Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Łączenie partycji - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (http://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Łączenie partycji (/laczenie-partycji-8058-t)Łączenie partycji - big93 - 28.07.2010 10:02

Dzisiaj gdy robiłem formata i musiałem wybrać gdzie chce win7 zainstalować to zauważyłem, że mam taki dysk z którego nie mogę korzystać w ogóle, którego nie pokazuje mi w moim komputerze wcale a który zajmuje 8GB czy jest jakaś możliwość żeby to 8GB połączyć z dyskiem na którym mam zainstalowanego Windowsa?


RE: łączenie partycji - Portator - 28.07.2010 10:11

Witaj. Jest to pewnie ukryta partycja Recovery do przywracania systemu.


RE: Łączenie partycji - ihatebuffering - 28.07.2010 11:06

Tak jak pisze kolega wyżej. W menu start wpisz Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego i tam sprawdź czy Ci nie wyświetla tej partycji. Ale jeśli masz laptopa to na 100% jest to recovery.


RE: Łączenie partycji - big93 - 28.07.2010 11:08

Nie mam laptopa, widze, że wyświetla tylko te, które sa widoczne w moim komputerze. To 8GB to może jest taka wolna do niczego nie dolożona cześć dysku a jak formatowałem dzisiaj komputer i chciałem właśnie to 8 GB luźne gdzieś dołożyć to w konfiguratorze win7 nie miałem takiej możliwości. A jeszcze mam takie pytanie czy jest możliwość żebym z jednego dysku zabrał pare GB i dołączył je do innego?


RE: Łączenie partycji - fourup - 28.07.2010 12:06

Ta ukryta partycja to może być właśnie Recovery (jak pisał @Fundacja).Występuje ona w komputerach, sprzedawanych wraz z preinstlowanym systemem operacyjnym.

Do łączenia, dzielenia, zmiany wielkości i położenia partycji służą odpowiednie narzędzia softwareowe. Jednak, jeśli nie używałeś jeszcze tego typu narzędzi, to możesz wyrządzić sobie więcej szkód, niż pożytku. A z Twojej wypowiedzi wnoszę, że się z tym wcześnie nie spotkałeś, więc może lepiej zlecić to komuś, kto wie co robić...


RE: Łączenie partycji - big93 - 28.07.2010 12:35

A może mógłbyś mi podać nazwę jakiegoś w miare prostego programu po polsku?


RE: Łączenie partycji - ihatebuffering - 28.07.2010 12:43

Sprawdź tutaj, masz opisane jak można to zrobić. Zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar partycji można nawet za pomocą narzędzi wbudowanych w Windows 7. Dbamy o kondycję dysku i backup systemu (porada).


RE: Łączenie partycji - stingear - 28.07.2010 12:47

PPM na Komputer i "Zarządzaj" potem wybierz z listy po lewej "Dyski twarde" i tam będziesz miał wszystko czarne na białym jak to wygląda. Tam usuniesz tą partycję i dodasz te niezapisane miejsce do partycji obok poprzez opcję "Rozszerz".


RE: Łączenie partycji - fourup - 28.07.2010 13:33

Niestety, po polsku jeszcze nie spotkałem tego typu narzędzi (możliwe, że któryś ma polskojęzyczny GUI, jednak nawet nie szukałem).
A jest takich narzędzi całkiem nie_mało...
Partition Magic Pro, Acronis Disk Director, Paragon Partition Manager, Partition Commander, Ranish Partition Manager, Partition Resizer, GDisk...
Do takich zadań polecam cały pakiet Hirens Boot CD (obraz CD do pobrania z tej strony).
Gdybyś miał proble ze znalezieniem linka, to są na dole strony, pod opisem, jak na screenie:
[Obrazek: hirek-link.jpg]

Pobranego zipa trzeba rozpakować i znajdujący się tam plik *.ISO nagrać na CD, potem z niej uruchomić komputer.

HBCD to cały pakiet narzędzi na płycie bootowalnej. Jest tam między innymi cała sekcja zatytułowna Partition tools i tam znajdziesz narzędzia, których szukasz.

Ale uwaga! Można nim wiele rzeczy naprawić, poprawić, ulepszyć lub... zepsuć... Zalecam wysoce ostrożne posługiwanie się nim...


RE: Łączenie partycji - StoProcent - 28.07.2010 22:46

(28.07.2010 12:47)stingear napisał(a):  PPM na Komputer i "Zarządzaj" potem wybierz z listy po lewej "Dyski twarde" i tam będziesz miał wszystko czarne na białym jak to wygląda. Tam usuniesz tą partycję i dodasz te niezapisane miejsce do partycji obok poprzez opcję "Rozszerz".

Mi to nie działa no chyba że jest różnica między odjęciem 20 GB z jednej - pustej partycji na dodanie do drugiej. Nie ma opcji dodaj nieprzydzielone itd...