umowy licencyjnej oraz jej zaakceptowania.
W następnym kroku należy podać ścieżkę docelową, gdzie zostanie zainstalowany plik konfiguracyjny dla wirtualnej maszyny Windows XP. Ważną rzeczą są również podawane tutaj poświadczenia użytkownika.

Domyślny login to XPMUser, który w systemie Windows XP będzie pracował na prawach lokalnego administratora. Rekomendowaną opcją jest zaznaczenie opcji: „Remember credentials”. Jeśli nie zostanie ona zaznaczona a użytkownik zapomni hasła, cały tryb XPM trzeba będzie skonfigurować od początku.

[Obrazek: konfig1.png]

[Obrazek: konfig2.png]

Ważne jest uświadomienie sobie, że wirtualna maszyna potrzebuje ochrony tak samo, jak Windows 7. W powyższym oknie dialogowym zaznaczamy opcję zezwalającą systemowi na uruchomienie Automatycznych Aktualizacji i klikamy Start Setup.

[Obrazek: konfig3f.png]

[Obrazek: konfig4.png]

[Obrazek: konfig5.png]

Standardowo instalacja potrwa kilka minut, a po jej instalacji zobaczymy znajome niebieskie okno Windows XP.

[Obrazek: 11.jpg][/a;ign]

4. Uruchamianie wirtualnej maszyny.

Uruchamianie XPM sprowadza się do kliknięcia w menu Start -> Windows Virtual PC -> Windows XP Mode

Po wykonaniu tej czynności pojawia się okno uruchamiania wirtualnej maszyny, z która można rozpocząć pracę.

[align=center][Obrazek: 12.jpg]

5. Przykłady użycia.

Jak już zostało wspomniane, zadaniem XP Mode było umożliwienie kompatybilności ze starszymi aplikacjami lub urządzeniami nie współpracującym z wyższymi niż XP wersjami Windows. Testowanie przydatności trybu XPM przeprowadziłam na 3 przypadkach: uruchamiając wyspecjalizowaną aplikację ETKA, wykorzystywaną między innymi w warsztatach samochodowych, uruchamiając skaner dla którego nie powstały sterowniki dla wersji systemu wyższej niż XP oraz uruchamiając niemłodą już, ale bardzo znaną grę Mario Bros.

Zainstalowanie aplikacji ETKA trwało dosyć długo ze względu na ilość plików instalacyjnych, okres oczekiwania wynagrodził widok bezproblemowo działającej aplikacji.

[Obrazek: 13.jpg]

W przypadku skanera MUSTEK 1200 UB wsparcie producenta zakończyło się wraz z wydaniem sterowników dla Windows XP. Użytkownicy nowszych systemów (Vista/7) zostali zmuszeni do zakupu nowego sprzętu lub pracy na Windows XP w celu możliwości pracy z urządzeniem. XP Mode dzięki możliwości podłączania urządzeń USB przypiętych do fizycznej maszyny rozwiązał problem – skaner został automatycznie wykryty, sterowniki pobrane z Internetu i zainstalowane. Praca ze skanerem stała się możliwa z Windows 7.

[Obrazek: 14.jpg]

Aby udowodnić, że XP Mode jest przeznaczone nie tylko dla małych środowisk biznesowych, uruchomiłam w wirtualnej maszynie XP niemłodą już, ale bardzo znaną grę Mario Bros.

[Obrazek: 15.jpg]

Podsumowanie:

Wydanie trybu XP Mode dla Windows 7 było strzałem w dziesiątkę. W łatwy i bezproblemowy sposób rozwiązany został problem kompatybilności starszych aplikacji i urządzeń, które stają się dostępne w zwirtualizowanej postaci. Co więcej: pokazuje, że system rzeczywiście ewoluuje i jest to powodowane próbą wyjścia w stronę użytkownika, brania pod uwagę jego sugestii oraz aplikacji, jakie wykorzystuje w codziennej pracy i zabawie.

Wytrąca również ostatni argument przeciwnikom migracji do Windows 7: „bo niekompatybilny”. Dzięki XP Mode przejście do nowego systemu wcale nie musi być koszmarem!

[urln=http://frezjadg.spaces.live.com/blog/]frezjadg[/urln]
XP Mode jest technicznym "cukiereczkiem" o którym będę opowiadać w półfinale konkursu "Speaker Idol" na konferencji MTS2009 Uśmiechnięty Trzymajcie kciuki! Zadowolony
XP mode nie lepiej w2k mode 100%zgodności (XP to SP5 dla w2k) a przy tym szybciej by chodziło Zadowolony
A 2 to jest nikomu nie potrzebne bo połowa inteli co to obsłużyła ma zablokowaną wirtualizacje a AMD umożliwia nawet na sampromie x2 korzystanie z tej funkcji Cwaniak
Zgadzam się. Nie to, że nie mogę akurat tego odpalić - choć dobra to jest sprawa. Mój Core 2 Duo nie pójdzie na tym. A dodatkowo to może polecę tą wersje programiku Intela do sprawdzania zgodności. http://www.intel.com/support/processors/...014921.htm
A zapomniałem wszyscy co mają Zablokowaną funkcje w Prockach intela niech użyją MS VirtualPC(testowane na Petaku4 bez HT na złączu MPGA).
Potrzebne, niepotrzebne - ale jest. A skoro jest - należy wiedzieć co to i jak to ugryźć.

Zamierzeniem tego dodatku jest to, co opisałam w artykule. Nie powiedziałam, że neguję inne sposoby rozwiązywania kompatybilności aplikacji tudzież inne sposoby wirtualizacji czy to aplikacji, czy to platform systemów operacyjnych. Zamierzeniem XP Mode jest dostarczyć funkcjonalność BEZ instalowania dodatkowego oprogramowania i zapewnić możliwość uruchamiania zwirtualizowanych aplikacji. XP Mode jest niejako KOMPONENTEM systemu operacyjnego - bo pojawia się jako update, a nie jako program do zainstalowania

Cóż... ja z tego korzystam... chociażby dlatego, żeby odpalać ten upierdliwy skaner Zadowolony.

"Bo na moim procesorze nie działa" - XP Mode wirtualizuje na poziomie sprzętu - stąd potrzebne jest natywne wsparcie VT (mówię o Intelu). Nie wypowiadam się o AMD, gdzie wparcie wirtualizacji jest standardem od dawien dawna. Virtual PC, o którym ktoś napisał jest parawirtualizatorem - co oznacza, że wirtualizuje na poziomie softwarowym. Inne znane wirtualizatory to np VBox czy VMWare (polecam). To jest rozwiązanie/a które uruchomicie na każdym systemie operacyjnym - bo maszyna gość nie rezyduje wtedy na poziomie sprzętu. Macie jeszcze Windows Server 2008 z Hyper V - całkiem ciekawe rozwiązanie do którego ostatnio się przekonałam (ale niestety, też wymaga wsparcia VT). To tyle tytułem migawkowego przeglądu rozwiązań wirtualizacyjnych.

Ciekawostka dla Was: XP Mode "gryzie się" z Virtual PC, więc na 1 systemie nie odpalicie obu rozwiązań. Albo jedno, albo drugie.
(Jest wprawdzie sposób: trzeba mieć Win7 x64 i Virtual PC odpalić w trybie kompatybilności z Vistą... ale to tak tytułem dygresji, żeby nie było że w ogóle się nie da. Bo się da. Natomiast jeśli macie Win7 x32 - sorry.)

Ktoś podrzucił nowszą wersję utila do procków Intelowych - super! Bardzo się cieszę, że była chęć i ochota Uśmiechnięty

Pozdrawiam was Uśmiechnięty
A ja mam takie pytanie. Podczas wlaczania jest napisane, ze mam wylaczona virtualizacje, mimo, ze jest wlaczona, ocb? Windows 7 x64 Gigabyte EX58-UD3R Intel Core i7 920
Ale twój proc ma blokadę Zacieszacz
Pisałem nawet jak masz Intel pentium 4 HT 3.0GHz który spokojnie obsłużył by wirtualizacje sprzętową to Intel jest taką żydowską firmą która ci nie pozwoli użyć tej funkcji bo musisz kupić Intel Pentium D tak samo jest z I7/CoreDou oraz Pentium/Celeron DualCore. Ty nawet nie możesz zmienić taktowania w większości modeli bo intel woli być kupił droższą wersje dlatego AMD wymiata bo jest UNLIMITED .
Kolega dobrze prawi Uśmiechnięty

Podobny problem miałam przygotowując komputer wzorcowy z labami na MTS2009:
potrzebowałam Win 2k8 z Hyper V... i suprajs: brak VT Zadowolony. NIby było... ale NIE było Zacieszacz

Kto chce niech sobie poczyta to się pośmieje Uśmiechnięty
http://frezjadg.spaces.live.com/blog/cns...!227.entry
Czyli mimo, iż w biosie mam Enabled i Intel zaznacza, że jest wirtualizacja w moim procku on sam to wszysko blokuje "bo tak i już"? Bardzo dziwne, nie da się jakoś tego obejść bo mam kilka programów które nie mają się zamiaru ruszyć bez XP, a wracać nie mam zamiaru.
Jaki Ty masz model procka? Jeśli na stronie Intela wyraźnie pisze, że proc ma wsparcie VT - powinno działać. U mnie jest Core 2 Duo T9300 i śmiga bez problemów. Sprawdź jeszcze tym progsem o którym tu pisaliśmy, czy rzeczywiście masz wsparcie VT. Gdyby rzeczywiście nie działało, będziemy myśleć nad najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Możesz podzielić się nazwami tych programów?
Nie jestem taki głupi, żeby tego nie sprawdzić. Sprawdzilem programem, który był na stronie Vitrual PC, na stronie Intela, w instrukcji i chyba gdyby nie bylo wirtualizacji to nie mógłbym w BIOSie na Enabled dać.

Tu screen z tego programu:
[Obrazek: n6ak9t.png]

Mobo to Gigabyte EX58-UD3R, system Windows 7 x64. Na prawdę nie wiem dlaczego tak się dzieje.

A co do programów. Są to autorskie porgramy używane w mojej firmie, które nie wiadomo dlaczego nie działają nigdzie poza Win XP. W domu mam niestety 7 i nie mam jak ich używać.
Może zadam głupie pytanie: A próbowałeś już zainstalować XP Mode? Czy na razie sprawdziłeś tylko czy masz obsługę VT?

Jaki w ogóle dostajesz komunikat z błędem?
Mam pytanie: Czy w tym XP MODE można uruchamiać gry takie jak FEAR 2 ? Bo ta gra na XP mi ładnie chodzi, natomiast na Windows 7 sie nie uruchamia. XP-MODE by pomógł ?
XP Mode to wirtualna maszyna Windows XP z SP3 rezydująca w systemie Uśmiechnięty więc grę odpalisz, aczkolwiek nie wiem czy będziesz zadowolony z szybkości i wydajności gry (nie wiem jakie ona ma wymagania sprzętowe).
A gdzieś czytałem że XP mode nie wspiera directx, więc sam już nie wiem.

"Jednak nie uruchomimy w ten sposób gier. Wirtualna maszyna nie posiada akceleracji sprzętowej dla grafiki."

Źródło - http://www.osinfo.pl/artykuly/windows-XP...7?page=all

Więc jak jest z tymi grami. Odpali się na XP mode czy nie ? Na innych forach pisze ze gry 3d nie odpalą się na XP mode.
Cytat:Więc jak jest z tymi grami. Odpali się na XP mode czy nie ? Na innych forach pisze ze gry 3d nie odpalą się na XP mode.

XP Mode korzysta z zasobów sprzętowych komputera hosta. Jeśli chodzi o grafikę - NIE próbowałam odpalać gier 3D aale z tego co kojarzę, XPM emuluje jakąś zwykłą standardową kartę graf, więc z odpaleniem gry 3D może być problem. Sprawdzę dokładnie jak wrócę z pracy do domu.
Zrobiłem dokładnie tak jak jest opisane w tutorialu. Zainstalowałem Virtual PC x64 następnie XP Mode x64 i po poprawnej instalacji XP Mode zaznaczam Launch XP Mode i po dojściu do wybrania rodzaju uaktualnień zamiast okienka z systemem czy przygotowaniem do niego wyskakauje:

[Obrazek: 10zcw8j.png].

Na prawdę nie wiem co z tym zrobić.
Coś mi czytanie ciężko idzieCwaniak i mam pytanie;P Mam Intela z blokadą VT a więc standardowe XP-mode nie chce działać. I teraz pytanie Cwaniak wystarczy zainstalować Virtual PC jak ktoś pisał ? Coś dodatkowo wtedy trzeba będzie robić ? Bo mam zaćmienie umysłowe.
Jeśli chcesz korzystać z maszyn wirtualnych możesz sobie wystawić jakiegokolwiek wirtualizatora programowego:
1. Virtual PC (x32 lub x64 zależności od tego jaki masz system)
2. VBox
3. VMWare

Następnie musisz stworzyć Wirtualną maszynę i zainstalować na niej system, jaki chcesz (XP, Serwer-jakiś-tam, win7, viste etc etc etc).
Tutoriali o tworzeniu maszyn jest w Sieci od groma i jeszcze trochę ... ale jeśli będziecie potrzebować to albo wam coś napiszę albo czegoś poszukam. Albo sami poszukajcie Cwaniak
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie