Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/dyskusja-ogolna-5-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? (/prawo-czy-majac-komputer-na-firme-musze-miec-wersje-prof-6278-t)



Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - mlmFMpl - 30.04.2010 12:30

Niedawno otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą, kupiłam laptopa - poprzedni mi się spalił, a tego wzięłam na firmę, żeby móc Vat odzyskać Uśmiechnięty.
Na poprzednim laptopie miałam XP Professional więc nie zastanawiałam się nad licencją.

Teraz jednak mam wersję Home Premium i mam wątpliwości czy mogę tej wersji [licencji] używać w 'firmie'?
Ktoś się orientuje?


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - xardas89 - 30.04.2010 12:45

Wydaje mi się, że jeśli jest to jednoosobowa działalność (jak zaznaczyłaś w poście) to Home Premium może od biedy ujść.


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - mlmFMpl - 30.04.2010 13:15

W sumie działalność prowadzę w domu, pracowników nie zatrudniam... i jak to w tego typu działalnościach bywa 'cała firma to ja' Uśmiechnięty .
Z laptopa korzystam głównie ja.


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - xardas89 - 30.04.2010 19:14

Na prawie się nie znam, ale na ludzki rozum Home Premium powinno wystarczyć.


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - czeslawglinsk - 30.04.2010 20:23

Nie wiem skąd takie informacje ? Każdy sprzęt elektroniczny możesz kupić na firmę - bez względu na to co jest tam zainstalowane. Masz fakturę, odliczasz VAT - więc wszystko jest w porządku. Dodatkowo - możesz kupić tyle laptopów ile dusza zapragnie (nawet bez systemu) i nie muszą one znajdować się w firmie (wystarczy że osoby z nich korzystające mają uprawnienie od firmy).


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - mlmFMpl - 30.04.2010 21:18

Ale licencje na programy są różne: do użytku domowego [względnie tanie] i oddzielne licencje do firm [użytek komercyjny - zazwyczaj droższe].
Tak samo jak są też licencje edukacyjne [najtańsze] etc...


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - czeslawglinsk - 30.04.2010 21:25

Oczywiście - ale mówimy tu o systemie operacyjnym. Jeżeli laptop był kupiony z pre instalowanym systemem to nie ma takiej możliwości żeby był sprzedany z licencją "edukacyjną". Nawet gdyby był kupiony bez systemu to na kupno jakiegokolwiek systemu (od Windowsa po Linuxa) musi być po pierwsze wystawiona faktura VAT, a po drugie nie można sprzedawać systemów z licencją edukacyjną (tutaj głównie się tyczy MSDN).


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - mlmFMpl - 30.04.2010 21:31

OK, dzięki.
To mi troszkę ulżyło... nie muszę robić upgrade Uśmiechnięty


RE: Prawo: Czy mając komputer na 'firmę' muszę mieć wersję Prof? - izaw - 30.04.2010 22:19

Żadna z wersji Windows nie zawiera ograniczeń do korzystania komercyjnego. Wersje określane jako komercyjne posiadają większą funkcjonalność, jak choćby praca w domenie. Jak wystarcza niższa wersja to można spokojnie używać.