Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Windows 7 + Virtual Machine + stare windowsy - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Software (/software-27-f)
+--- Wątek: Windows 7 + Virtual Machine + stare windowsy (/windows-7-virtual-machine-stare-windowsy-50978-t)



Windows 7 + Virtual Machine + stare windowsy - vandexa4 - 05.11.2016 10:36

Mam pytanie o legalność.

Mam legalny Windows 7, w którym średnio raz na rok używam maszyny wirtualnej w celu odpalenia starej gry, która nie działa poprawnie pod Win7.
W niej muszę zainstalować Windows XP i/lub Windows 98.

Czy w takim przypadku muszę zakupić oba te systemy, aby działać legalnie?
Czy zakupiony kilka lat temu i już wykorzystany mój Windows XP OEM będzie legalnym rozwiązaniem?
Czy Microsoft nadal sprzedaje stare wersje Windowsów?

z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam
Adam
hip hop ringtones
heathens lyric
cold water lyrics



RE: Windows 7 + Virtual Machine + stare windowsy - thermalfake - 11.11.2016 21:14

Zależy w jakiej wersji jest ten Windows 7.
Dla wersji od Professional wzwyż jest przygotowana funkcja XP Mode. Czyli tak de facto stajemy się właścicielami dwóch licencji - W7 Pro oraz W XP Pro.
Jeśli w wersji niższej a ten XP jest oem'em z innego komputera czyli przypisanym na stałe do konkretnego sprzętu to niestety ale licencję trzeba nabyć.
Pozostaje jeszcze kwestia samego oprogramowania do środowiska czy to będzie przykładowo darmowy VirtualBox czy płatny VMWare.
Poczciwego XP-ka już od paru ładnych lat nigdzie nie można dostać od resellerów.