Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Windows 7 Pro 32 bit wiesza się bez powodów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Mam taki oto problem:
Posiadam Windows 7 Pro wersję 32 bit od roku i cały czas od pierwszego dnia mam problem z zawieszaniem.
Potrafi się wykoleić w dowolnym momencie: 5 minut po starcie, godzinę, dwie. Różnie ale zawsze. Wiesza się niezależnie co robię:
nic nie robię, ściągam coś, szukam czegoś w Necie, gram, oglądam film. Nie jest to problem ze sterownikami ani przegrzaniem gdyż jest tak od od dnia zainstalowania systemu. Co ciekawe po resecie nie ma najmniejszej ochoty żeby się zawieszać. Początkowo sądziłem, że jest to kwestia za małej ilości RAM (było 2 giga), ale po dokupieniu drugiego kompletu (jest 4x1 giga) nic się nie zmieniło. Czytałem inne tematy i nie mogłem dopasować, żadnej z podawanych przyczyn. Zasilanie odpada (mam 400 W), chłodzenie także (maksymalna możliwa ilość wentylatorów na obudowie+wymienione chłodzenie procesora). Dodam że mój procesor ma mocno podkręcony, ale to raczej nie ma wpływu. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać tę dolegliwość proszę o pisanie w tym temacie.

Pozdrawiam i liczę na szybkie rozwiązanie tematu

Podaje konfigurację kompa:
Procesor Intel Dual Core E2180 2.00 @ 2.75 GHz
Pamięć RAM 4 GB
Płyta Główna Gigabyte GA-N650SLI-DS4L
2 dyski twarde 320GB podzielony na 2 partycje(systemowy) i 500 GB
Grafika Zotac GeForce 9600gt 512 MB AMP!
2x DVD
Ustaw mu taktowanie fabryczne a później szukaj przyczyn wieszania się systemu.Zadowolony
Wolałbym tego uniknąć gdyż raczej potrzebna mi ta dodatkowa moc. Nowego procka będę miał dopiero po nowym roku. Jak będę w domu to spróbuję i się odezwę.
Przywróciłem taktowanie do normalnego i to mogło być to, ale pełne potwierdzenie dam po dłuższym czasie pracy komputera.
Zauważyłem jednocześnie dziwne spadki częstotliwości. Korzystam z gadżetu All CPU Meter na nim to zauważyłem. Nominalne taktowanie to 2000 MHz co około 10 sek na 2 sek częstotliwość spadała do 1200 MHz. Po powrocie do wyższego poziomu 2750 MHz nie ma żadnych spadków. Mógł to być jakiś błąd odczytu??
Mam pytanie, czy robiąc OC procka jakie taktowania osiągały pamięci RAM ? Zmieniałeś napięcia na procesorze lub pamięciach? Jaki to jest zasilacz, podaj firmę i model. Jeśli chodzi o zmiany taktowania, jest to normalne. Związane jest to z funkcją na płytach głównych (na gigabyte jest to podajże EIST). Funkcja ta obniża taktowanie procesora, przez zmniejszenie mnożnika procka do najniższej możliwej wartości np z x12 na x6. Dzięki temu oszczędza się prąd i wydzielanie ciepła. Wystarczy, że procesor zostanie w sporym stopniu obciążony, mnożnik wraca do domyślnej wartości. Można to oczywiście wyłączyć, ale według mnie jest to bardzo dobre.
Robiąc OC dałem tryb Unlinked na procesor i pamięci żeby przy podnoszeniu FSB taktowanie RAM zostało na 800.
Zasilacz to Topower model:top400p5(400w) tak bynajmniej jest napisane na tabliczce na nim. Jest dość stary chyba ma 5 lat ale 2 lata leżał nieużywany, u mnie pracuje od około 3 lat.
Co do tego taktowania to nie wiedziałem. Jak to zobaczyłem sądziłem, że mam nieźle walnięty procesor. Jeśli jest to normalne to ok tylko czemu po OC tak się nie dzieje?
Przekierowanie