Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Mam klucz i chętnie pożyczę płytę instalacyjną
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie,

jestem nowym użytkownikiem na forum. Nie chciałem robić bałaganu w ważniejszych działach, dlatego przyniosło mnie tutaj. Problem polega na tym, że posiadam zainstalowany Windows 7 Home Premium na swoim laptopie. Gdy go kupiłem, otrzymałem jedynie naklejkę z kluczem licencyjnym na spodzie komputera. Dowiadywałem się już wszędzie o możliwość otrzymania płyty z samym systemem (Microsoft, Lenovo). Chciałbym dokonać formatu komputera (nie podoba mi się podział na partycje ustanowiony przez producenta). DO tego celu potrzebuję płytę z systemem. Wiem, że można zrobić recovery, ale niestety nie partycji ukrytej tylko całej ze wszystkimi śmieciami na niej zawartej...
Chciałbym zapytać, czy ktoś z Was drodzy forumowicze jest w stanie pożyczyć mi nośnik z Win 7 HP 32bit na potrzeby instalacji systemu a ja wbiję tylko swój klucz licencyjny? To rozwiązanie jest w pełni legalne i jak zapewne wiecie, polecane również przez Microsoft. Dodam tylko (dla wygody Nas obu - jeśli dojdzie do "pożyczki") że mieszkam w Warszawie i to tutaj będzie mi łatwiej podjechać bądź spotkać się w celu wymiany.

Pozdrawiam i czekam na odp.
Hej.
Owszem możesz tak zrobić, ale...
1. Powinieneś mieć partycję recovery.
2. Zgłoś się do producenta laptopa o recovery, prześlą Ci.
3. Jakiej marki jest laptop? Orginalnie w menu powinien być program do recovery a jak nie to specjalną kombinacją klawiszy wywołujesz recovery z poziomu biosu (podczas botowania) Np. Acer to jest D2D i trzeba też ją włączyć wcześniej w Biosie.
4. Partycje zawsze można przesunąć nawet po zainstalowaniu systemu
1. mam ukrytą partycję z systemem, której nie mogę skopiować (bazowałem na wielu forach, które znalazłem w internecie)
2. kontaktowałem się z Lenovo oraz zz Microsoftem; obie firmy odmówiły przesłania mi kopii systemu, bo Lenovo ich wcale nie posiada a Microsoft nie wykonuje kopii pod dany klucz licencyjny
3. jak wspomniałem mam Lenovo Y550 i program do recovery także; ale zauważ, że robiąc recovery robię kopię wszystkich śmieci dostępnych akurat (programów, które mnie nie interesują itd itd.)
4. nie chcę nic przesuwać...

obecny podział dysku (dostępne mam ok. 300GB):
partycja C: 270GB
partycja o nazwie Lenovo: 30 GB

jak sami widzicie, wcale to ciekawe nie jest... chcę format, postawić sam system i szukam kogoś kto udostępni mi swoją kopię Windows 7 Home Premium PL 32-bit
No bo na dobrą sprawę to ty nie masz partycji.
Masz jedną główną dla siebie i systemu. A ta 30GB to właśnie partycja recovery. Jeśli nie chcesz "gratisowych" programów to faktycznie ratuje Cię tylko pożyczenie instalki.

P.S. Zawsze można posprzątać Cwaniak
dlatego szukam kogoś z Warszawy, kto gotów jest pożyczyć mi tylko płytę instalacyjną...
Witam
Możesz to wykonać sam, bez oczekiwania na płytkę.
Do tego celu czyli zmiany rozmiaru partycji, możesz posłużyć się darmowym AESEUS Partition Manager.

Do tego celu należy ściągnąć program EASEUS Partition Master – darmowy program do zmiany rozmiaru partycji. Program EASEUS Partition jest bezpłatnym narzędziem, który umożliwia zmianę rozmiaru, przemieszczanie partycji dyskowych bez utraty danych. Program umożliwia zarządzanie partycjami, formatowanie, tworzenie….. Niestety wersja dla systemów 64-bitowych jest płatna.

Naszym zadaniem będzie zwiększenie wielkości partycji systemowej. Warto przed jego uruchomieniem przeprowadzić defragmentacje dysku. Program przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników.

Poniżej przedstawię sposób zmiany wielkości partycji systemowej.
Jak widać na rysunku poniżej, dysk komputera składa się z dwóch partycji. Partycja systemowa o wielkości 49999MB i partycja dodatkowa o wielkości 903860,2

[Obrazek: pm1.gif]

Aby zwiększyć rozmiar partycji systemowej musimy ‘uwolnić’ miejsce. Wiadomo, jak gdzieś dodać to gdzieś zabrać. Na początku zmniejszamy partycję dodatkową.
Klikami prawym przyciskiem myszy na drugą partycje i z menu wybieramy Resize/move

[Obrazek: pm2.gif]

W pole Unallocates Space After podajemy o ile chcemy zmniejszyć rozmiar partycji.
Drugim sposobem do osiągnięcia tego samego efektu jest przesunięcie suwaka w lewą stronę. Jak widać na rysunku poniżej

[Obrazek: pm3.gif]

zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK.
Widzimy dodatkowe puste miejsce Unallocated – 21621MB (wielkość o jaką zmniejszyliśmy nasz dysk).

[Obrazek: pm4.gif]

Kolejny krok to ‘przesunięcie’ w naszym przypadku dysku E na koniec. Klikamy myszą na dysk E i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy przesuwamy partycję na koniec.

[Obrazek: pm5.gif]

pozostało nam zwiększenie rozmiaru partycji systemowej. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk C i z menu wybieramy Resize/move.

[Obrazek: pm6.gif]

jak widać partycję możemy zwiększyć o 216210,7 MB. Klikamy na strzałkę u góry po lewej stronie przy Partition Size i zwiększamy partycję systemową (można oczywiście dodać 49999,1 + 216210,7 i wynik wpisać w Partition Size)

[Obrazek: pm7.gif]

W naszym przypadku zwiększyliśmy partycję systemową wykorzystując całe wolne miejsce.
Zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK.

[Obrazek: pm8.gif]

jak widzimy nasza partycja systemowa została powiększona. Ostatnim krokiem, jaki musimy wykonać to zastosowanie zmian przyciskiem Apply

[Obrazek: pm9.gif]

Zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. System przystąpi do zmiany wielkości partycji. Może to potrwać kilka minut. Po ponownym uruchomieniu wielkość naszej partycji uległa zwiększeniu.

Za pomocą programu możemy w podobny sposób zmniejszyć wielość partycji systemowej.

Pozdrawiam
Dzięki za wyczerpujący poradnik, jednak przyznam szczerze że łatwiej będzie mi zrobić format i postawić system na nowo...
Nie wiem czy wiesz ale robiąc format itd. będziesz musiał posiadać drivery (nie zawsze masz je po instalacji systemu).
Przyjrzyj się dobrze temu programowi, jest w nim funkcja dodania partycji, czyli możesz zmniejszyć twoją systemową a następnie utworzyć logiczną ( a śmieci, które uważasz za zbędne odinstalować).
Potem na partycji o nazwie Lenovo, możesz nagrać Twój obraz systemu po uprzednio dokonanych zmianach.
Pozdrawiam.
(08.10.2010 10:34)andrew-jar napisał(a): [ -> ]Nie wiem czy wiesz ale robiąc format itd. będziesz musiał posiadać drivery (nie zawsze masz je po instalacji systemu).
Przyjrzyj się dobrze temu programowi, jest w nim funkcja dodania partycji, czyli możesz zmniejszyć twoją systemową a następnie utworzyć logiczną ( a śmieci, które uważasz za zbędne odinstalować).
Potem na partycji o nazwie Lenovo, możesz nagrać Twój obraz systemu po uprzednio dokonanych zmianach.
Pozdrawiam.

Wszystkie potrzebne (i nie) sterowniki są dostępne na stronie Lenovo dla wielu wersji systemu: XP, Vista, 7 itd.... z tym nie będzie problemu... tak jak powiedziałem, nadal poszukuję "dawcy" płyty a ja dokładam do tego swój klucz do rejestracji...
Przekierowanie