Wątek zamknięty

[Rozwiązany] Emulacja/wirtualizacja Windows XP na Windows 7

 
Graveir
Nowy
Liczba postów: 5
Post: #1
Lightbulb 

Emulacja/wirtualizacja Windows XP na Windows 7


Witam Uśmiechnięty

Planuję kupić sobie w niedługim czasie lapka z W7. Niemniej chciałbym od czasu do czasu uruchomić sobie jakiegoś starocia, jak choćby Gothic 1, czy jakiś starszy NFS. Mam też kilka dość wiekowych aplikacji, jak choćby absolutnie wspaniały słownik ang-ang, pisany jeszcze pod win98. Wychodzi więc na to, że windows XP byłby bardziej niż pomocny.

Niestety, mało który laptop chodzi z W7 innym niż home premium, a z tego co wiem, to ta wersja systemu nie ma domyślnie trybu XP. W związku z tym, postanowiłem sobie własnego XPka zainstalować osobno. Jedną opcją byłoby zainstalowanie na osobnej partycji, ale z tego co wiem, to przy pierwszym uruchomieniu i instalacji W7 nie daje możliwości spartycjonowania dysku (taki informacje mam od sprzedawcy, chodziło konkretnie o Acer'a 7738), i można to zrobić dopiero z poziomu systemu (informacje o narzędziach do tego znalazłem w sieci). Nie mam więc żadnej gwarancji, że drugi system da się w ogóle postawić. Czytałem zresztą o sporej ilości problemów przy instalacji takiego systemu, a w biosie nie chcę się grzebać. Poza tym włączający się za każdym razem ekran wyboru systemu i resetowanie kompa w zależności od chęci pogrania/poużywania czegoś zainstalowanego na sevenie byłoby irytujące Cwaniak

Druga opcja to wirtualizacja/emulacja. Nie jestem w sumie pewien, czy te terminy nie znaczą tego samego, mniejsza z tym. Z tego co czytałem, to darmowe oprogramowanie dostarczane przez MS dla trybu XP w wyższych wersjach W7 działa również w wersji home premium. I tu w zasadzie zaczynają się moje pytania:
1. Czy taki XP działający na wirtual boxie czy na czymkolwiek takim potrzebuje własnych sterowników, czy też sprzęt działa dalej na sterach w środowisku macierzystego W7? Jest to ważne, ze względu na wybór sprzętu - Acer 7738 stery pod XP ma, ale już np. 7741, który jest w podobnej cenie ale ma lepsze parametry, tych sterów nie ma.
2. Czy taki wirtualny/emulowany XPek pociągnie jakiekolwiek gry? Bo z tego, co mi pewien informatyk pisał, to nic co wymaga akceleracji nie zostanie uruchomione, ponieważ wirtualny system procesuje grafikę na CPU, z pominięciem jednostek graficznych. Prawda to?
3. Czy Core2Duo jest w stanie taką wirtualizację/emulacje obsłużyć, czy też trzeba czegoś, co ma domyślnie emulowane rdzenie, czyli od core i3 wzwyż?

07.06.2010 15:01

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty


Wiadomości w tym wątku
Emulacja/wirtualizacja Windows XP na Windows 7 - Graveir - 07.06.2010 15:01
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.