Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/dyskusja-ogolna-5-f)
+--- Wątek: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? (/jaki-system-wybrac-do-serwera-na-netbooku-8182-t)



Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - kuba1961 - 03.08.2010 08:11

Planuję na netbooku postawić serwer (proszę nie upadać z śmiechu nie oblewać się kawą). To specyficzna sprawa. I moje pytanie czy lepiej do tego celu użyć W7 starter czy XP. Prosty serwer muzyczny. Który system bardziej kręci dyskiem i zabiera więcej pamięci ?


RE: Co wybrać - War_3_ - 03.08.2010 08:46

Jak chcesz serwer to polecałbym Win 2003. Osobiście mając tylko te 2 systemy wybrałbym XP.


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - kuba1961 - 03.08.2010 08:58

No tak opcja kupna bez systemu jest ale koszt Win 2003 zbyt duży dzięki.


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - Mortus - 03.08.2010 10:29

Szczerze ci powiem kolego, że (o ile się orientujesz w tym temacie) to mógłbyś wykorzystać linux'a do tego było by wręcz idealnie bo linux jest lajtowy nie zżera dużo zasobów (zależy jak skonfigurowany i jakie środowisko graficzne jest używane itp.) ale tutaj jest raczej sprawa wiedzy, bo jak chcesz na szybko postawić serwer to bierz Windowsa i nic więcej bo nad linuxem byś musiał trochę posiedzieć i o ile nie używałeś go wcześniej też nauczyć.


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - HrabiaHodon - 03.08.2010 14:43

kuba1961 napisał(a):Prosty serwer muzyczny.

Co to jest prosty serwer muzyczny? Rozwiń myśl.

Serwer ma być wykorzystywany tylko po LAN'ie czy też w Internecie?


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - kuba1961 - 03.08.2010 19:11

Kupiłem Sqeezebox Touch Logitecha i do kompletu potrzeba na "czymś" postawić Sqeezebox Serwer. Postawienie na Linuxe o wiele lepsze ale jestem Linuxowym ciemniakiem. Jeno winda i winda. Napisałem prosty bo nie obciąż bardzo urządzenia.


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - HrabiaHodon - 05.08.2010 07:09

Ja bym postawił na Windows XP. Najstabilniejszy z Windowsów do tej pory.


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - War_3_ - 05.08.2010 08:55

(05.08.2010 07:09)HrabiaHodon napisał(a):  Ja bym postawił na Windows XP. Najstabilniejszy z Windowsów do tej pory.

Polemizowałbym Hrabio Zadowolony
Ale fakt, że do Netbooka będzie lepszym wyborem niż (ś)Vista.
Ps. Ja tam uważam, że Seven jest lepszy od XP, stabilniejszy i przyjemniejszy w naprawianiu (a nie tylko format + reinstal jak zwykle było dla XP).


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - HrabiaHodon - 05.08.2010 09:15

(05.08.2010 08:55)War_3_ napisał(a):  Polemizowałbym Hrabio Zadowolony

OK. Uśmiechnięty

Moje przeprawy z instalacją zaawansowanych narzędzi do projektowania AutoCAD na Windows 7 ugruntowały moją opinię, iż (jeszcze) na tej wersji OS nie można do końca polegać. Fakt Windows 7 ładnie wygląda, w porównaniu z Vistą jest o niebo stabilniejszy, lecz w konfrontacji ze starszym bratem (Windows XP), oczywiście według moje skromnego zdania przegrywa na płaszczyźnie stabilność, niezawodność, dostępność narzędzi.

Dlatego na moim laptopie mam Windows 7 w celach edukacyjnych i rozrywkowych oraz Windowsa XP, na którym mam zainstalowane narzędzia do pracy.

Pozdrawiam,


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - fourup - 05.08.2010 11:09

Widzę, że Autor tematu mało precyzyjnie określił o co mu kaman...
Ale chwila grzebalnictwa w przepastnych zasobach sieci i już CHYBA zatrybiłem.
Chodzi o tzw MEDIA SERWER, który to pozwala na udostępnienie w sieci lokalnej zasobów audio/wideo/foto zmagazynowanych na dysku lokalnym lub sieciowym.
Otóż, w takiej sytuacji OS nie jest tak istotny jak soft.
Najprostszym wyjściem będzie WMP 11, który posiada opcję udostępniania (ponad systemem) zasobów multimedialnych, zgromadzonych w odpowiednich (wskazanych) lokalizacjach.
Sam, osobiście używam w domu Freecom MusicPal (radio internetowe z obsługą lokalnych mediaserwerów) i właśnie przez WMP11 udostępniam bez problemów zasoby lokalnego kompa do odtwarzania przez zestaw audio...


RE: Jaki system wybrać do serwera na netbooku ? - kuba1961 - 05.08.2010 13:01

Co do systemu bałem się że W7 bardziej obciąży procesor. Postawić muszę coś co nazywa się sqeezebox serwer, a właściwie już kupiłem i uruchomiłem. Działa. Wentylator prawie nie kreci, w słuchaniu muzyki nie przeszkadza. Ja na naetboku mam serwer, muzykę mam zgromadzoną na nim. Do innych mediów, próbuje PS3 media serwer.

Mam trochę inne pytanie. Czy ktoś słyszał o przesyłaniu ekranu laptopa poprzez sieć Lan/wifi do TV mającego DLNA.