Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 (/nieczytajacy-plyt-naped-po-zainstalowaniu-windows-7-8476-t)

Strony: 1 2


Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - owczarTM - 16.08.2010 13:47

Po zainstalowaniu Windows 7 Professional mój napęd przestał działać <nie czyta płyt> ,ale wiem ze chodzi bo słychać jak pracuję. Czytałem parę wątków, ale już sam nie wiem co mam zrobić. Napęd jest wykrywany w menadżerze urządzeń.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - Mario14125 - 16.08.2010 15:53

Miałem ten sam problem po instalacji Windows 7 Ultimate! Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pomógł Uśmiechnięty


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - ihatebuffering - 16.08.2010 15:57

Najpierw zaktualizuj sterowniki Drivermaxem:
Szukanie i aktualizacja sterowników oraz identyfikacja sprzętu (porada)
Jeśli nie pomorze, to zaktualizuj firmware nagrywarki. Podasz model, a sprawdzę czy jest dostępny.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - owczarTM - 16.08.2010 16:52

Liteon dh20a3h


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - ihatebuffering - 16.08.2010 18:37

http://www.cdrinfo.pl/bios/7288094222

Link do pobrania, tylko jeszcze nie wiem w jaki sposób się go dokładnie aktualizuje. Ale jest to plik .exe a więc pewnie jakiś instalator. Nie sprawdzam u siebie, bo to może uszkodzić moją nagrywarkę.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - owczarTM - 16.08.2010 19:02

Nie pomogło nadal to samo.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - razel116 - 17.08.2010 19:28

U mnie problem wygląda też podobnie. Napęd w ogóle nie widzi zwykłych płyt CD, sterowniki mam zainstalowane, a co ciekawsze... czyta normalnie płyty DVD. Po włożeniu zwykłej CD słychać tylko jak laser kilkukrotnie jej dotyka (dłuższa chwila), nawet nie obracając płyty. Ma ktoś na to jakieś rozwiązanie? Prosimy o pomoc!


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - LadyInBlue - 17.08.2010 20:39

(17.08.2010 19:28)razel116 napisał(a):  U mnie problem wygląda też podobnie. Napęd w ogóle nie widzi zwykłych płyt CD, sterowniki mam zainstalowane, a co ciekawsze... czyta normalnie płyty DVD. Po włożeniu zwykłej CD słychać tylko jak laser kilkukrotnie jej dotyka (dłuższa chwila), nawet nie obracając płyty. Ma ktoś na to jakieś rozwiązanie? Prosimy o pomoc!

W Twoim przypadku może być zabrudzona soczewka od lasera bo inna długość lasera czyta CD a inna DVD. Po wyczyszczeniu napęd powinien czytać wszystkie płyty.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - razel116 - 17.08.2010 20:48

Być może masz racje, spróbuje i napisze. Pytanie tylko, jak i czym skutecznie go wyczyścić?


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - LadyInBlue - 17.08.2010 20:53

Są różne takie płyty czyszczące soczewki napędów. Można też jeżeli jesteś sprawny manualnie, rozkręcić napęd i patyczkiem nasączonym spirytusem salicylowy przetrzeć soczewkę.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - razel116 - 18.08.2010 17:32

Niestety nic to nie pomogło..... dziwna sprawa... :| Ma ktoś jakiś pomysł?


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - andrew-jar - 19.08.2010 08:21

(17.08.2010 20:53)LadyInBlue napisał(a):  Są różne takie płyty czyszczące soczewki napędów. Można też jeżeli jesteś sprawny manualnie, rozkręcić napęd i patyczkiem nasączonym spirytusem salicylowy przetrzeć soczewkę.

Odradzam spirytus, dlaczego? soczewki są plastikowe.
Polecam za to płyn do mycia okularów oraz płyn po mycia szyb.

Natomiast co do nagrywarki, to co mówi menadżer urządzeń?, chodzi mi o Kontrolery IDE ATA/ATAPI.
Aby odinstalować kanał, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy Odinstaluj. Po wszystkim uruchamiamy na nowo komputer, czekamy aż system wszystko zainstaluje na nowo i sprawdzamy efekty.
Metoda ta pozwala także przywrócić prawidłowe wpisy w rejestrze.
Druga metoda to pobranie sterowników ASPI.

Pozdrawiam


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - razel116 - 19.08.2010 15:02

Próbowałem odinstalować jednak to też nie pomogło :/ niżej zdjęcie z menedżera co wyświetla. Zastanawia mnie też, czemu w napędach oprócz mojego NECa pokazuje jeszcze jakiś drugi. Jakiś pomysł?

[Obrazek: menedzerw.jpg]

Uploaded with ImageShack.us


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - andrew-jar - 21.08.2010 15:20

Witam
Masz zainstalowany napęd wirtualny. Odinstaluj program (nie wiem jaki masz np.deamon) , wykonaj restart kompa.
Pozdrawiam


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - OBCY1910 - 21.08.2010 22:12

(21.08.2010 15:20)andrew-jar napisał(a):  Witam
Masz zainstalowany napęd wirtualny. Odinstaluj program (nie wiem jaki masz np.deamon) , wykonaj restart kompa.
Pozdrawiam

A po co odinstalowywać program do napędu wirtualnego , ja mam Daemon i mam wszystko ok.
(16.08.2010 13:47)owczarTM napisał(a):  Po zainstalowaniu Windows 7 Professional mój napęd przestał działać <nie czyta płyt> ,ale wiem ze chodzi bo słychać jak pracuję. Czytałem parę wątków, ale już sam nie wiem co mam zrobić. Napęd jest wykrywany w menadżerze urządzeń.

Sprawdź czy płyta się kręci ? silnik może pracować a płyta może stać w miejscu.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - owczarTM - 21.08.2010 22:54

a jak to mogę sprawdzić ??


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - OBCY1910 - 22.08.2010 12:20

(21.08.2010 22:54)owczarTM napisał(a):  a jak to mogę sprawdzić ??

Włóż płytę do napędu i zapamiętaj jakieś miejsce na płycie lub zaznacz mazakiem , pamiętaj jak włożyłeś płytę i po chwili wyjmij jak znak będzie w innym miejscu to znaczy że płyta się kręci.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - razel116 - 22.08.2010 21:04

Odinstalowanie napędu wirtualnego róznież nic nie pomogło. W moim przypadku DVD czyta bez problemu, zaś przy CD mam wrażenie że laser "dochodzi" do płyty i jej w ogóle nie rozpoznaje i nie kręci. I tak kilkukrotnie, aż przestaje i wyrzuca płytę.


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - andrew-jar - 23.08.2010 07:01

Cytat:W moim przypadku DVD czyta bez problemu, zaś przy CD mam wrażenie że laser "dochodzi" do płyty i jej w ogóle nie rozpoznaje i nie kręci. I tak kilkukrotnie, aż przestaje i wyrzuca płytę.

Pozostaje albo kupić nowy napęd, lub jeżeli znasz się samemu naprawić.

Naprawa sprowadza się do przeczyszczenia silniczka prowadzącego laser.
Mianowicie trzeba WD-40 przesmarować silniczek prowadzący laser, podać dawkę WD do środka silniczka, potem palcami przesuwać laser, który wprowadzi w ruch silniczek (ok. 6razy) syf wypłynie z komutatora. czynność można powtórzyć jeszcze raz.
Na koniec zabezpieczyć silniczek przed wysuszeniem po WD, jakimś olejkiem na bazie silikonu np. C-70.
Cały zabieg wykonać ostrożnie nie zanieczyszczając lasera.

Pozdrawiam


RE: Nieczytający płyt napęd po zainstalowaniu Windows 7 - owczarTM - 23.08.2010 09:38

(22.08.2010 12:20)OBCY1910 napisał(a):  
(21.08.2010 22:54)owczarTM napisał(a):  a jak to mogę sprawdzić ??

Włóż płytę do napędu i zapamiętaj jakieś miejsce na płycie lub zaznacz mazakiem , pamiętaj jak włożyłeś płytę i po chwili wyjmij jak znak będzie w innym miejscu to znaczy że płyta się kręci.

Płyta się kręci...