Wątek zamknięty

[Rozwiązany] Udostępnienie folderu - skan po SMB - kofiguracja maszyn RICOH itp (rozwiązany)

 
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #1
Lightbulb 

Udostępnienie folderu - skan po SMB - kofiguracja maszyn RICOH itp (rozwiązany)


Witam

Mam komputer z Windows 7 professional, sieć, oraz maszynę Ricoh Aficio MPC2050. Maszyna ma możliwość skanowania do folderu. Ustawiona jest w tej samej grupie roboczej co komputer. W komputerze na dysku C założony jest folder, który jest udostępniony, ma włączone prawa dla 'Wszyscy' zapis/odczyt.

Kiedy w Ricohu próbuje dodać folder, do którego chciałbym skanować dzieje się coś takiego: wchodzę w przeglądaj sieć, widzę grupę roboczą (nazwana workgroup) klikam ją, widzę komputer, klikam go i dostaję monit o zalogowanie. W Windows XP wystarczyło podać bzdurny login i hasło i wchodziło się. Przy 7 jest tak, że jak podam bzdury to dostaję komunikat o błędnej autoryzacji, a jak podam właściwe to wyskakuje informacja, że 'ścieżka jest nieprawidłowa'.

Co robiłem: wyłączałem zaporę, dodałem kolejne konto na 7 (logując się itp) i próbowałem nim wejść, zmieniałem zasady udostępniania folderu (wszyscy, konkretne konta) i nic. Z Ricoha mogę dać ping na komputer i jest OK.

Czy udostępnianie folderu dla grupy roboczej wykonuje się inaczej niż dla grupy domowej? Zauważyłem, że kiedy udostępniałem folder nie pojawiła się grupa robocza tylko właśnie domowa.

Proszę o pomoc.

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.02.2010 14:15 przez MeWash.)

27.01.2010 12:04

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Inixi
Młodszy user systemu
Liczba postów: 111
Post: #2

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


Generalnie na stacji roboczej z Windows 7 nie ustawiaj folderu dla "wszyscy" bo definicja tej grupy musi być zdefiniowana w Local Policy Objects systemu, więc lepiej stosować grupę <nazwa komputera>/użytkownicy bądź <nazwa komputera>/users jeżeli masz angielskiego Windowsa.
Rzecz kolejna, to dostęp do dysku C, jako udziału, ma tylko i wyłącznie administrator, więc to nie może być udział "C$", tylko jakiś folder na dysku.
Miej na uwadze to, że do udziału na dysku oprócz tego, że zaznaczysz aby był dostęp dla "wszyscy" to sam folder w systemie musi mieć uprawnienia i przy sprawdzaniu uprawnień to jest też brane pod uwagę.
Inną rzeczą jest sama konfiguracja urządzenia, gdyż pamiętam, że na urządzeniach Digital Sender, które zapewne działają jak to urządzenie potrzebna była informacja o domenie, w tym przypadku wpisywało się nazwę komputera. Tutaj należałoby się dorwać do instrukcji urządzenia i poczytać jak wpisywać parametry, bo może okazać się, że to nie jest takie oczywiste.

BTW. domowa to nie to samo co robocza, udostępnianie ma być przez Windows Share, nie przez tzw. Homegroup.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2010 12:32 przez Inixi.)

27.01.2010 12:21

Znajdź wszystkie posty użytkownika
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #3

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


(27.01.2010 12:21)Inixi napisał(a):  Generalnie na stacji roboczej z Windows 7 nie ustawiaj folderu dla "wszyscy" bo definicja tej grupy musi być zdefiniowana w Local Policy Objects systemu, więc lepiej stosować grupę <nazwa komputera>/użytkownicy bądź <nazwa komputera>/users jeżeli masz angielskiego Windowsa.

Robiłem różne kombinacje, także udostępnianie tylko dla konkretnego użytkownika.

(27.01.2010 12:21)Inixi napisał(a):  Rzecz kolejna, to dostęp do dysku C, jako udziału, ma tylko i wyłącznie administrator, więc to nie może być udział "C$", tylko jakiś folder na dysku.

Udostępniam folder 'skany' na dysku C a nie dysk.

(27.01.2010 12:21)Inixi napisał(a):  Miej na uwadze to, że do udziału na dysku oprócz tego, że zaznaczysz aby był dostęp dla "wszyscy" to sam folder w systemie musi mieć uprawnienia i przy sprawdzaniu uprawnień to jest też brane pod uwagę.

No właśnie nie wiem jak dać uprawnienia zapis/odczyt dla grupy roboczej.

(27.01.2010 12:21)Inixi napisał(a):  Inną rzeczą jest sama konfiguracja urządzenia, gdyż pamiętam, że na urządzeniach Digital Sender, które zapewne działają jak to urządzenie potrzebna była informacja o domenie, w tym przypadku wpisywało się nazwę komputera. Tutaj należałoby się dorwać do instrukcji urządzenia i poczytać jak wpisywać parametry, bo może okazać się, że to nie jest takie oczywiste.

Nie mogę wpisać nazwy komputera jako domeny, bo skany będą rozsyłane do różnych folderów na różnych komputerach.

(27.01.2010 12:21)Inixi napisał(a):  BTW. domowa to nie to samo co robocza, udostępnianie ma być przez Windows Share, nie przez tzw. Homegroup.

Czyli co? Przeciągnąć folder Skany do 'Publicznego'?

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2010 12:46 przez MeWash.)

27.01.2010 12:43

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Inixi
Młodszy user systemu
Liczba postów: 111
Post: #4

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


1. Wejdź w Start -> prawy klawisz na "Komputer" -> Zarządzaj; akceptuj monit o administratora
2. Wejdź po lewej stronie do "Foldery udostępnione" a potem "Udziały"
3. Sprawdź jakie masz udziały i czy ewentualnie któryś z nich nie odpowiadałby Tobie. Lub dodaj udział:
- prawy przycisk myszki na "Udziały", potem Nowy, wybierasz folder na dysku, możesz dać uprawnienia dla wszystkich z odczytem i zapisem.
4. Jak już masz wybrany udział to udaj się w te same miejsce na dysku, otwórz właściwości tego folderu i przejdź do zakładki "zabezpieczenia".
5. W tej zakładce będziesz miał listę kto i jakie ma uprawnienia do danego folderu.

I to będzie wszystko co tyczy się udostępniania na komputerze, teraz na urządzeniu w opcjach wysyłania do folderu w [Manual entry] wpisujesz "\\<nazwa twojego komputera>\<nazwa twojego udzialu>\
Wcześniej, zanim zaczniesz wysyłać to polecam sprawdzić dostęp wpisując wyżej podaną ścieżkę chociażby w menu start.

Potem już tylko wpisujesz login i hasło użytkownika, co miał dostęp w tej zakładce, o której była mowa w 5 punkcie.

27.01.2010 13:57

Róża Podziękowania od: MeWash
Znajdź wszystkie posty użytkownika
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #5

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


(27.01.2010 13:57)Inixi napisał(a):  1. Wejdź w Start -> prawy klawisz na "Komputer" -> Zarządzaj; akceptuj monit o administratora
2. Wejdź po lewej stronie do "Foldery udostępnione" a potem "Udziały"
3. Sprawdź jakie masz udziały i czy ewentualnie któryś z nich nie odpowiadałby Tobie. Lub dodaj udział:
- prawy przycisk myszki na "Udziały", potem Nowy, wybierasz folder na dysku, możesz dać uprawnienia dla wszystkich z odczytem i zapisem.

Zrobione - widzę folder który udostępniam do skanów.

(27.01.2010 13:57)Inixi napisał(a):  4. Jak już masz wybrany udział to udaj się w te same miejsce na dysku, otwórz właściwości tego folderu i przejdź do zakładki "zabezpieczenia".
5. W tej zakładce będziesz miał listę kto i jakie ma uprawnienia do danego folderu.

I tak jest - widzę wszystkich i wszyscy mają włączone prawa do zapisu/odczytu.

(27.01.2010 13:57)Inixi napisał(a):  I to będzie wszystko co tyczy się udostępniania na komputerze, teraz na urządzeniu w opcjach wysyłania do folderu w [Manual entry] wpisujesz "\\<nazwa twojego komputera>\<nazwa twojego udzialu>\
Wcześniej, zanim zaczniesz wysyłać to polecam sprawdzić dostęp wpisując wyżej podaną ścieżkę chociażby w menu start.

Potem już tylko wpisujesz login i hasło użytkownika, co miał dostęp w tej zakładce, o której była mowa w 5 punkcie.

Dokładnie tak - i po tym wszystkim w dalszym ciągu jest zwrot 'zła ścieżka' Smutny

Co więcej: w centrum sieci i udostępniania w zaawansowanych włączyłem udostępnianie, aby dowolna osoba z dostępem do siecimogła odczytywać i zapisywać pliki znajdujące się w folderach publicznych. Wyłączyłem także udostępnianie chronione hasłem. I nic.

Przesyłanie skanu do folderu z maszyny MPC2050 odbywa się za pomoca protokołu SMB. Może tu trzeba coś pozmieniać? Jakies porty dla tego protokołu? Specjalne ustawienia?

Proszę o pomoc!

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń

01.02.2010 09:29

Znajdź wszystkie posty użytkownika
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #6

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


Co jeszcze - może to pomoże. Udziały są widoczne w naszej sieci. Na innych komputerach z XP w floderze mogę robić co chcę - tworzyć, zmieniać usuwać - pełny dostęp. No ale to się po TCP/IP odbywa a nie po SMB.

HELP! Co z tym SMB zrobić?

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń

01.02.2010 14:50

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Inixi
Młodszy user systemu
Liczba postów: 111
Post: #7

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


Na Windows 7 dobrze jest skonfigurowany katalog, tak na prawdę kruczek leży w konfiguracji urządzenia. Niestety widziałem tylko help tego urządzenia i generalnie nie mogę za wiele stwierdzić, więc to już z urządzeniem trzeba kombinować. Może dodanie jakiegoś znaku, może wpisanie tego samego w innym polu, jak jest jakieś pole w którym wypełnia się grupę roboczą to może próbować wpisać najpierw nazwę komputera, potem może grupy roboczej, a jeżeli komputer jest w domenie, to może domeny.
Pamiętaj, że prawidłowe oznaczenie ścieżki to "\\<nazwa komputera>\<nazwa udziału>", można ewentualnie wpisać po prostu "<nazwa komputera>\<nazwa udziału>" lub jak w linuksie jest stosowane "smb:\\<nazwa komputera>\<nazwa udziału>", a jeżeli jest jakaś konfiguracja zapisana, to może skorzystać z niej jako ściągawki.

Powtarzam, Windows 7 jest dobrze skonfigurowany.

Protokół SMB działa po TCP/IP...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.02.2010 16:05 przez Inixi.)

01.02.2010 15:59

Róża Podziękowania od: MeWash
Znajdź wszystkie posty użytkownika
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #8

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


(01.02.2010 15:59)Inixi napisał(a):  Na Windows 7 dobrze jest skonfigurowany katalog, tak na prawdę kruczek leży w konfiguracji urządzenia. Niestety widziałem tylko help tego urządzenia i generalnie nie mogę za wiele stwierdzić, więc to już z urządzeniem trzeba kombinować. Może dodanie jakiegoś znaku, może wpisanie tego samego w innym polu, jak jest jakieś pole w którym wypełnia się grupę roboczą to może próbować wpisać najpierw nazwę komputera, potem może grupy roboczej, a jeżeli komputer jest w domenie, to może domeny.
Pamiętaj, że prawidłowe oznaczenie ścieżki to "\\<nazwa komputera>\<nazwa udziału>", można ewentualnie wpisać po prostu "<nazwa komputera>\<nazwa udziału>" lub jak w linuksie jest stosowane "smb:\\<nazwa komputera>\<nazwa udziału>", a jeżeli jest jakaś konfiguracja zapisana, to może skorzystać z niej jako ściągawki.

Powtarzam, Windows 7 jest dobrze skonfigurowany.

Protokół SMB działa po TCP/IP...

Kupiliśmy do firmy 7pro żeby przetestować i pokombinować z innymi maszynami, które potrafią przesyłać skany po SMB do udostępnionych folderów. Testowaliśmy na komputerze, na którym jest XP z 7 oraz na maszynie, którą znamy od podszewki (Ricoh 3025). Przy zalogowanym XP działa wszystko bez problemu. Przejście na 7 zwraca komunikat, że 'nieprawidłowa ścieżka'. Wygląda to tak jakby maszyna dostawała od 7 jakiś dziwny komunikat z SMB. Może Microsoft zrobił jakieś zmiany w tym protokole, które teraz są niekompatybilne ze starym SMB?

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń

02.02.2010 11:31

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Inixi
Młodszy user systemu
Liczba postów: 111
Post: #9

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


A jest jeszcze kilka kwestii tego Windows 7, jeżeli chodzi o zabezpieczenia to należy wejść do Narzędzi Administracyjnych i tam do Ustawienia Zabezpieczeń Lokalnych.
W nowym oknie należy w drzewku po lewej wejść w ścieżkę Ustawienia zabezpieczeń\Zasady lokalne\Opcje Zabezpieczeń i po prawej stronie są takie dwa wpisy zaczynające się od "Serwer Sieci Microsoft: podpisuj cyfrowo komunikację", należy ustawić na wyłączony.

Jeżeli tak sprawa się ma, to należy szukać w tym oknie odpowiedzi, to może coś być z niezgodnością wersji protokołu SMB. Generalnie urządzenie skanujące daje komunikat dość enigmatyczny, żadnego numeru błędu, więc po prostu należy strzelać, to jest trudne... Ja kiedyś coś takiego ustawiałem na swoim komputerze z Windows 7 i w rezultacie to działało, to zależało też od firmware'u urządzenia, bo urządzenie też wysyłało zapytanie o konkretny numer protokołu, Windows odpowiadał wyższym, więc nie dogadywały się.

A urządzenie nie ma interfejsu webowego? Nie może coś takiego jak event log albo jakiś log, który ma wypisane wszystkie ostatnio wykonywane czynności na urządzeniu?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2010 13:50 przez Inixi.)

02.02.2010 13:45

Znajdź wszystkie posty użytkownika
MeWash
Nowy
Liczba postów: 6
Post: #10

RE: Udostępnienie folderu do przesyłania skanów z urządzenia wielofunkcyjnego MPC2050


Co się dowiedziałem: jak wyszła Vista to też był taki problem. Szczęśliwie nikt z klientów na Viście nie potrzebował skanowania do folderu. Rozwiązaniem był patch: [urln]http://support.microsoft.com/kb/935755/[/urln]
Pewnie przyjdzie poczekać na podobny pod 7 Smutny

A to może być przyczyna: [urln]http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/977544.mspx[/urln]
Problem ze skanowaniem po SMB rozwiązany. Po pierwsze folder nie może być prywatny (nic na pulpicie, moje dokumenty itp). Po drugie - udostępnia się go standardowo poprzez PPM właściwości, udostępnianie i wszystkie tam potrzebne sprawy typu przyznanie prawa odczyt/zapis. Po trzecie logowanie na konto z hasłem. Po czwarte nie może być to folder główny dysku.
I teraz maszyny Ricoha: książka adresowa, nowy program, folder -> zmień i wpisujemy ręcznie to co wyświetlił W7 po kliknięciu 'udostępnij' np \\komputer\udział. Potem klikamy 'przeglądaj sieć' i dostajemy prośbę o zalogowanie. Logujemy się kontem, które podaliśmy w udostępnianiu (najczęściej 'właściciel'). Po zalogowaniu powinniśmy być już w udostępnionym folderze. Klikamy OK i zapisujemy pod jakąś nazwą.

Ciekawostka - jeśli jesteśmy już po logowaniu i widzimy udostępniony folder to gdy klikniemy 'folder wyżej' dostaniemy komunikat 'nieprawidłowa ścieżka' zamiast komputer i jego udostępnione udziały. Wygląda tak jakby maszyna nie potrafiła obsłużyć komunikatu SMB o udziałach na stacji roboczej.

Inixi - dzięki.

serdecznie pozdrawiam
MeWash - Toruń
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.02.2010 09:05 przez MeWash.)

03.02.2010 08:48

Róża Podziękowania od: obcy997
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Rozwiązany Udostepnienie katalogu baza na PC1 innym PeCetom na W7 Prof. Logowaniem na hasło mruk 20 3.528 01.09.2015 09:27
Ostatni post: mruk
Udostępnienie katalogu dla wybranych komputerów widmod 1 1.211 03.03.2015 15:02
Ostatni post: GamerPL
udostępnienie podkatalogów z program files marlowe 1 2.326 05.10.2013 16:02
Ostatni post: thermalfake
Rozwiązany Udostępnienie danych przez WI-Fi do innego urządzenia z androidem Paweł1979 3 2.656 09.06.2013 20:26
Ostatni post: LadyInBlue
Udostępnienie sieci komórkowej przez WiFi laptopa TheArt 7 13.204 04.04.2013 13:51
Ostatni post: TheArt
Windows 7 x64, udostępnienie plików, drukarek, brak odpowiedzi, zawiesza się. qbac 1 2.116 20.02.2013 13:25
Ostatni post: thermalfake
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.