Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Problem z podłączeniem karty graficznej. - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Problem z podłączeniem karty graficznej. (/problem-z-podlaczeniem-karty-graficznej-50699-t)



Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 27.08.2016 10:30

Witam, przed chwilą złożyłem swój nowy komputer, ale nie do końca wiem, czy aktualny sposób zasilania karty jest bezpieczny. Moja karta graficzna to GTX 1070, a zasilacz to BQ Pure Power L8 530W CM.

Na ten moment podłączyłem kabel od PCIe 1 (na zasilaczu) do 8-pinowego wejścia na karcie graficznej, a jako iż zostało jeszcze 6-cio pinowe wejście to wziąłem drugi kabel (domyślnie pod drugą kartę graficzną) i podłączyłem się tym kablem pod PCIe 2 i doprowadziłem go do niezajętego 6-cio pinowego wejścia.

PCIe 1 oraz 2 mają wtyczki 6+2, więc z podłączeniem nie było problemu, jednak przy uruchomieniu komputera i instalacji systemu było słychać skwierczenie z zasilacza. Tak szybko jak tylko mogłem zainstalowałem system i odłączyłem zasilanie.

Co zrobić? Odłączyć kabel od PCIe 2 i rozglądać się za jakąś konkretniejszą przejściówką 2x molex na 6pin? Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem. Jeśli nadal byłoby to ciężkie do odszyfrowania to dorzucę zdjęcia.


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - thermalfake - 27.08.2016 12:28

Cytat:Co zrobić? Odłączyć kabel od PCIe 2 i rozglądać się za jakąś konkretniejszą przejściówką 2x molex na 6pin? Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem. Jeśli nadal byłoby to ciężkie do odszyfrowania to dorzucę zdjęcia.

Zdjęć nie trzeba dorzucać. Nie trzeba też odłączać zasilania z grafiki. Nie jest wyspecyfikowane iż wtyczki PCIE muszą być wpinane osobno.
Moja konfiguracja i7 4770K+ GTX 770+ Bequiet 600W L8 była podłączona pod 2 wtyczki PCIE do jednej grafiki.
Przy niej w grach nigdy nie widziałem większego obciążenia sumarycznego jak rzędu 320W (mam podpięty panel Zalmana).
Przy Twojej grafice rekomendowany zasilacz to 450-500W oczywiście lepszych marek a nie najtańszy badziew. Sama grafika potrzebuje papu w wielkości 150W w trybie 3d kiedy wykorzystujemy GPU.
Ważnym jest aby czytać ze zrozumieniem informacje na tabliczce informacyjnej zasilaczy.

[Obrazek: 246213-158894-product_original-be-quiet-...-bn181.jpg]

Ten zasilacz ma 2 linie 12V przy czym:
- pierwsza V1 można obciążyć do 28A czyli 28x12=336W ale to tylko teoria kiedy druga niczego nie zasila
- druga V2 można obciążyć 20A czyli 20x12=240 ale to tylko teoria kiedy pierwsza niczego nie zasila
- w trybie kombinowanym kiedy linie obie 12V zasilają zarówno procesor, grafikę, pamięć i resztę elementów płyty jest to w sumie tylko 40A a nie 28+20, tak jest we wszystkich zasilaczach i to niekoniecznie z dwoma liniami, kluczową rolę w zasilaniu odgrywa zasilanie 12V, dużo mniejsze 5V a 3V jest można przyjąć pomijalne.

Pytaniem jest co faktycznie skwierczy - czy to zasilacz nie będący w pełnym obciążeniu czy też karta grafiki.
W zasadzie we własnym zakresie możesz co najwyżej wsadzić grafikę do innego sprzętu z zasilaczem ~500W lub na chwilę podmienić zasilacz u siebie. Niektóre grafiki po wyjściu z fabryki już skwierczą lub jest to wada jakiejś serii. Kluczowym jest podanie pełnej specyfikacji tego sprzętu, czy wszystko nowe w tym zasilacz.


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 27.08.2016 13:38

Chętnie odłączyłbym zasilacz, ale za dużo zabawy miałbym z ponownym przeprowadzeniem EPS pod płytą główną. Postaram się na dniach podskoczyć do znajomego z kartą graficzną.

Drugą rzeczą, którą zakładam jest wada kabla od PCIe 2. Domyślnie wejście zasilacza (PCIe 2) ma osiem pojedynczych pinów, a dedykowana wtyczka miała 8 pinów, z czego sześć było pojedynczych i dwa były złączone, w ogóle nie wycięte - nie wiem dlaczego, pewnie wada fabryczna. Stwierdziłem, że prościej będzie to samemu wyciąć, niż bawić się w odsyłanie. Niby pasuje i idzie docisnąć ją do końca, ale dość niechlujnie to zrobiłem. Poprawię to i sprawdzę czy ustanie to skwierczenie.

Poprzez zbliżenie się trudno jest rozpoznać skąd dobiega.

Specyfikacja: (Wszystko kupione na morelach)
CPU: i5-6600K
MOBO: MSI Z170A GAMING PRO
HDD: WD Caviar Blue 1 TB 3,5
RAM: HyperX Savage DDR4, 8GB, 3000MHz, CL15
Cooler CPU: SilentiumPC Fortis 3
GPU: MSI GTX 1070 GAMING X


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - thermalfake - 27.08.2016 14:24

(27.08.2016 13:38)creatywny12 napisał(a):  Chętnie odłączyłbym zasilacz, ale za dużo zabawy miałbym z ponownym przeprowadzeniem EPS pod płytą główną. Postaram się na dniach podskoczyć do znajomego z kartą graficzną.

A kto powiedział, że trzeba zasilacz zamienić miejscami Cwaniak
Bierzesz drugi zasilacz i wpinasz go "na pająka" obok obudowy. Swój tylko odpinasz z gniazd, kable zostają na swoich miejscach.

Cytat:Drugą rzeczą, którą zakładam jest wada kabla od PCIe 2. Domyślnie wejście zasilacza (PCIe 2) ma osiem pojedynczych pinów, a dedykowana wtyczka miała 8 pinów, z czego sześć było pojedynczych i dwa były złączone, w ogóle nie wycięte - nie wiem dlaczego, pewnie wada fabryczna. Stwierdziłem, że prościej będzie to samemu wyciąć, niż bawić się w odsyłanie. Niby pasuje i idzie docisnąć ją do końca, ale dość niechlujnie to zrobiłem. Poprawię to i sprawdzę czy ustanie to skwierczenie.

Takich rzeczy się nie robi. To nie wada ! Jak zasilacz jest na gwarancji to go najzwyczajniej "ujeba**(^%eś".
Jedna wtyczka jest z pełnymi 8 pinami natomiast druga 6+2. Te 2 oddzielne są po to ponieważ karty mają różne gniazda zasilania, nie koniecznie 2x PCIE 8 pin ale i także 8+6 a są i takie co są zasilane tylko z 8 pinami bądź tylko 6-cioma (niski pobór energii).

[Obrazek: Graphic-Cards-Power,C-P-170233-13.jpg]

Cytat:Poprzez zbliżenie się trudno jest rozpoznać skąd dobiega.

Trzeba dokładnie ucho przyłożyć w oba miejsca a nie tylko zbliżyć się. Da się to wychwycić wprawnym uchem.


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 27.08.2016 16:13

Nie zrozumieliśmy się, mam nadzieję że ten obrazek uświadomi Cię w tym, co mam na myśli Uśmiechnięty

Z zasilacza na 99% nie dobiegają skwierczenia. Dobiegają one z okolic karty graficznej.

Jest szansa wyjąć GTX'A 1070 i uruchomić kompa na zintegrowanej karcie? Jeszcze nie zdażyło mi się tego robić, ale pewnie ułatwiłoby lokalizację.

[Obrazek: 72592242398643933698.jpg]


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - thermalfake - 27.08.2016 18:01

Cytat:I tak a propos, jest szansa wyjąć 1070 i uruchomić kompa na zintegrowanej karcie?

Tak, monitor musi obsługiwać złącze HDMI lub DVI-D bo takie wyjścia ma płyta główna natomiast procesor dysponuje iGPU Intel HD 530. Nie zrobisz tego z kabla DSUB (VGA).

Cytat:Skwierczy coś jeszcze poza kartą graficzną i zasilaczem? Z zasilacza na 90% to nie dobiega.

Albo skwierczy na 100% albo nie. Tylko jedno albo drugie.
Czym się to skwierczenie objawia - skwierczenie jak z patelni przy smażeniu kotleta albo popcornu czy pisk (cewek) ?


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 27.08.2016 18:34

Mam do dyspozycji przejściówkę (konwerter) HDMI->VGA i ewentualnie telewizor, więc raczej problemu z tym nie będzie.

To nie jest intensywne jak piszczące cewki, i tak głośne. Te skwierczenie można porównać do smażenia kotleta tylko, że słyszalnego będąc obok otwartej obudowy, bez słuchawek i dobiegających hałasów z innego pokoju. Nie jest to cykliczne, pojawia się co jakiś czas i niezłą serią skwierczeń. Żeby dobrze to usłyszeć trzeba zbliżyć głowę obok samej karty graficznej lub jej obręby.

Zuploaduje później ścieżkę dźwiękową na której słychać to nawet dobrze.
http://www.speedyshare.com/WPkyt/skwierczenia.mp3

Troszkę pociąłem tę ścieżkę ze względu na różne szurania, puknięcia, stuknięcia. W jednym miejscu jest przeskok, spowodowany tym że manewrowałem telefonem, aby choć trochę lepiej było słychać to "skwierczenie".


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 28.08.2016 11:52

Podłączyłem komputer pod telewizor za pomocą HDMI na płycie. Teraz wiem na pewno, że nie jest to karta graficzna, bo skwierczenie nie ustało. Nie jest to również zasilacz i dysk twardy. Ostatnim podzespołem z którego może to dochodzić jest płyta główna. Przy okazji jak będę demontować komputer to dokładniej przyjrzę się MOBO, a następnie wyślę na gwarancję.


RE: Problem z podłączeniem karty graficznej. - creatywny12 - 14.10.2016 14:06

Witam po dość długiej przerwie, skwierczącą płytę główną MSI wysłałem na gwarancję (była w polskim serwisie, a następnie w zagranicznym). Po dokładnie dwóch tygodniach bez wpisu ze strony Morele otrzymałem fakturę korygującą i informację, że otrzymam całą należność za płytę. Obyło się bez jakichkolwiek problemów, jestem bardzo zadowolony z udzielonego serwisu. Na dniach zamówię za należność płytę główną i ostatecznie złożę swoją bestię. Dzięki za udzieloną pomoc thermalfake, byku. Cwaniak