Wątek zamknięty

Nowy laptop: problem z prawidłowym podziałem dysku na partycje

 
thermalfake
Ostatni Mohikanin

Liczba postów: 13.580
Post: #4

RE: Nowy laptop: problem z prawidłowym podziałem dysku na partycje


Odpowiedź jest prosta i podana niejednokrotnie na forum dlatego nie chciało mi się już pisać kolejny raz, no ale cóż widzę, że się męczysz a Kuba nie odrobił tej lekcji.
Przyjrzyj się układowi partycji na zrzutach. Ile widzisz partycji podstawowych ?
Jest ich 4. To teraz idziemy dalej. Przez kreator próbujesz stworzyć kolejny wolumin prosty (partycja podstawowa). To się NIE MA PRAWA udać jakimkolwiek kreatorem czy aplikacją. A dlaczego ? Ano dlatego, że dla dysków MBR takich partycji może być maksymalnie 4 -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record
Jeśli chcesz mieć więcej partycji musisz utworzyć dyski logiczne na partycji rozszerzonej ale wtedy maksymalnie partycji podstawowych może być 3.
Teraz trochę o partycjach w HP. Są dwie interesujące - Recovery i HP_Tools. Jak nazwa wskazuje na pierwszej jest trzymany obraz fabrycznego systemu do przywrócenia a na drugim oprogramowanie do testowania problemów sprzętowych (podczas startu F2) i program do uruchomienia przywracania systemu (podczas startu F11).
Opcje do wykonania są 3 a w zasadzie 4:
- usuwamy HP_Tools ale nie mamy diagnostyki (pół biedy) a co dużo gorsze nie odpalimy recovery przez F11, wtedy możemy dodać 4 podstawową jak chcemy
- usuwamy Recovery ale oczywiście kopię na nośnikach trzeba mieć już robioną, wtedy możemy dodać 4 podstawową jak chcemy
- usuwamy partycję systemową, tworzymy na całym nieprzydzielonym miejscu partycję rozszerzoną a na niej dyski logiczne ile chcemy i potem przywracamy system. Dzieje się to dlatego iż rozruch systemu owszem ma być z partycji podstawowej ale partycją rozruchową jest partycja zastrzeżona 100MB (zawiera magazyn konfiguracji rozruchu BCD)
- usuwamy wszystko i instalujemy świeży OEM'owy system posiłkując się kluczem spod spodu. Jest jedna uwaga, mogą być trudności z instalacją systemu z powodu brakujących sterowników, które trzeba sobie dorzucić na pena i wskazać przy instalacji.

W przypadku opcji 3 dowolną aplikacją partycjonującą bootowalną (bez obecności systemu, Easeus czy Partition Wizard mają takie odpowiedniki) robimy ten zabieg. Jak pisałem wystarczy usunąć SYSTEM i przy tworzeniu na nowo mniejszej zwrócić uwagę aby była typu Logical a nie Primary. Dysk logiczny jak i partycja rozszerzona utworzą się z automatu.

Moja uwaga jest tylko taka aby omijać kiedyś popularny Partition Magic.

Cytat:Ważne też, abyś nie ruszał pod żadnym pozorem partycji Recovery (w razie awarii system przywraca się właśnie za jej pomocą).

A czemu nie. Jak się wykona takie nośniki lub dostanie bezpłatnie od HP (nawet po gwarancji) to nie jest problem przywrócić. Przywracanie z dysku to nie tylko jedyna możliwość a wręcz nie wskazana żeby tylko na nią liczyć. Nośniki przywracania a kopia zapasowa to dwie różne bajki. Okresowa kopia zapasowa jest fajna jak już ten system mamy przygotowany i skonfigurowany pod własne potrzeby.

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]

W zamian za pomoc oczekuję poprawnej pisowni. Stop niechlujstwu.
Jak mądrze zadawać pytania? - przejrzyj poradnik na forum.
Nie udzielam porad via PW.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.06.2013 19:43 przez thermalfake.)

08.06.2013 19:32

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty


Wiadomości w tym wątku
RE: Nowy laptop: problem z prawidłowym podziałem dysku na partycje - thermalfake - 08.06.2013 19:32
Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Wymiana dysku na nowy a licencja Windows 7 firemantom83 6 5.830 29.07.2021 13:38
Ostatni post: eryk93
Laptop nie wykrywa dysku a w instalatorze pojawia się i znika Xylos 2 2.568 01.07.2017 15:37
Ostatni post: Xylos
Problem z instalacją po totalnym formacie dysku przemos1996 4 2.320 21.02.2016 02:29
Ostatni post: thermalfake
Problem z wydzieleniem z dysku C partycji LukaszEgon 1 1.189 01.02.2016 00:16
Ostatni post: thermalfake
Rozwiązany Problem z migracją systemu na nowy dysk Piekielniok 9 4.705 17.01.2016 21:50
Ostatni post: thermalfake
Nowy dysk twardy do Fujitsu P701 i nowy sys.Oper. Win 7 Krzysztofzak 6 1.915 16.01.2016 16:17
Ostatni post: thermalfake
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.