Wątek zamknięty

[Rozwiązany] Tryb AHCI i wolne ładowanie systemu.

 
thermalfake
Ostatni Mohikanin

Liczba postów: 13.580
Post: #4

RE: Tryb AHCI i wolne ładowanie systemu.


Cytat:- System instalowany z poziomu AHCI, gdyż z poziomu SATA nie chciał się zainstalować.

Cytat:Choć do tej pory myślałem że AHCI i SATA to prawie to samo a IDE czy Compatimbile to coś innego.

Pomylone. Nie ma trybu SATA. Kontroler SATA dla urządzeń z tym interfejsem może pracować w kilku trybach
- IDE -> kompatybilny ze starszymi systemami jak np XP które domyślnie nie mają wrzuconych sterowników ahci do poszczególnych chipsetów (do niektórych nowszych nawet producenci nie wydają do XP)
- AHCI -> nowszy tryb sprzętowy oferujący takie funkcje jak kolejkowanie NCQ (musi być zaimplementowany na dysku) i hot plug ale do niego musi być napisany sterownik konkretnego chipsetu.
- RAID -> macierz złożona z conajmniej 2 dysków o konfiguracji 0/1/5.....(pod warunkiem iż kontroler SATA zawiera również w chipsecie kontroler RAID).
- AHCI+RAID
Z doświadczenia można powiedzieć iż nawet nowszy system nie gwarantuje tego iż podczas instalacji systemów takich jak W7, W2008(R2)/201(R2) Server dysk(i) zostaną wykryte ponieważ brakuje im odpowiedniego sterownika kontrolera (chipsetu lub kontrolera sprzętowego na osobnej karcie np pci). Ostatnio pół dnia spędziłem na referencyjnym sterowniku raidowskiego kontrolera LSI do W2008R2 - instalacja systemu na ukończeniu cofała zmiany i nie dało się później usuwać partycji za jego pomocą. Odgrzebanie na stronie IBM'a (serwer rackowy ibm x3550) dopiero rozwiązało sprawę. Także przestroga na przyszłość - nie chciało mi się poszukać sterownika dedykowanego korzystając z driverpacków to staraciłem sporo czasu.
Nazwy Compatible, Compatibility, Enhanced odnoszą się do nazewnictwa stosowanego przez poszczególnych producentów płyt głównych.

Generalnie AHCI daje więcej możliwości i zauważalnie angażuje mniejsze zasoby obliczeniowe cpu jak i ram.
O ile jest to już nowszy intelowski chipset bardzo dużego kopa daje sterownik Intel IRST.
Moja uwaga jeszcze jest taka iż ten ultimate niekoniecznie pochodzi z legalnego źródła (tym bardziej jakaś starsza wersja skoro nawet bez SP1) i nie wiadomo w jakim stopniu został poddany przeróbkom a takich egzemplarzy wystawianych na torrentach czy forach temu poświęconych nie brakuje.
Płyty nie miałem i nie wiem jaki to dokładnie model ale z przeczesanych informacji widzę iż

Cytat:The 630a (MCP68PV) media & communications processor doesn't support AHCI.... However, it may be that a later Asus BIOS adds AHCI support although I don't see that mentioned in the BIOS notes...

Co łatwo zrozumieć iż ten chipset nie oferuje trybu AHCI mimo iż ostatni bios mógł wprowadzić wyświetlanie tej opcji. Każdy model płyty nie ma swojego biosu - stosuje się jeden szablon na ileś tam modeli więc jest to wytłumaczalne.
Więc najlepiej ustawić spowrotem bios do trybu kompatybilnego i pozwolić systemowi na instalację microsoftowego sterownika pciide.sys
Najlepiej gdybyś fotkami pokazał dokładnie opcje. Poza tym sprzęcik już bardzo leciwy więc się nie ma co czarować - najważniejsza podstawa jaką jest fundament budynku czyli płyta główna jest daleko w tyle. Jak mawia przysłowie że bata z tego nie ukręcisz to na pewno znasz. Na obecne czasy gdybyś miał nawet kupić mocno budżetowy nowy sprzęt podstawkę za 500-600zł - mobo, cpu i ram to i tak będzie to odskok niesamowity.

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]

W zamian za pomoc oczekuję poprawnej pisowni. Stop niechlujstwu.
Jak mądrze zadawać pytania? - przejrzyj poradnik na forum.
Nie udzielam porad via PW.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.04.2015 20:58 przez thermalfake.)

04.04.2015 20:51

Róża Podziękowania od: Rafi9303
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty


Wiadomości w tym wątku
RE: Tryb AHCI i wolne ładowanie systemu. - Meksyk1968 - 04.04.2015, 16:19
RE: Tryb AHCI i wolne ładowanie systemu. - thermalfake - 04.04.2015 20:51
Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Harmonogram zadań - ładowanie folderów BlackHawkZ 0 3.023 17.08.2020 07:25
Ostatni post: BlackHawkZ
Ładowanie Sterownika- Problem mily12345 0 888 16.11.2016 13:52
Ostatni post: mily12345
Długie ładowanie ekranu "Zapraszamy" Michał21 0 1.942 17.11.2015 18:18
Ostatni post: Michał21
Bardzo długie ładowanie pulpitu Romantyczny 3 2.408 19.09.2015 20:27
Ostatni post: LadyInBlue
Bardzo wolne uruchamianie się systemu Windows 7, migająca biała kreska na czarnym tle emilka94 0 1.861 08.09.2015 18:07
Ostatni post: emilka94
Wolne działanie PC po odkurzeniu jacekm460 3 1.386 22.07.2015 15:37
Ostatni post: Bartixxx
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.