Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Zmiana rozmiaru partycji rozszerzonej (rozwiązany)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
jak widać w temacie - mam problem ze zmianą rozmiarów partycji na dysku, w chwili obecnej wyglądają one tak:

[Obrazek: clipboard02fu.jpg]

a chciałbym, żeby wyglądały mniej/więcej tak:
(od końca dysku...)
Programy E: - 50 GB
Stuff D: - 250 GB
System C: - ok 150GB - po prostu reszta...

operacje chciałbym wykonać nie tracąc danych... dysk jest dość dobrze zapełniony, na C: jest 70GB free, a na D: 30GB...

jak widać - na dysku jest jeszcze partycja systemowa (1,46 GB) i partycja odzyskiwania (10,40 GB) - w sumie daje to 4 partycje... czyli maksimum jakie dysk oferuje... nie mogę już zrobić żadnej partycji, na której mógłbym sobie "operować" (przenosić dane, zmieniać rozmiar itd - aż do pożądanego efektu ]:->)

problem polega na tym, że partycja rozszerzona, na której znajduje się dysk logiczny "Stuff D:" zaczyna się dopiero po prawie 230 GB... i jak próbowałem ją przesunąć "wcześniej" programem O&O Partition manager v 3.0 Build 199 - to on sobie nie poradził...

pytanie podstawowe:
jak to ruszyć?

myślałem, szukałem... nie wymyśliłem, nie znalazłem, więc zwracam się o pomoc do Was Uśmiechnięty
Nie wiem czy mnie usuną, ale dam Tobie znaki na ten temat jutro/dziś jak wstanę (student) i wstanęCwaniak
Mam koncepcję, ale jutro please
Witam
Pobierz AESEUS Partition Manager – darmowy program do zmiany rozmiaru partycji. Program EASEUS Partition jest bezpłatnym narzędziem, który umożliwia zmianę rozmiaru, przemieszczanie partycji dyskowych bez utraty danych. Program umożliwia zarządzanie partycjami, formatowanie, tworzenie….. Niestety wersja dla systemów 64-bitowych jest płatna.

Po dokonaniu zmian zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. System przystąpi do zmian partycji. Może to potrwać kilka minut. Po ponownym uruchomieniu będziemy mieli nasz efekt.

Pozdrawiam
(21.10.2010 13:43)andrew-jar napisał(a): [ -> ]Witam
pobierz AESEUS Partition Manager – darmowy program do zmiany rozmiaru partycji. Program EASEUS Partition jest bezpłatnym narzędziem, który umożliwia zmianę rozmiaru, przemieszczanie partycji dyskowych bez utraty danych. Program umożliwia zarządzanie partycjami, formatowanie, tworzenie….. Niestety wersja dla systemów 64-bitowych jest płatna.

Po dokonaniu zmian zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. System przystąpi do zmian partycji. Może to potrwać kilka minut. Po ponownym uruchomieniu będziemy mieli nasz efekt.

Pozdrawiam

Witam, nie chcę z góry kwestionować tego, że odpowiedź jest pomocna, ale (nie napisałem wcześniej - mój błąd) mój system to Win7 64-bit, więc dla mnie ten program nie jest darmowy, a poza tym mam już płatny program, który oferuje dokładnie to samo - wspomniany wcześniej O&O Partition Manager. Niestety on sobie nie poradził... Co różni AESUS'a od O&O? może być "lepszy", może być "szybszy", ale czy może przesunąć "w tył" początek partycji rozszerzonej?

Moja koncepcja na uporanie się z problemem: (potrzebuję opinii oraz pomocy w doborze narzędzi... no i - czy to w ogóle zadziała?)
1. Zrobienie obrazu partycji odzyskiwania, usunięcie jej (tutaj bym potrzebował sugestii co do narzędzia)
2. Ucięcie końca partycji rozszerzonej - i tutaj pierwsza wątpliwość... Czy się da? Czy sytuacja nie wygląda tak samo jak z początkiem, że siedzi na miejscu i sie ruszyć nie chce? - w efekcie +30GB do wolnego miejsca na końcu dysku
3. Stworzenie partycji podstawowej (przyjmijmy F:)na końcu dysku, zapełnienie jej danymi z rozszerzonej ( D: )
4. Patrz punkt 2. Uśmiechnięty I tak w kółko po 30GB, aż do czasu gdy partycja rozszerzona "zniknie" Kozak
5. Pozostają dwie partycje podstawowe C: i F:, C: i moge je ciąć jak mi sie tylko podoba Kozak przerzucając dane z C: na F:, moge uciąć C: do 150GB
6. Stworzenie (jakże upragnionej) partycji rozszerzonej ( D: i później E: ) rozpoczynającej sie po 150GB, akcja odwrotna do poprzedniej - zwiększanie rozmiaru rozszerzonej, zapełnianie danymi z F: aż do pustej F:
7. Na miejscu, w którym była F: stworzenie na nowo partycji odzyskiwania - z obrazu stworzonego wcześniej (kolejna wątpliwość - czy z partycją odzyskiwania można takie cuda czynić? Czy ma ona jakąś przypisaną "litere", któej sie trzeba trzymać? Czy w razie potrzeby w przyszłości napewno zadziała ona tak jak powinna... po takich zabiegach?)
8. Pożądany stan końcowy Kozak

Myśli, które naszły mnie dopiero przy przelewaniu powyższej koncepcji na przysłowiowy "papier":
- jakby sie dało tymczasowo pozbyć tej partycji odzyskiwania, to nie trzeba aż tak kombinować Uśmiechnięty
- w O&O partition Manager widzę opcję "Convert to logical drive" w menu kontenstowym przy partycjach podstawowych - czy po zniknięciu partycji rozszerzonej D: mógłbym partycje F: odpowiednio uciąć na końcu (10,4GB na partycje odzyskiwania) i zmienić na rozszerzoną? tak poprostu? zamiast wykonywania punktu 6.?

Narazie tyle mojego myślenia - teraz brakuje mi narzędzi i odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości...
Za pomoc z góry dzięki, wierze w Was Uśmiechnięty

@bodziulla
długo śpisz Uśmiechnięty

UPDATE:
mój dystans do programu AESUS Partition Master był niesłuszny - program poradził sobie z przesunięciem początku partycji rozszerzonej "w tył" Zacieszacz
piszę o tym dopiero teraz, gdyż zajmuje mu to dłuuuuuższą chwile Uśmiechnięty najpierw przesuwa początek partycji o określony kawałek dusku, a później caaaałą jej zawartość - o ten sam kawałek...
myślę, że problem można uznać za rozwiązany Uśmiechnięty
za pomoc dziękuję - biorę się za walke Zacieszacz
Przekierowanie